Restaurace Štangl – nová etapa karlínské Esky
Jakou rekonstrukcí projde karlínská Eska, co se bude vařit v podniku Štangl – a jaké to je, propůjčit restauraci vlastní jméno? Nejen tohle jsme probírali s šéfkuchařem Martinem Štanglem.
Jednou za čas vám pošleme výběr článků. Žádný spam – jen to nejchutnější.
Jsme lidé z Ambiente. Dělíme se s vámi o to, co víme, kde se učíme a inspirujeme – a řekneme vám, proč naše maso chutná jinak nebo za jaké dodavatele dáme ruku do ohně. Co si dáte?
Chcete se na něco zeptat? Máte nápad na článek? Ozvěte se nám!
Jakou rekonstrukcí projde karlínská Eska, co se bude vařit v podniku Štangl – a jaké to je, propůjčit restauraci vlastní jméno? Nejen tohle jsme probírali s šéfkuchařem Martinem Štanglem.
Ovocné knedlíky ze Savoye změnily barvu – a recepturu. Do těsta se nově míchá krupice z červené pšenice. Proč?
Rozhovor s šéfkuchařem Jirkou Šourou z La Degustation Bohême Bourgeoise – o novém podniku Marie B a menu ve stylu carte blanche, o práskacím cukru a hledání vlastního rukopisu.
Jeho chvilka slávy v kuchyni je jen krátká, tak ji nepropásněte! Už jste si dali grilovaný chřest U Kalendů?
Restaurace se učí pečovat o stálé hosty, ale co potřebují stálí zaměstnanci? Své o tom ví Milan Tuhovčák, generální manažer Pasta Fresca. V Celetné obsluhuje už dvaadvacet let.
Kuchaři (nejen) z Ambiente podnikli další cestu Ke kořenům – z kravína až do kuchyně v UMu na Národní, kde uvařili degustační večeři na téma mléko. Servírujeme ochutnávku!
Tipy na veřejná ohniště a pikniková místa v Praze! Dáte přednost parku, nebo klidu v lese?
La Degustation Bohême Bourgeoise brzy otevře vinotéku Vin de Marie. Jaké lahve zaplní její regály a proč právě obchod s víny? Odpovědi zná generální manažer a sommelier Zdeněk Oudes.
Proslavila se v dezertech, ale dokáže toho předvést mnohem víc! Pošlete rebarboru do koláče, nebo si z ní vyrobíte kečup a jarní kimchi?
Naše země je zemí medu! Jak a proč se nechává fermentovat?
Michelinská restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise dostane sourozence! O budoucí hospodě v Dlouhé, fine diningu a nejlepší kedlubně na trhu jsme si povídali se šéfkuchařem Oldřichem Sahajdákem.
Návod pro všechny, kteří si bezpodmínečně chtějí založit vlastní kvas!
Haló, tady zpětná vazba! Jak přijímat kritiku – a použít ji ku prospěchu restaurace?
Výhonky, poupata, šišky... Co zjara nasbírat – a vychutnávat si až do zimy?
Z otce na syna. Právě tak se dědí řemeslo u Navrátilů. Jak se pálí slivovice ve stoleté zlínské pálenici, kde archivují tradici pro budoucí generace?
Jak to chodí ve mlýně a co je potřeba k tomu, aby se sklizeň obilí proměnila v mouku, kterou ocení pekař i cukrář? Lidé z Ambiente vyjeli do Mlýna Dubecko.
Voda, cukr, ovoce, bylinky… A tibi krystaly! Podle jakého receptu fermentují limonády v karlínské Esce?
Ambiente pořádá rychlokurz pro nováčky v gastronomii! Kdo je bude trénovat a co musí začátečník pochopit, než vejde do profesionální kuchyně?
Pokračování seriálu o otcích a synech, kteří spolu pracují v kuchyních Ambiente. Tentokrát z Brasileira U Zelené žáby, kde si šéfkuchař Martin Matys vyměňuje roli se svým synem Danem.
Víc než jen plevel! Jak dobře znáte pampelišku – a její roli v kuchyni?
Rozhovor s Martinem Hutařem z firmy Probio – o pionýrství na českém trhu a starých obilovinách, ale také o nedávných krizích, fermentaci a důvěře ve slovo „bio“.
Pálí, léčí – a zaslouží si vrátit na talíře. Kopřiva patří k nejzázračnějším bylinám u nás, tak si navlečte rukavice a vzhůru na ni!
Housky, uzené maso a jarní bylinky! Co dalšího nesmí chybět ve sváteční nádivce?
Libové hovězí, našlehaná majonéza z černého česneku a spousta jarních bylinek! Co se píše v receptu na jednoduše geniální tatarák z Karlína?
Děti zakladatelů Ambiente dorůstají a stále častěji vidíme, že pracují po boku svých tátů – Kryšpín Karpíšek není výjimkou. Co si o tom jeho táta myslí?
Víc než jen ozdoba na talíři! Jak se pěstuje mikrozelenina – a proč ji pustit do kuchyně?
V Umu probíhá Zkouška sirén – nový formát pop-upů v režii šéfkuchařů Ambiente. Jak vzniká scénář a co se vydává z tréninkové kuchyně vždy první středu v měsíci?
(R)evoluce v dochucování pokračuje! Fermentovaná omáčka garum v sobě koncentruje nálož chuti, kterou můžete odpálit v různých jídlech – v jakých?
Dobře zvládnutá komunikace s hostem rovná se úspěch restaurace! Jak se v této disciplíně zdokonalit a k čemu je obsluze korejské sebeobranné umění?
Ambiente zorganizovalo další díl sympozia Ke kořenům. Tentokrát o zabijačce a smrti, (ne)hojnosti – a kreativitě jako luxusu dnešní doby. Byli jsme u toho!
Rozhovor s kuchařem Erikem Cehlárem – o garumu, budoucnosti na talíři a české legislativě, která ještě donedávna neměla tabulky na plíseň koji.
Další recept, který probouzí emoce – a nutí vyjíst talíř do poslední lžičky!
Titulek vás neklame! Lepek jako takový byste v mouce nenašli – kde je mu konec?
Račte vstoupit do světa kvašení – a vyrobte si vlastní ocet! Návod? Máme!
Víte, jak to chodí – když jídlu něco schází, nejspíš potřebuje dokyselit. Čím?
Kuchaři Honza Všetečka a Ondra Landa se v roce 2009 jako jediní Češi utkali ve finále soutěže Bocuse d’Or. Jak na to vzpomínají a čím tenkrát zaujali porotu v Lyonu?
Celosvětová kuchařská soutěž Bocuse d’Or znamená víc než jen souboj o titul! Jakou váhu má pro gastronomii a kdy se odehraje české národní kolo?
Rozhovor s šéfkuchařem Martinem Matysem z Brasileira U Zelené žáby – o rutině, nadhledu i o tom, jaké to bylo, když před dvaceti lety rozjížděl brazilskou restauraci v centru Prahy.
Michelinská snídaně, oběd v západoafrickém stylu, večeře po turecku. Jak se projíst Londýnem?
Zážitek z čerstvě upečeného chleba si můžete prodloužit! Jak na to?
Kuchaři a řezníci z Amasa vyrazili pro inspiraci do Japonska. S jakou zkušeností se vrátili? Probrali jsme to v rozhovoru s Tomášem Karpíškem.
Kodaňská Noma oznámila konec běžného provozu – a rozpoutala ohnivou diskuzi v gastronomii. Kam až se může vyvinout fine dining?
Rozhovor s bývalým šéfkuchařem Jiřím Kučerou – o gastronomii před padesáti lety a bodovém systému v kuchyni, o hranaté šunce z plechovky i o tom, jaký učeň byl kdysi Tomáš Karpíšek.
Místo vařečky papír a tužku! Nový rok přináší do restaurací nové výzvy a plány. Jaká předsevzetí z vás udělají lepšího kuchaře?
Vzdělávání, kiosky, podcasty, okurky… Na čem se letos pracovalo v Ambiente?
Svátečněji už to nejde! Jak se správně opéká francouzský toust (z vánočky) a komu patří dík za geniální recept?
Představujeme vám kapra v jeho plné kulinářské kráse!
Rozhovor o kariéře číšníka, přístupu k hostům a tlaku, který provází otevírání nového podniku. Tentokrát s Adamem Novákem, generálním manažerem restaurace U Kalendů.
Pražská račí polévka, česká veverka, fogoš na rožni… Šéfkuchaři Ambiente oprášili recepty ze světové výstavy Expo 58 – a uvařili výjimečný pop-up De Luxe. Byli jsme u toho!
Klid a mír dorazí do restaurací až v lednu. Jak zvládnout předvánoční stres na place i v kuchyni?
Předvánoční porce tipů, se kterými se podaří každá várka cukroví!
Na čem se smaží v kuchyních a proč kuchaři dávají šanci zatracované řepce?
Rozhovor se šéfkuchařem Pavlem Brichzinem – o spolupráci s farmáři a maximálním využití sezony, o úctě v kuchyni, ale také o tom, jak se budovala nová identita restaurace Čestr.
Sladší už to být nemůže! Kde sbírají inspiraci šéfcukráři?
Jak se vymýšlejí kurzy vaření a jaký mohou mít přesah pro gastronomii? Nejen o tom jsme si povídali s Janou Slabou, která se stará o kurzy v Umu – a naplňuje dlouhodobou vizi Ambiente.
V kuchyni postává stranou, bez jeho práce by se však nevydalo žádné jídlo! Co má na starosti přípravář?
Anthony Bourdain nebyl první ani poslední šéfkuchař, který dobrovolně ukončil svůj život. Je na čase říct stop! a začít jednat. Ale jak?
Recept na milovanou slovenskou přílohu – nejen ke svatomartinské huse!
Tipy do sluchátek pro všechny, kteří propadli dobrému jídlu a gastronomii.
Ambiente uspořádalo dvoudenní akci Ke kořenům. Třicet profíků z branže vyjelo do myslivecké honitby za Prahu, aby se vzdělávali o zvěřině a uvařili jedinečný pop-up! Jak to celé proběhlo?
Klasický (pod)zimní dezert, který vám možná kdysi dělala babička. Jak ho připravuje šéfcukrář Myšáka Lukáš Pohl?
Luštěniny se vracejí na talíře – a důvodů je k tomu víc než dost!
Ambiente vyvíjí produkty na vaření. Co to obnáší a jak vznikaly Naše okurky zavařené podle receptu šéfkuchařů?
Rozhovor s kuchařkou Sárou Lučanovou – o prvních směnách bez zkušeností, o kuchařském sebevědomí i o tom, co všechno (ne)potřebuje vědět začátečník.
Chleba symbolizuje řemeslo v Ambiente! Jak probíhaly pokusy o českou šumavu po italsku a kolik let trvalo, než se Eska dopracovala k ideálnímu těstu?
Recept na evergreen z Karlína – s houbami a jehličím!
Nášup zajímavostí pro všechny, kteří mají rádi pálivé!
Rozhovor s kuchařem Tomášem Kalinou – o letošním Symposiu Culinary Prague a nejvyšší gastronomii. A taky o vytrvalosti, pokoře a špagetě zamotané do houslového klíče.
Jaký je princip smažení v trojobalu a co si žádá příprava geniálního řízku?
Ve vinárně Bokovka se chladí limitovaná edice šampaňského, které vzešlo z dlouholeté spolupráce s vinařstvím R&L Legras! Co tomu předcházelo?
Houbový speciál aneb Co všechno se dá připravit z jednoho košíku hub.
Jak se pracuje s chilli paprikami a co z nich vyrábějí v karlínské Esce?
Když se spojí kuchaři, zemědělci a výrobci, může z toho vzejít třeba Koch.Campus. Jaká je mise rakouské iniciativy a čím inspiruje českou gastronomii? Vyjeli jsme do Burgenlandska!
Vedení týmu, příprava omáček nebo workshop o nastavení mysli. Nejen tomu se věnují odborné kurzy v Umu na Národní – přihlásíte se taky?
Jak se pěstují rajčata ve fóliovnících u Brna, proč chutnají lépe než z dovozu a která odrůda je perfektní na gril? Zveme vás na reportáž (a podcast) z hydroponické Farmy Ráječek.
Potkali se v Ambiente – ona servírka, on kuchař. Co všechno spolu už prožili Jana a Dalibor Křivánkovi a s jakou ideou převzali restauraci Na Jitrách?
Koncem srpna startují vzdělávací kurzy v Umu na Národní. Co vás naučí profíci (nejen) z Ambiente?
Výběr mladých pop-upů a konceptů, ve kterých se realizují bývalí kolegové z Ambiente. Na co máte chuť?
Je plná sádla, pálí na jazyku a dekadentně se roztírá na opečený chleba! Už jste objevili Andulu?
Ptali jsme se lidí z restaurací na vychytávky, jak přežít směnu za letních pařáků.
Focaccia s nutellou, lančmít z plechovky, pochoutkáč s rohlíkem… Na čem si ujíždějí profíci?
O tapas a dědictví španělské kuchyně, o kalamárech s jelitem a službě v gastronomii se rozpovídal David Böhm, kuchař a majitel restaurace El Camino Tapas Restaurant.
V Pasta Fresce v Celetné se vaří už čtvrt století! Jakou cestu ušel nejdéle fungující podnik Ambiente? Čemu se říkalo „Taxisův příkop“ a co znamená, když číšník zahlásí v kuchyni „MC“?
Proč by měl kuchař cestovat, k čemu je hierarchie v kuchyni a co dělá z hospody zážitkovou gastronomii? Užijte si rozhovor s Ondřejem Landou, sous-chefem restaurace U Kalendů.
Dovedete si představit, jak chutná smetanová zmrzlina s kmínem a meruňkami? Tady je recept!
Odkud se vzal název focaccia a jak důležitý je olivový olej v receptu na slavné italské pečivo?
Jak se kompotuje ovoce a co přimíchat do nálevu, aby chutnal jako od babičky – anebo ještě líp!
Kolik tun jídla vyhodí české restaurace za jediný rok? Proč dává smysl počítat ztráty na surovinách – a jaký potenciál má bioodpad v gastronomii?
Druhý díl podcastu Fanklub pozoruhodných surovin jsme nahrávali u Kubátů. Téma? Vejce!
Zítra už vodu, ve které se vařily těstoviny, jen tak nevylijete! A důvod?
Letní recept na trhané vepřové a tipy od kuchařů, kteří nedají dopustit na protučnělé maso přeštického prasete. Nabídněte si!
Čím se osvěží letní nápojové lístky? Na osobní tipy a pitelné trendy jsme se ptali sommelierů, barmanů i baristů.
Rozhovor o sociálním podnikání, vytrvalosti a řeckých koblihách – tentokrát ve foodtrucku GULE, kde Gastronomie Umožňuje Lidem Existovat. Znáte projekt Martina Ballaty?
Chutná ještě líp, než vypadá! Jak kynou ovocné knedlíky v Kuchyni na Hradě?
O seriózních vínech, emocích v lahvi a konceptu Flemming’s v Karlíně. Čas na rozhovor si našel Flemming Teilgaard Laugesen. Počtěte si!
Kolik semínek má jedna jahoda a proč se neumývá pod tekoucí vodou? Ze které odrůdy se nejlépe vaří džem a co dalšího si počít s jahodovou úrodou?
Červencový Kulinář se uskuteční ve vzdělávacím centru Um na Národní! Proč má název Pozoruhodná večeře a co předvedou na menu kreativní šéfkuchaři Ambiente?
Kdo se stará o zeleninu v restauracích Ambiente a jak náročné je dostat suroviny z pole do kuchyně? Zašli jsme do Holešovické tržnice – ke stánku Ondřeje Svobody.
Ambiente natáčí podcast! První díl věnujeme přeštickému černostrakatému praseti, a tak jsme se za ním vydali do Mladotic na Plzeňsku. Pojeďte s námi!
Rozhovor se šéfkuchařem Davidem Rejhonem. O budování restaurace a pozici šéfkuchaře v hotelovém provozu, o včelaření uprostřed Prahy a košťálech z květáku.
Kuchaři z Lokálů vyjeli za chřestem do Hostína u Vojkovic. Byli jsme u toho!
Co se děje v provozu, když na směnu přijde Američan, Ir a Portugalec? Jak se prolínají různé kultury v týmu a s čím by měl počítat šéfkuchař, než zaměstná cizince nebo úplného začátečníka?
Retrospeciál podle šéfkuchařů! Usmažíte si kvasový langoš z Čestru, nebo vsadíte na těsto od Jirky Horáka a Tomáše Valkoviče alias LANGŌS FRY DAY?
Zákulisní rozhovor (nejen) o blogu Jídlo a radost s editorkou a básnířkou Simonou Martínkovou Rackovou. Čím se zabývá editor, co má splňovat dobře napsaný recept a co nepatří do textů o gastronomii?
Michelinský šéfkuchař Oldřich Sahajdák přizval ukrajinské kuchaře a kuchařky a spolu s nimi nachystá osmichodovou Nadějnou večeři.
Rozhovor s Tomášem Karpíškem – tentokrát o cenotvorbě, zákaznické empatii a současném zdražování nejen v podnicích Ambiente.
Rozhovor s generálním manažerem Tomášem Hrušovským – o pohostinství a zkušenostech z Londýna, ale také o pádu a znovuotevření restaurace Kuchyň na Hradě.
Šťáva z pečené řepy, uzený olej z Petrávče, strouhaný křen… Čím je inspirován tatarák z Čestru a jaké ingredience doplňují přiznanou chuť hovězí kýty?
Katsu sando, karaage don, miso nasu dengaku… Jak může chutnat japonský street food na jižní Moravě? Vyzpovídali jsme mladý pár, který se rozhodl naservírovat Brnu pravou japonskou izakayu.
Kvasí, perlí a má ty nejlepší chuťové předpoklady, aby se probojoval na nápojové lístky! Co víte o chlebovém kvasu?
O práci rukama, spontánních kvasinkách a dynamice v kuchyni jsme si povídali s Adamem Helmou – architektem, který dnes vaří v Esce, vyrábí limonády a spolutvoří ZE MĚ projekt.
Jak se vyrábí čerstvé máslo v restauracích a proč si na něm kuchaři dávají tolik záležet?
Jak se vede kváskovému chlebu mimo Prahu a s čím se potýkají řemeslné pekárny, které udržují tradici v provozu? Své o tom ví pekařka Zuzana Kojetinská z projektu Jako pekař.
Na počátku všeho bylo, je a bude mise en place. Co všechno tenhle výraz označuje a proč se bez něj neobejde žádný kuchař?
Co si vzít s sebou na sběr bylinek a jak je správně uchovávat?
V čem spočívá baristování a jaké trendy se probírají za kávovarem? Potkali jsme se s baristou Dušanem Pavelkou, který se věnuje kávě ve vzdělávacím centru Um.
Dubnový Kulinář naservíruje grandiózní menu – šéfkuchař Tomáš Mykytyn tentokrát postavil do hlavní role lanýže! S čím se budou párovat na talíři?
Jaké mazance provoní karlínskou Esku a čím koření mazancové těsto v Café Savoy? Známe recept na vypečené Velikonoce!
Dobročinná akce Oběd pro dalšího trvá už celých sedm let – a nově pomáhá také lidem z Ukrajiny. Zapojit se do ní můžete i vy! Jak?
Ambiente otevřelo vzdělávací centrum na Národní 28. K čemu bude sloužit a jaký má mít přínos pro českou gastronomii?
Co obnáší pozice personálního manažera a proč se zavádí v provozech?
Co odlišuje plundru a croissant? A proč se plundrový šáteček zaměňuje s dánským spandauer?
Čemu rozumí gastrotechnolog a jak se dnes vybavují kuchyně v restauracích? O skicách, konvektomatech a projektování konceptů v Ambiente jsme si povídali s Pavlem Kuncem.
Proč stojí restauracím za to rozloučit se s papírovou rezervační knihou a přizvat do týmu rezervační systém?
Jak se pracuje s obilovinami v kuchyni Esky a co z nich plánuje uvařit šéfkuchař Martin Štangl v rámci březnového Kulináře?
O číšnické rutině a lidskosti v uniformě, o hrdosti a stříbrných podnosech jsme si vyprávěli se Zdeňkem Oudesem, generálním manažerem a sommelierem z michelinské La Degustation Bohême Bourgeoise.
Zvenčí křupe, uvnitř se rozplývá jako máslo! Jak se smaží highlight karlínského Bufetu?
Kreativní šéfkuchaři Ambiente vyjeli pro inspiraci na stáž do Londýna. Co jim nabídl a jak rychle se kuchař rozkouká v cizí kuchyni?
Lidskost, férový plat a podíl na zisku, odpolední pauza nebo třeba kvalitní boty. Co dlouhodobě motivuje zaměstnance a snižuje fluktuaci v současné gastronomii?
Jaký postup dodržují šéfkuchaři nad hrncem koprové omáčky? Návod na milovanou českou klasiku nám objasnili v Kuchyni, U Kalendů i v michelinské La Degustation.
Povídání s retail manažerkou Ambiente Petrou Roulland – nejen o maloobchodním prodeji v gastronomii, samovýrobě v restauracích a kyselých okurkách.
Vývar do kelímku se vrací! Proč si ho dopřát ke snídani a co do něj zamíchat nejen po ránu?
Duší holka z Mělníka, srdcem pekařka U Kalendů. Proč se Maruška Čermáková zamilovala do práce s těstem a v čem spočívá alchymie croissantu?
Prsty od sádla, pusa od povidel, ale kobliha to není. Přislaďte si masopust kynutými vdolky!
Jak se z majitele tetovacích studií stane kavárník a sládek? V čem dozrává pivo z javorové mízy a kde vzniklo „šampaňské chudých“? Povídali jsme si s Michalem Burdou ze smíchovského Trikolonialu.
Po čem chutná krupičná kaše z Myšáka a jak to, že se vaří z mouky?
Rozhovor s Annou Grosmanovou alias Foodpioneer – o Sandtnerové, přeštickém praseti a fascinaci jídlem i o tom, jak se mění chápání kvality ve společnosti a kdo vlastně sklízí úrodu na českých polích.
Natřikrát kynutý, ve vodě vařený, máslem maštěný! Jak se vaří houskový knedlík (nejen) v Lokálech?
Jak se dělá pořádek v lednici a na co myslet při skladování potravin?
Jejich míchaná vejce zná snad celé Brno! Jakou dráhu rozjel foodtruck Eggo a proč se nakonec dvojice kamarádů rozhodla zaparkovat ve vlastním bistru?
Marinády, omáčky a kvašená zelenina, karamel nebo těsto na pizzu. Jak se v kuchyních recykluje syrovátka?
O závodní jídelně a stážích v New Yorku, o stresu na výdeji a zodpovědnosti přípraváře. Rozhovor s Martinem Brokešem, sous-chefem z Café Savoy.
Zapékaný, smažený, nasladko i naslano. V jakých receptech potěší loupák?
Rozhovor s šéfkuchařem Lokálu Hamburk Michalem Bučkó – o předávání zkušeností a vaření bez konvektomatu, ale také o tom, proč v Lokálech začíná kuchař od knedlíku.
Jaká je minulost rybí omáčky a k čemu se dnes fermentuje garum?
Stres, pravidla, vztahy, přešlapy, ego… na jeden záběr! Film, anebo skutečnost, která se dennodenně odehrává v zákulisí restaurací?
Některé zkušenosti se nedají předat. Musí se zažít! Na co vás mohli aspoň taktně upozornit, než jste si poprvé oblékli kuchařský rondon?
Jak se destiluje alkohol na míru konceptu a v čem spočívá unikátnost limitované edice kořalek?
Další z Lokálů je na světě! Proč dostal název U Jiráta a jaký tým navazuje na hospodskou tradici ve Vodičkově ulici?
Ohlédnutí za rokem 2021 s Tomášem Karpíškem. Co se odehrálo v Ambiente a jaké vyhlídky má gastronomie v nejisté době?
Zkuste letos kapra jinak! Recept a pár tipů navíc jsme se dozvěděli od Anny Vejvodové, šéfkuchařky kapří restaurace Thir.
Rozhovor se šéfkuchařem Honzou Všetečkou – o návratu ke kořenům, o rajské z papiňáku i o tom, jak silný závazek cítí kuchař, když poprvé otevírá svoji restauraci.
Rohlíky, loupáky, chleba… Kolik druhů strouhanky znají kuchaři a jak si ji užít nejen v trojobalu?
Proč se lidi z branže jezdí inspirovat do Paříže a čím je fascinuje francouzská gastronomie?
V pražském Podskalí otevřela restaurace s pekárnou U Kalendů. Vedou ji zkušení lidé z Ambiente a propojují v ní kuchařské, pekařské a výčepní řemeslo. Co nabídnou hostům?
Návyková záležitost, která dosladí sváteční atmosféru. Jak se pečou legendární pražské koule v cukrárně Myšák?
Rozmluva s Tomášem Karpíškem – o přístupu k hostům, respektu a presumpci neviny, ale také o reklamaci, která nestojí restauraci zdaleka tolik jako ztráta důvěry u štamgastů.
Jak a čím se zatápí v peci na neapolskou pizzu? Ohřáli jsme se po boku pizzaiola, který mistrně ovládá recept, ale také oheň!
Dobře ochucené tipy na vánoční dárky, ze kterých se bude radovat každý milovník gastronomie. Kde začnete s vybíráním?
Rozhovor s výčepním a sládkem Lukášem Svobodou – o novém pojetí tradice v pivním baru Pult, o českém ležáku i slepé degustaci piva.
Restaurace Pastacaffé ve Vězeňské slaví 20 let! Co se (ne)změnilo od jejího otevření?
Jakou kuchařku si na Vánoce přeje rozbalit vášnivý hobík i zkušený profesionál?
Série receptů z pozoruhodných surovin pokračuje! Tentokrát dostal slovo topinambur – co s ním?
Zima voní zvěřinou. Jakou hostinu z ní uvařili v Café Savoy?
Akademie manažerů, řemeslné dílny pro kuchaře i novátorská střední škola. O vzdělávání v Ambiente jsme si povídali s Evou Královou, která stojí v čele těchto zajímavých projektů.
Kmín, kapusta, tuřín… Říkáme jim pozoruhodné a máme pro to ryze kulinářské důvody. Vyzkoušejte recepty ze surovin, které mají v kuchyni nárok na hlavní roli!
Už jste si rozepsali seznam dárků na Vánoce? Máme pro vás první tipy!
Listopadový Kulinář bude ve znamení pozoruhodných surovin. Unikátní večeři z nich připravili kreativní šéfkuchaři Ambiente – jakými jídly vzdají poctu „obyčejné“ zelenině a ovoci?
Dušené a grilované, v omáčce i na pyré. Jaký formát dostává zelí vedle pečeného masa?
Eska má šest let – a taky nového šéfa kuchyně! Odkud přišel do Karlína Ondřej Dufek a jakým směrem vede tým po boku executive chefa Martina Štangla?
V Táboře se rozběhl unikátní projekt na podporu kapra v kuchyních! Gastronom Honza Čulík tam vede kapří restauraci a podílí se i na chovu prvního českého biokapra. Proč to všechno?
Rozválet, naplnit, zavinout. Jaký je váš recept na jablečný štrúdl?
Rozhovor o zelenině, lokálnosti a podnikání na maloměstě, o fermentaci, sušeném kimchi i každodenní radosti z práce. Tentokrát se šéfkuchařem Pavlem Drdelem z restaurace Sůl a řepa.
Očkovaní, uzdravení z covidu v posledním půlroce anebo otestovaní. Jen tito hosté mohou do restaurací v Česku a od pondělka to musí provozovatelé všech podniků kontrolovat.
Fialová, žlutá, oranžová. Jak pestré dokáže být vaření s „obyčejnou“ mrkví?
Jak to chutná, když se chleba z Esky ocitne v pivovaru Zichovec a zpracuje se do tekuté podoby?
Má ještě smysl vařit podle tradičních receptů? A jak je převést do současnosti? Jaká je budoucnost knedlíků a proč by měl kuchař znát své kořeny? Otázky mířily na šéfkuchaře Sebastiana Franka z michelinské restaurace Horváth.
Podzim rovná se vrchol zvěřinové sezony. Tipy, jak zacházet s divočinou v kuchyni, jsme ulovili po boku myslivců i kuchařů!
O vedení týmu, férových pracovních podmínkách i (sebe)jistotě jsme si povídali s kuchařem Vojtou Václavíkem z Kro Kitchen.
Jakou péči věnují kuchaři jídlu, které nás umí přenést zpátky do dětství? Tipy na paprikovou omáčku jsme našli v Karlíně i na Vinohradech.
Sedmý ročník, sedm šéfkuchařů. Čemu se tleskalo na letošním Symposiu Culinary Prague?
Nedostatek personálu v restauracích se tváří jako začarovaný kruh! Dá se z něj vystoupit?
Odhalení! Kdo má na svědomí nekonvenční dezerty v karlínské Esce a co všechno dokáže odvyprávět lžíce spálených švestkových povidel?
Jsou malé a křehké, zato odhodlané spojit se s jakoukoli omáčkou! Co potřebuje těsto na noky?
Jak se redukuje zeleninová omáčka ve stylu demi glace, které vynásobí chuť všemožných jídel?
Jaká je mise fotografa v gastronomii a co všechno předchází tomu, než se vyfotí talíř s jídlem? Nejen o tom jsme si povykládali s Vojtěchem Tesárkem.
Rozhovor s barmanem Milanem Zalešem – o fantazii a pravidlech za barem, o párování koktejlů s jídly i návratu starých dobrých spritzů.
Do týmu karlínské Esky přibyl kompostér! Co umí a jaký má potenciál v gastro provozu?
Zálivky a omáčky, koktejly nebo dezerty. Jakým receptům prospěje pár kapek jablečného octa?
Spálit, rozmixovat, dochutit! Jak umějí využít papriky ve Středomoří?
Jak se hledají a pěstují lanýže? Kolik druhů existuje a skutečně mají afrodiziakální účinky? Fámy i fakta o slavné houbě nám pomohl ujasnit vědec a dodavatel lanýžů Petr Synek.
V ciderárně Utopia právě dozrávají také octy! Jak se vyrábějí a co musí pochopit octař?
Sezona hojnosti vrcholí! Jak si poradit s dozrávajícími paprikami?
Jak chutná tacos z divočáka, jelen v rohlíku a brambory na sádle s lanýžem? A co je pro kuchaře víc než svoboda a oheň? Povídali jsme si s Vojtou Nemravou, spoluzakladatelem pop-upu ZE MĚ projekt.
Snídaně, kterou zbožňuje celý svět! Jaké ji servírují v Café Savoy?
Rozhovor se sous-chefem Čestru Ondrou Ježem – o práci s masem, pořádku v kuchyni a motivaci kuchaře, který si řemeslo osvojil bez učňáku.
Žádný olej na světě na sebe nestrhává tolik pozornosti jako ten olivový. Proč?
V Souticích se vařilo na ohni pod vedením Huga Hromase a kuchařů z Ambiente. Co si vyzkoušeli účastníci workshopu a jaké techniky zaujmou i vás?
Tipy, které se hodí vědět dřív, než otevřete balení těstovin!
Vítězka soutěže Masterchef Kristína Nemčková si na konto připsala titul z institutu Le Cordon Bleu. Co obnáší studium na vyhlášené gastronomické škole a proč se mladá kuchařka stěhuje do Londýna?
Každý den je ten správný čas na křehké bramborové noky s krémovou omáčkou! Jak se vaří v karlínské Esce?
Jak se česká gastronomie oklepává z pandemie a co hosté právě teď očekávají od restaurací? Odpovědi jsme hledali s gastro žurnalistkou a advokátkou Klárou Donathovou.
Párování těstovin s omáčkami má svá pravidla! Jaká?
Jaké to je plánovat restauraci s pandemií za zády? Nejen na to jsme se ptali Gianga Ta Binha, který se svým bratrem vede Gao Den, Taro a nově i svěží koncept Dian.
Jak se z brigádníka vypracoval až na sous-chefa a proč v kuchyni neplýtvá pochvalou? Co se za poslední rok událo v týmu i na menu karlínské Esky? Nejen o tom se rozpovídal nový zástupce šéfkuchaře Erik Cehlár.
Pozvěte do kuchyně bobulovité ovoce!
Které profily na Instagramu ovlivňují profíky a fascinují amatéry?
Kdo je výčepní Tomáš Krčmář a jak si vybojoval 1. místo v národní soutěži Master Bartender?
V čem spočívá tajemství newyorského kuřete z Café Savoy – a jak ho připravit?
Je libo večeři po italsku? Dejte vařit vodu na těstoviny z Pasta Frescy!
Povídání s Alžbětou Repákovou a Kateřinou Jakusovou – o konceptu Další kus, o vaření na punk a pečení bez limitů.
Které recepty obletěly svět a změnily přístup v kuchyních?
O nedostatku personálu v gastronomii, náborech a vedení týmu s Radkem Chaloupkou, kuchařem a šéfem Našeho masa.
Dobré věci nemusí být složité! Přesvědčí vás o tom recept z Pastacaffé.
Jaká může být cesta z učiliště do michelinské restaurace a jaký je nový projekt kuchaře Petra Bartoše?
Které účty na Instagramu sjíždějí pekaři a blázni do fermentace?
Návod na perfektní upečenou rybu nejen z grilu podle šéfkuchaře Huga Hromase!
O vzdělávání, egu a langoších pro tisíc lidí – s kreativními šéfkuchaři Ambiente Jirkou Horákem a Tomášem Valkovičem.
Rozhovor z liberecké pražírny Nordbeans – o novinkách ze světa výběrové kávy, o českých kavárnách i spolupráci s farmáři a baristy.
Jak dobře znáte rajče?
Povídání s Tomášem Karpíškem – o nových projektech, nutných změnách a dlouhodobých prioritách Ambiente.
Všechno, co potřebujete vědět o geniálním vynálezu jménem zmrzlina!
Oblíbené recepty kuchařů na grilovací omáčky!
V kuchyních vyrůstá spousta mladých talentů! Jak došla k vaření dvaadvacetiletá Tereza Komárková z Café Savoy?
Sladká voňavá rajčata můžete sklízet i na balkoně! Poradíme vám, jak na to.
Vládní opatření se rozvolňují a restaurace hledají posily! Jak doplní chybějící personál?
Nejoblíbenější předkrm z Brasileira má svůj příběh. Jaký?
Restaurace otevírají letní zahrádky! Za jakých podmínek mohou usadit hosty ke stolu?
Jak to vypadá v sušárně na maso a co všechno zraje pod rukama uzenáře Vojty Kaláška z Amasa?
Proč se česnek nechává zčernat a čím vás přesvědčí v kuchyni?
Jaká je férová cena za bochník řemeslného chleba a kolik za něj zaplatíte v Praze?
Kuchaři spotřebují kefír do spousty receptů. Vyzkoušíte čerstvý sýr, marinádu, nebo kysanou smetanu?
V IT firmě manGoweb teď kromě webů stavějí i vlastní nápojárnu. Znáte šťávy Goodlok?
Rady záchranářů a zkušenosti kuchařů, které vám ušetří cestu do nemocnice!
Jak se během koronakrize vyvíjí trh práce a požadavky zaměstnanců? A co to přinese gastronomii?
Co musí udělat výčepní pro to, aby se pivo z PET lahve vyrovnalo čepované plzni do skla? A jak si ho nalít doma?
Recept na jehněčí čevabčiči a další neotřelé způsoby, jak si užít sezonu česneku medvědího.
Čerstvé droždí, citrusová kůra, pivo… Poradíme, jak pozvednout domácí jídlo na úroveň profíků.
Fermentaci v karlínské Esce má na starosti kuchař Erik Cehlár. Co všechno vyrábí a jaké plísně mu při tom pomáhají?
Rozhovor s šéfkuchařem karlínského Bufetu Petrem Bendou – o sezoně, burgerech a o tom, jak se povedlo rozjet bistro v době, kdy jiní zavírají.
Další porce tipů, jak na menu zařadit divoké (jarní) rostliny. Uvařte si závitky z javorových listů, bukové zelí nebo třeba smrkové máslo!
Jakou úpravu si zaslouží králičí maso? Tady jsou rady kuchařů i recept na velikonoční hostinu!
Popenec v čokoládě, ravioli plněné brutnákem nebo čatní z pampelišek. Jak přivítat jaro v kuchyni?
Kávu jako od baristy zvládnete udělat i doma! Jaké zásady se při tom vyplatí respektovat?
Lockdown a digitalizace ovlivňují gastronomii po celém světě. Co přinesly berlínské restauraci Nobelhart und Schmutzig?
Jak se žije výčepním v zavřených Lokálech bez štamgastů? A jak si jejich pivo z PET lahví užít doma?
Kysané zelí oslavuje comeback! Jak ho dokážou zpracovat šéfkuchaři?
Jak probíhá příprava na souboj o titul Barista roku Junior?
Svačiny na vysokohorské túry i procházky po lese kousek od zasněžené chalupy.
Kvalitní jídlo nemusí být drahé, naopak by mělo být dostupné pro co nejvíc lidí. Dokazují to recepty (šéf)kuchařů v rámci Skromné výzvy Hany Michopulu.
Otevřená zpověď šéfkuchaře Františka Skopce – o závislosti, alkoholu a celoživotní abstinenci.
Váš kvásek se může dožít spousty let! Jak ho správně uchovávat a krmit?
Kam se posouvá česká pekařina a proč se stal chleba jedním ze symbolů pandemie? U trouby jsme se potkali s blogerkou Julianou Fischerovou alias Maškrtnicí.
S čím se v Café Savoy zapéká šťavnatý sendvič croque monsieur?
Jak se za uplynulým rokem 2020 ohlíží restauratér Tomáš Karpíšek?
Rozhovor se spolumajitelem brněnských barů Honzou Vlachynským, který otevřeně kritizuje konzumaci alkoholu v Česku a prosazuje nealko jako standardní nabídku v podnicích.
Napříč gastronomií se rozpoutala houbová mánie. Co na to říká dlouholetý houbař a mykolog amatér Vláďa Sojka z Fermentárum.cz?
O vaření piva, tradičním skle a pivních trendech jsme si povídali s výčepním a sládkem Lukášem Svobodou.
Jak si připravit evergreen školních jídelen, který válcuje menu restaurací?
Kdo chce vařit podle sezony, ten si musí v zimě vystačit s málem. Jak na to jdou profíci?
Miso pasta dobývá evropské kuchyně! Proč si ji kuchaři nemůžou vynachválit a jak s ní pracují?
Jaký je přínos gastronomie pro společnost a proč si tahle branže zaslouží uznání?
V restauraci Tian se bourají předsudky vůči zelenině. Ke stolu se s námi posadil její chef a jeden z nejlepších šéfkuchařů Rakouska Paul Ivić.
Čím jsou bubliny z francouzského Champagne tak jedinečné? A co jste o nich možná doteď nevěděli?
Vybrali jsme pro vás ta pravá vína ke kaprovi se salátem, k cukroví i k rozbalování dárků.
Začalo to láskou na pracovišti, dnes mají Tomáš a Tiny Cibulkovi vlastní bistro. Jaký koncept se jim podařilo otevřít za nouzového stavu?
Jak si namíchat předvánoční atmosféru? Máme pro vás recepty z Karlína, Brna i Londýna.
Jídlo s sebou může být větší zábava, než si myslíte! Taste of Prague vědí, jak si ho zpříjemnit ve vlastní kuchyni.
Jak moc odvážní jsou šéfkuchaři, když jde o český bramborový salát? A jaký je ten tradiční?
Další várka inspirace na vánoční dárky! Pro všechny, kteří si umějí vychutnat skvělé jídlo, pití a zážitky v restauracích.
Proč a jak se přepouští máslo? Máme pro vás odpověď i tipy šéfkuchařů.
Lahodné tipy od snídaně až po večeři. Kupte svým blízkým dárkovou kartu a navrhněte jim, na co se těšit.
Jak se měli na podzim v brněnském Lokále U Caipla? A čím si připíjejí na šťastné Vánoce a lepší zítřky?
Čím letos obdarujete své blízké? Máme pro vás nápady na zážitky, jedlé dárky i designové kousky z Ambiente.
Dobročinná akce Oběd pro dalšího trvá už celých sedm let – a nově pomáhá také lidem z Ukrajiny. Zapojit se do ní můžete i vy! Jak?
Jak v současné době rozumět informacím a tlumočit je lidem v týmu?
Co se může povést, když se u stolu potká kuchař Hugo Hromas, food writerka Petra Tajovský Pospěchová a pekařka Juliana Fišerová alias Maškrtnica?
Letošní edici dárkových karet Ambiente vyzdobila ilustrátorka Téra Šiklová pozoruhodnými surovinami. Ty zdobí i talíře Thun a trička slovenské oděvní značky Buffet.
Založit si e-shop je teprve začátek. Jak ho tvoří a zdokonalují podniky, které se rozhodly zůstat online?
V ciderárně Tátův sad se právě moštuje. Jak se daří jejímu zakladateli Honzovi Abtovi a českému cideru?
Co teď zažívají šéfové a jak se kromě provozu starat o náladu v podniku? Vedení týmu v době krize je téma i pro šéfkuchaře Františka Skopce.
Slupky, sláma, nebo fermentované placky? Jak udělat z „obyčejné“ brambory neobyčejné jídlo podle šéfkuchařů?
Co je dobré spočítat, než si podnik začne sám rozvážet jídlo? Tentokrát sdílí své zkušenosti Daniel Enenkl, který má na starosti koordinaci rozvozu ve 4Pokojích v Brně.
Zavřeli dřív, než pořádně otevřeli. Jak se obnovená restaurace Čestr přizpůsobila aktuální situaci?
Co všechno a jakým způsobem může podnik nabídnout svým hostům?
Co hřeje a pálí kuchaře Huga Hromase? A jak se v současné chvíli dívá na osud gastronomie?
Jak se daří kavárně na malém městě? Napsali jsme Jirkovi Gieslovi ze šumperské kavárny Pikola.
Jak funguje spolupráce podniků a rozvozových firem? A jaká další řešení teď pomáhají restauracím přežít?
Z restaurací se stávají virtuální obchody. Jak hostům nabídnout a usnadnit nákup?
Jaké to je školit kavárny, motivovat vlastní zaměstnance a plánovat konferenci v období koronakrize? Pověděla nám to baristka Petra Střelecká z brněnského Industry Coffee.
Vyhněte se klasickým chybám, které hosta jen odradí. Rychle a nadobro.
Jak a proč by se měla změnit politika spropitného v restauracích?
Říjnový Kulinář vás tentokrát přenese do Toskánska. Jaké menu přichystal šéfkuchař restaurace Pasta Fresca Tomáš Mykytyn?
Koupit na trhu pastinák se vyplatí! Proč se na něj v kuchyni zapomnělo a jaké recepty mu vracejí uznání?
Existuje česká národní kuchyně? A jak si (mylně) interpretujeme tradiční česká jídla? Ptali jsme se historika docenta Martina France.
Legendární filmová omáčka v podání šéfkuchaře Marka Janoucha z restaurace Kuchyň. S dančím a knedlíkem.
Jaká jsou aktuální bezpečnostní pravidla v restauracích?
Jak se připravuje zvěřina v restauracích, kde se potkává tradice a moderní pojetí?
Proč se vyhýbáme hořké chuti a jak se znovu prosazuje v kuchyních?
Co prožívají a co musí překonat páry, které svedla dohromady gastronomie?
Co gastronomii naučil covid a jaká témata se odrážejí v provozu restaurací?
Jaký příběh odvypráví menu zářijového Kulináře, které tentokrát sestavil kuchař z Café Savoy Serhii Oseredko?
Inspiroval se ve Skandinávii, byl v týmu dánské Nomy během pop-upu v Mexiku a říká se o něm, že je největším talentem berlínské gastro scény. Seznamte se s Vadimem Otto Ursusem!
Čemu se profíci na přípravě snaží vyhnout širokým obloukem?
O svobodě, aroganci a normálním víně jsme si byli popovídat u vinaře Milana Nestarce.
Rozhovor s Lukášem Svobodou a Luckou Janečkovou o jejich spolupráci, přístupu za výčepem a o kvalitě čepovaného piva.
Brněnská skupina podniků Lidi z Baru má svoji psycholožku. Jaký je přínos práce Olgy Vlachynské?
Druhá várka receptů, podle kterých se (nejen) v restauracích zpracovává letní úroda.
Jaký je rozdíl mezi executive chefem a chefem de cuisine? A co má na starosti „expo“?
První díl o tradičních technikách, které jsou teď v kurzu i v nejlepších restauracích světa.
Srpnový Kulinář proběhne v režii Erika Cehlára z karlínské Esky. Jaký má scénář jeho čtyřchodové menu?
Vítejte v Tursku, kde si přátelé Ondra Kopička a Petr Alexander plní sudy a společný sen.
V jakém rytmu pokračuje brazilská jízda U Zelené žáby a jaký byl restart po znovuotevření restaurace?
Pan cukrář Rudolf Linka oslavil 90 let a pamatuje časy, na které bychom neměli zapomínat. O čem vypráví jeho příběh a jak se zapsal do české gastronomie?
Slovníček pro ty, kdo se chtějí zorientovat ve světě kvasinek, plísní a záhadné umami.
Proč se v Amase rozhodli stařit maso déle než předtím a jaké to přináší výsledky?
Které nápoje inspirují sommeliery a překvapují hosty v zahraničí i v Česku?
Proč a jak se postavil k peci v Pane Nuovo kreativní šéfkuchař Ambiente Sláva Grigoryk?
Jak se dají v (profi) kuchyni využít celá zrna obilovin a jaké benefity nabízejí původní druhy a odrůdy?
Rozhovor s winegeekem Markem Jeličem a jeho ženou, kreativní šéfkuchařkou Ambiente Janou Jelič.
Co se musí stát, aby jídlo v kantýnách dobře chutnalo a dávalo smysl? V Berlíně mají plán!
Další díl o „dětech“ Ambiente. Tentokrát příběh o michelinské hvězdě a japonských nudlích.
Jaké bude menu červencového Kulináře v podání šéfkuchaře Café Savoy Františka Skopce?
Co si od Café Savoy vyžádala krize a postcovidová situace v gastronomii?
Jak se dneškem změní bezpečnostní opatření v restauracích a jaká nařízení v nich dál ovlivňují každodenní provoz?
Jak se po koronakrizi vaří a přemýšlí v michelinské restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise? Vyzpovídali jsme jejího šéfkuchaře Oldu Sahajdáka.
Rozhovor s Hendrikem Haasem – o komunikaci, digitalizaci a megatrendech v kuchyni i na poli.
Jak si zjednodušit každodenní masakr na place a v kuchyni?
Znáte rozdíl mezi prosciuttem a pancettou? A víte, co je culatello? Udělejte si v tom jasno!
Jak se může koronakrize projevit ve vinicích a co vinaře trápí víc než Covid-19?
Jak nakupuje kuchař, když chce na talíř doručit kvalitu a zážitek?
Ve znovuotevřené Esce se připravuje nové menu. Co se v kuchyni změnilo a co zůstane při starém?
Jak se pozná kvalita čokolády? Zjišťovali jsme to v čokoládové manufaktuře Herůfek.
Rozhovor s kreativní šéfkuchařkou Janou Bilíkovou o jednoduchosti, efektivitě a dalších následcích koronakrize v naší i zahraniční gastronomii.
Jak se dá kreativně zajistit rozestup a bezpečnost hostů v restauracích?
O Japonsku, plísni koji a specialitách na skladě jsme si povídali s Václavem Smolíkem a Miloslavem Laštovičkou alias Kojibakers.
Proč se teď zvyšuje poptávka po tzv. comfort food a co to přesně je?
Užijte si další díl seriálu o lidech, kteří z Ambiente vykročili k vlastnímu cíli. Ještě před koronakrizí jsme „natáčeli“ v olomoucké Long Story Short Eatery & Bakery.
V čem spočívá technika brinování a proč ji mají kuchaři tak rádi?
Zítřkem se začnou otevírat venkovní prostory podniků. Jak se provoz v restauracích přizpůsobí vládnímu nařízení?
Jaké bezpečnostní podmínky musí podniky dodržet po ukončení nouzového stavu?
Proč je teď komunikace s hosty důležitější než kdy předtím?
Jak se během koronakrize mění vztah společnosti k jídlu a gastronomii? Přeložili jsme pro vás rozhovor s food expertkou Hanni Rützler.
Co dokáže mikroorganismus, jehož kouzlo objevili Japonci a teď ho s chutí využívají kuchaři po celém světě?
Jak přežívá gastronomie v Londýně? Zavolali jsme Tomáši Kubartovi, generálnímu manažerovi restaurace Kerridge’s Bar & Grill.
Rozhovor s dvojicí Taste of Prague o krizi i o vyhlídkách české gastro scény.
Proč se teď gastronom Honza Vlachynský necítí jako šéf a jak se jeho Lidi z baru postavili koronaviru?
Proč a jak by se měl jídelní lístek přizpůsobit střevním bakteriím?
Co by si měly podniky rozmyslet dřív, než znovu otevřou?
Co a komu nabízí projekt Gastro žije, který chce vrátit život do restaurací a měst?
Rozhovor se šéfkuchařkou Anou Roš o současné karanténě a motivaci v jedné z nejlepších restaurací světa.
Pro které bylinky se v následujících týdnech vypravit do přírody a co si z nich uvařit? Poradil nám šéfkuchař Tomáš Reisinger.
Jak se restaurace přizpůsobují nouzové situaci a do jakých akcí se zapojují?
Rozhovor se Sylviem Spohrem o vzniku a cílech nové Asociace restauratérů Apron.
Jako reakce na současnou koronakrizi vznikla ve Studiu Najbrt infografika pro restaurace a obchody. Kde si stáhnete a jak ji můžete využít?
Restaurace v Číně se zase postupně otevírají. Jak se vyrovnávají s následky pandemie, která ještě zdaleka není u konce?
Nevíme, co přijde zítra, ale máme doporučení, která mohou restauracím pomoct ještě dnes.
Jaká pravidla by teď měly dodržovat všechny podniky?
Jak podniky reagují na vládní krizová opatření proti šíření COVID-19?
Rozhovor s Jakubem Škaroupkou a Milanem Bukovským z brněnského Atelieru.
Jak se současná panika dotýká gastronomie a co může COVID-19 znamenat pro restaurace?
Jaký smysl má tahle výzva a jak se podepisuje na tržbách i nabídce podniků?
Jak to vypadá, když o jídelním lístku rozhoduje sezona?
Lokálně fungující podnik na maloměstě může být ekonomicky úspěšný – tvrdí hospodský z Tábora Honza Čulík. Vyptávali jsme se ho na Thir i na všechno kolem.
Kdo je Otto Vašák a Miroslav Gloz? Tady je 1. díl seriálu o dětech Ambiente, ze kterých vyrostli šéfkuchaři a majitelé originálních konceptů.
Ať už máte suchej únor, nebo se masopustně přejídáte, pusťte si k tomu Netflix. Víme, na co koukat!
Jak vznikalo Brasileiro? Šéfkuchař Martin Matys zavzpomínal na první inspirační cestu, nábor Brazilců v Riu i na půlení grilu.
Na Vysočině si doma vaří sirupy kdekdo, ale jaké to je lahvovat 10 000 litrů ročně?
Jaké minusy má osvědčené plánování směn v gastronomii?
Můžete se po nich utlouct? Uvařte si je doma, podle receptu kuchařů z Lokálů.
René Redzepi si vzal tříměsíční placené volno. Co si od něj slibuje?
Dostal šanci a využil ji. Rozhovor s Jean-Philippem Blondetem, následníkem Alaina Ducasse.
Možná se budete divit, co všechno jste o téhle (ne)obyčejné surovině nevěděli.
Jaké naschvály rozproudí náladu v kuchyni i na place?
Jak se šéfkuchař Peter Duranský ocitl ve Vídni a na pódiu Culinary Symposia?
Jak se můžete v dalším roce vypracovat na lepšího kolegu a chefa?
Jak se mění status i práce číšníků a proč se o nich píše méně než o kuchařích?
Jasně, všichni jste neustále v pohybu. Hýbete se ale správně?
Z negativní odezvy se nikdo neraduje, každý se z ní však může poučit. Jaké je poslání recenzenta restaurací?
Pro šéfkuchaře restaurace 100/200 Kitchen v Hamburku je fine dining sprosté slovo – jídlo má být hlavně autentické! Co všechno dělá Thomas Imbusch jinak?
S jakým zážitkem se kuchaři Ambiente vrátili z jedné z nejlepších restaurací světa?
V řadě restaurací teď menu určuje minimalismus. Co znamená jednoduchost pro kuchaře a v čem je vlastně složitá?
Co nadělit k Vánocům gurmánům, gurmetům a všem, kdo se radují z dobrého jídla a pití?
Co to znamená, když se někdo živí jídlem? Rozhovor s Janou Slabou, kreativní manažerkou Laboratoria.
Uznávaný průvodce Michelin a největší cestovatelská platforma na světě podepsaly dohodu. Co přinese hostům a restauracím?
Kterou z nich si ještě letos přidáte do sbírky?
Co se musí stát, aby kvalitní jídlo nebylo výsadou menšiny, ale standardem většiny? Povídali jsme si o tom s Martin Hutařem, spolumajitelem firmy Probio.
Kde se kuchař dnes inspiruje a co vás ovlivní zítra?
Některé myšlenky stojí za to přeložit a říct nahlas. Přinášíme vám rozhovor s dokumentaristou Valentinem Thurnem a mluvčí společnosti Demeter Antje Kölling.
Jak se manažer stane kuchařem a co se pro něj změní, když mu začnou říkat šéfe? Odpověď zná František Skopec z Café Savoy.
Jak si v týmu poradit s generačními rozdíly?
Jak přemýšlí mladá generace a co jí musíme nabídnout, aby měl kdo vařit v restauracích?
Zelenina povyšuje na hlavní chod. Jaké techniky při tom kuchaři využívají?
Co je to pravý český chlebíček? Zašli jsme se zeptat Vladimíra Čecha, šéfkuchaře bistra Sisters.
Barman, nebo alchymista? Londýnský barman Pavel Tvaroh je molekulární mixolog!
Koho a co zažijete na letošním ročníku Culinary Symposia Prague?
Další Wave Coffee Conference pro kávové profíky se blíží. Na co je pozve letos?
Skrytý potenciál (nejen) kuchaře může vyrůst v mistrovství a uznání. Co je k tomu potřeba?
Svět včel je zázračný. Zavedla nás do něj včelařka Kateřina Šulková z Poděbrad.
Sešli se, aby propojili druhé a byli Zase spolu. Co je tahle partička zač a proč byste je měli poznat osobně?
Proč nebrat dlouhodobý stres (v restauracích) na lehkou váhu a jak s ním bojovat?
Rozhovor s designérem Martinem Kastnerem nejen o tom, jaké je spoluvytvářet zážitek v nejlepších restauracích na světě.
Proč se Američanka Adina Bier rozhodla vyrábět kombuchu v Berlíně?
Máme 7 tisíc fanoušků na Facebooku. Děkujeme vám! Jako dárek jsme pro vás připravili seznam nejoblíbenějších článků.
Posvítili jsme si na ty, kdo pracují ve stínu šéfkuchařovy slávy. Jak důležitá je pozice sous-chefa?
Skladujete správně? Podívali jsme se našim kuchařům až do lednice.
Ve které restauraci strávil měsíc Honza Všetečka, kreativní šéfkuchař Ambiente, a na co nikdy nezapomene?
Taky si rádi zajdete na jedno (nebo třeba pět) do Lokálu Korunní? A víte, že pivo se tu čepuje už od roku 1902?
Šéfkuchař Esky Tomáš Valkovič a jeho sous-chefka Katka Jakusová uspořádali další pop-up – tentokrát v Berlíně.
Prastará technika, které dali Francouzi profesionální rámec. Jak správně konfitovat?
Kdo chce zapalovat druhé, musí sám hořet. Jenže na to potřebujete mít sami pro sebe dost „paliva“. Jak si ho udržet?
Rozhovor se dvěma šéfcukráři o jednom pohledu na tradici, současnost a budoucnost české cukrařiny.
Rady a zlepšováky zkušených cukrářů. Čtěte, než se pustíte do pečení.
Kdo a proč se podepisuje pod manifest berlínské skupiny Die Gemeinschaft?
Rozhovor o motivaci, identitě, udržitelnosti a hvězdách šéfkuchaře Jana Hartwiga.
Jak se Španěl vyučený ve Francii dívá na českou cukrařinu?
„Obyčejná“ voda se dostává mezi položky nápojového lístku. Jakou cenu byste k ní připsali vy?
Nejprve jen prostírala stoly, pak ochutnala naturální prosecco a bylo jasno. Jak se učila a pak osamostatnila hlavní sommelierka Esky Silvia Lizoňová?
Co prosazuje hnutí New Work a co si z toho vzít v restauracích?
Jak vypadá návrat k tradicím v cukrářské praxi? Zeptali jsme se Lukáše Pohla, šéfcukráře znovuotevřené cukrárny Myšák.
Rozhovor se sommelierkou Luckou Prohlovou o tom, že se představy a skutečný život stážisty můžou dost lišit a že se přesto vyplatí zažít realitu.
Neříká se tomu krádež, ale kávová lžička taky něco stojí. Co neustále ubývá v restauracích a barech?
Bešamel, velouté, máslovka. Kolik omáček znáte – a která je vaše nejoblíbenější?
Hektolitry zmrzliny a strach skočit do neznáma. Jak se ze stavaře stane zmrzlinář?
Žádný Mars, žádná Venuše. Rozdíly mezi šéfkuchařkou a šéfkuchařem vytvářejí hlavně předsudky a konvence. Proč je v profesionálních kuchyních tak málo žen?
Co si dovezla kreativní šéfkuchařka Ambiente Jana Bilíková ze své poslední stáže v Kodani?
Proč se v nejlepších restauracích světa rozlévají naturální vína?
Čemu se věnuje projekt Cirkulární kavárny a jak je to s odpadem v gastronomii?
Zahustit, redukovat, provařit a zjemnit. Co může pokazit, anebo zachránit vaši omáčku?
Nepodceňujte ho, vždyť ovlivňuje chuť jídla i zážitek hosta. Jak a proč zapojit čich do hry ve vaší restauraci?
Společná snídaně, rock nebo talisman v kapse. Co všechno se v gastronomii stává rituálem?
O ekologii, bioprodukci a udržitelném provozu se mluví i v gastronomii. Jak se zapojit a vydržet?
Barevnější, hravější, čerstvější. Co se změnilo v Brasileiru U Zelené žáby a jakou příchuť dostalo nové menu?
Čím momentálně žije Markéta Libánská z karlínského bistra Grils?
Vývar je vizitkou kuchaře. Jaký recept je ten váš a na co si dát pozor?
Vítá, usazuje a doprovází hosta ke spokojenosti. Co má na starosti hosteska a proč by měla stát u dveří vašeho podniku?
Déšť, návštěva babičky, špinavé prádlo. Na co se vymlouvají kuchaři a číšníci, když zaspí anebo vůbec nepřijdou do práce?
Byli jste včera v Esce? Dost možná jste jedli z talíře, který vyrobil šéfkuchař Martin Štangl.
V hlavních rolích šéfkuchaři Oldřich Sahajdák a Aitor Jeronimo Orive. Co se tento týden odehraje v Singapuru?
Dva kamarádi, dvě silné značky, Dva kohouti. Jak se potkal sládek Adam Matuška s výčepním Lukášem Svobodou?
Seznam farmářů a malovýrobců, kteří zásobují Esku, se stále prodlužuje. Čí práci v restauraci ochutnáváte?
Jak se zástupce šéfkuchaře stane pekařem? Rozhovor s Jardou Kozdělkou z Esky
Jak se správně chovat ke zrakově postiženým hostům? A co je to přístupnost?
Z polí, zahrad a pastvin do restaurací. Jak se na tuhle cestu dívají farmáři?
Co pro něj znamená hvězda a jak motivuje svoje lidi? Rozhovor s šéfkuchařem Antonem Schmausem.
Saša Pavlovič miluje cestování. Co zažil a kam se chystá teď?
Tomáš Kubart vyhrál britskou soutěž Restaurant Manager of the Year. V čem je tak dobrý?
Atmosféru podniku nevytváří jenom obsluha a interiér, ale také štamgasti a stálí hosté. Jak se pečuje o ty, kteří se časem stanou součástí restaurace?
O pravidlech, cepování, komunikaci a práci srdcem s Michalem Mlejnkem, šéfkuchařem Café Savoy.
Co se lisuje v olejovém mlýně? A jak to vypadá, když se potká šéfkuchař Martin Štangl a olejář Karel Jonák?
Být (šéf)kuchařem znamená mnohem víc, než vám říkali ve škole.
Alain Passard vaří už téměř půl století. Co dnes předává kuchařům a světové gastronomii?
Kratší pracovní doba, delší dovolená nebo vlastnický podíl. Řečí už bylo dost, do kuchyní přichází čas na změnu.
Stres, spěch, firemní večírky a rodinné obědy. Jak se starat o hosty v předvánočním čase (a nezbláznit se)?
19 zásadních myšlenek, které zazněly na letošním Culinary Symposiu. Stručně, jasně, prakticky.
Odpolední čaj, degustační večeře a snídaně, které dostaly po 14 letech nový make-up. Proč se v Café Savoy rozhodli pro facelift?
Jeden chce to, druhý zase tamto. Jak rozepsat směny tak, aby fungoval provoz i tým?
V týmu se to lépe táhne. Proč se vyplatí pracovat spolu – a co to vlastně znamená?
U Caipla budou rozlévat vlastní meruňkovici. Výběrovou! A s příběhem.
5. ročník, 6 hvězd a poctivá dávka inspirace, motivace, emocí a názorů, které je potřeba slyšet, pochopit a sdílet. Jaké bude letošní Symposium?
Stane se jednou z masa příloha k zelenině?
Víc hostů, víc workshopů, víc prostoru pro sdílení a diskuzi. Jaký bude 3. ročník Wave Coffee Conference?
Odkoukat a zapamatovat si postup ještě zdaleka neznamená uvařit dobré jídlo, stejně jako roztrhat recept a spoléhat se na freestyle. Co potřebuje fungující recept?
Mezi placem a kuchyní to odjakživa jiskří. Jak uhasit plamen dřív, než se rozhoří válka?
Jiná doba, jiný zaměstnanec. Proč restaurace bojují s nedostatkem personálu? A jak to změnit?
Ne, to není provokace. Proč je důležité dát kuchařům čas na vlastní život?
Jak rostl koncept Esky a kterou cestou půjde dál? Rozhovor s Martinem Štanglem a novým šéfkuchařem Tomášem Valkovičem.
17 hodin denně, 5 dní v týdnu. Noma je intenzivní zkušenost jak pro hosta, tak pro stážistu. Jaká je práce v jedné z nejlepších restaurací na světě a co si odtamtud přivezla Katka Jakusová?
Energická žena s velkým srdcem – to je Dana Reháková, manažerka Kuchyně. Co jsou její dvě životní vášně a co doporučuje nováčkům?
Svíčkovou bez smetany a vývar bez nudlí, prosím! Podobných objednávek v restauracích přibývá, a logicky narůstá i počet podniků, které se jim snaží vyhovět. Jak si poradit s lepkem, laktózou a dalšími dietními omezeními hostů?
Do Ameriky i zpět ho zavedlo Ambiente. A taky cukrařina, kterou chtěl a chce posouvat dál. Kam a proč se vrátil cukrář Lukáš Pohl?
Kouření, alkohol a půlnoční zastávky v KFC? Cha! V profesionálních kuchyních se pěstují mnohem lepší neřesti, které zkrátka patří k rondonu. Schválně, na čem ujíždíte vy?
Jde sice jenom o stůl, ale chce si k němu sednout host, který vám věří. Jaké jsou výhody rezervací a k jakým chybám by nemělo dojít?
Ruské vejce, dršťková a krupicová kaše. Česká gastronomie vrací na jídelní lístky vzpomínky na zašlé časy. Proč se retrojídla znovu dostávají mezi nejoblíbenější položky v menu?
Miluje českou kuchyni – a výzvy. I proto se Marek Janouch stal šéfkuchařem nové restaurace Kuchyň na Pražském hradě. Jak tento koncept vznikal a co tu voní na plotnách?
Rozhlédněte se kolem sebe a učte se od těch nejlepších. Kde a jak?
Závodní jídelna, degustační menu a nakonec guláš se šesti. Jak se kluk ze Šluknovska dostal do michelinské restaurace a proč z ní nakonec odešel do Lokálu?
Chcete dát chlebu přidanou hodnotu? Podepište se na něj.
Jeden sanituje za všechny, všichni čepují za jednoho. Výčepní z Lokálů sdílejí víc než jen zájem o dobré pivo. Seznamte se s partou z Dlouhé.
Jednou za čas je třeba podniknout cestu do neznáma. Cestu ke změně. Proč je to tak důležité?
Skryté poklady, které čekají jen na to, až je objevíte. Ano, u vás v kuchyni.
Jakou roli hraje v gastronomii nonverbální komunikace? Co dělat, a čeho se naopak vyvarovat? A jak číst gesta hostů?
Nejsem hrubý, jsem Francouz! Co se může stát, když vyhodíte číšníka za to, jak se chová ke kolegům?
I malý krok k zero waste podpoří velkou myšlenku. Jak začít a co to v provozu restaurace obnáší?
Plné hrnce, prázdné stoly. „No shows“ trápí mnoho podniků. O co jde a jak si s tím poradit?
Víte, proč by se měly v kuchyních vysílat sportovní přenosy? Protože vydají za dvě školení!
Stačí málo, a hosté se vašemu podniku vyhnou obloukem. Anebo se naopak s chutí vrátí. Co o tom může rozhodnout?
Možná je to úplně jinak, než jste si do teď mysleli. Jaké fámy se šíří okolo michelinských hvězd?
Nejdřív práce, potom zábava? V cateringu tohle pořadí neplatí. Co všechno se musí stát, než vypukne firemní galavečeře nebo rodinná oslava?
Cappuccino, prosím! Uznejte, že 120 ml mléka si v oblíbeném nápoji zaslouží stejnou pozornost jako 30 ml kávy. Jaké si ale porozumí s výběrovou kávou?
Jak si kuchaři váží cukrářů? A co se od sebe můžou navzájem naučit?
Jaká úprava svědčí mořským rybám, jaká naopak sladkovodním a proč vyzkoušet i japonský styl?
Od konvektomatu až po emoce. Milada Janáková z White Circusu se za ta léta v cateringu naučila zapojit všechno a všechny. Co ji dokáže ještě i dnes vyvést z míry?
Modré návleky přes boty, pytle kávových zrn, která čekají na pomletí, a lednice plná filtrované kávy. Vítejte ve FunLabu, v kofeinové laboratoři na Letné.
Víc přírody, méně betonu a maximální rozlet pro severskou kuchyni. Jak to vypadá v nově otevřené Nomě 2.0?
Večírek pro 1000 lidí? Není problém. David Rejhon se svým týmem pohostil už i větší „skupinky“. Proč je v cateringové kuchyni tolik spokojený?
Nový trend bourá zdi nejen mezi kuchyní a restaurací, ale také mezi kuchařem a hostem. Čím se řídí otevřená kuchyň?
Co dělat, a čemu se rozhodně vyhnout, když chcete dostat z rybího masa to nejlepší?
Schválně, ve kterém z nich se najdete? A co váš kolega – je to alchymista, kazatel, nebo pravověrný požitkář?
Pochází z Ukrajiny, vyrostl v Líbeznicích u Prahy a na kuchařinu se dal kvůli kamarádovi ze základní školy. Kolikrát toho Sláva Grigoryk litoval a jak se na gastronomii dívá dnes?
Omáčkář, masák nebo sklepmistr. Jaké pozice se denně rozdělují v michelinské restauraci La Degustation Bohême Bourgeoise?
Brasileiro U Radnice oslavilo 15 let od otevření a chystá novinky. Na co si můžete dělat chutě?
Jak se herec dostane na gastronomickou scénu? S Lukášem Hejlíkem o jeho vášni pro jídlo a objevování nových míst, a taky o tom, jak to všechno spojit s jeho další láskou: literaturou.
Pro všechny, kdo chtějí blíže poznat profesionální svět kávy a dojít dál než za kávovar, je tu Wave Coffee Conference. Brno totiž jede na kávové vlně!
V čem jsou zákusky v cukrárně U Myšáka jiné? A jak se dnes cukrářům peče podle prvorepublikových receptur?
Potkají se Němec, Holanďan a dva Češi ve společné kuchyni. Napočítají sedm michelinských hvězd, podají si ruce a pustí se do vaření. A výsledek? Můžete ochutnat už za pár dní!
Šest osobností, šest pohledů na gastronomii a jeden den nabitý michelinskými příběhy a inspirací. Jaké bude letošní Symposium Culinary Prague?
Chovají krávy a vyrábějí horské sýry, z kravína ovšem vybudovali divadlo. Jak funguje ekologicky soběstačná a kulturně akční Farma Bláto?
Manažerskou košili nosí už 7 let. Prošel se všemi Lokály a dnes je doma v Brně, U Caipla. Jaký je lokálový život očima Petra Opálky?
V 19. století podle ní vařily nevěsty, dnes kuchaři michelinské restaurace La Degustation Bohême Bourgeoise. Proč šéfkuchaře Oldřicha Sahajdáka zaujala Marie B. Svobodová?
Jak se ale na naše stoly dostal holandský řízek nebo španělský ptáček? Z ciziny, anebo shodou kuchařských náhod?
Místo svatebních koláčků uherák, místo oltáře výloha řeznictví. V Našem mase včera zazněl jeden pohádkový příběh a dvě šťastná „ano“.
Skoro každá druhá restaurace dnes hledá kuchaře, číšníky a brigádníky. Jak si přitáhnout ty správné a nenechat je odejít?
Že se v restauraci stejně vždycky nejvíc těšíte na „sladkou tečku“? Vyrazte do berlínského CODA Dessert Baru. Tamní menu se totiž skládá jen z dezertů a koktejlů. Přeslazení ale nebudete ani náhodou!
Díky křupavým loupáčkům se vracíme do dětství, ze kterého si neseme vlastní představy o tom, co vlastně „loupák“ je. Proč se mu ale říká loupák? A proč si ho někteří pletou s croissantem?
Méně alkoholu, víc ledu a pěny. Káva se čepuje a pivo degustuje na prkénku. Jaké jsou tekuté hity sezony?
Držte Petře Střelecké palce! Zítra nás bude už potřetí reprezentovat na MS ve filtrované kávě, tentokrát v Budapešti.
Stačil jeden vtípek na Instagramu, a je z toho nový kávový trend. Máte rádi opravdu krémové latte? Tak si rychle kupte avokádo.
Na jachtě nebo za jízdy na pickupu. Pro tuhle divokou dvojku žádný problém, chleba dokážou upéct skoro všude. A to i ten nejdražší a nejostřejší v Německu. Proč se Jörg Schmid a Johannes Hirth rozhodli prezentovat pekařinu trochu jinak?
Co všechno to obnáší, když se rozhodnete servírovat čistě regionální menu? Úspěch berlínské restaurace Nobelhart & Schmutzig stojí právě na konceptu „brutal lokal“. Jak na to šli?
V michelinské restauraci Reisers and Stein každé pondělí vaří učni z kuchařské školy. Jak jim to jde – a co tím podnik sleduje?
Začínali jako samouci v brněnském bytě, za necelé dva roky se jejich čokoláda dostala až do Paříže a na druhý stupínek v soutěži European Bar Semi Final. Jak to čokolatiéři Silvia a Filip Teplí dokázali?