Facebook

10 věcí, které jste (ne)slyšeli o Pasta Fresce

3. srpna 2022 Autor: Blanka Datinská Foto: Honza Zima/ Jakub Zeman

Carbonary s bešamelem, jeptišky na stěně a písničky Ramazzottiho. Před pětadvaceti lety byla Pasta Fresca jiná než dnes, a přece stejná. Jak dospívala a kolikátou verzi tiramisu ochutnáte po legendárních gnocchi s uzeným kuřetem?

1. Služebně nejstarším zaměstnancem restaurace je šéfkuchař Tomáš Mykytyn – nastoupil v březnu 1998. Stříbrnou medaili si zaslouží generální manažer Milan Tuhovčák, který přišel v roce 2000. Přezdívá se mu Majla a platí za hlavu rodiny“ v Pasta Fresce.

2. Podnik zažil tři velké facelifty a spoustu menších úprav. Hosté původně hodovali u šicích strojů a četli malované jídelní lístky, které připomínaly několikastránkové noviny. U vstupu je dlouho vítala nástěnná malba s jeptiškami lízajícími zmrzlinu, ale i Taxisův příkop“ – celkem riskantní sestup do dolní části restaurace.

Z původního interiéru se nezachovalo téměř nic, až na krásné klenuté stropy v přízemí. Raritou zůstává také „díra“ – nenápadný zadní vchod, kterým se dodnes zásobuje kuchyně. Mimochodem Pasta Fresca sídlí v domě z přelomu 15. a 16. století a jakýkoli stavební zásah musí schválit památkáři.

Pasta Fresca Celetná

3. Při povodních v roce 2002 hrozilo Pasta Fresce zatopení. Veškeré zboží se proto muselo přemístit jinam a personál tehdy plnil pytle pískem na Staroměstském náměstí, odkud se nosily před vchodové dveře. Restaurace byla několik dní zavřená, protože na celém Starém Městě nešla elektřina.

4. Zpočátku se v Celetné vařilo z polotovarů a mražených surovin. Později se striktně vyškrtly z jídelního lístku, stejně jako brutální carbonary“ s hutným bešamelem, slaninou a oreganem nebo hovězí steak s fazolkami na slanině. 

Proslulé těstoviny Ambiente tu dostaly podobu noků s uzeným kuřetem, creminem a trochou smetany – a patří k hrstce jídel, do kterých si kuchaři dovolí přidat smetanu. 

View this post on Instagram

Shared post on

5. Hosté Pasta Frescy nemají rádi změny! Málokdo z nich však tuší, že si momentálně pochvalují dvanáctou verzi tiramisu. To se posouvalo k dokonalosti (nejen) díky inspiračním cestám do Itálie. Poměrně rychle si hosté zvykli také na focacciu, která se začala péct místo kupovaného chleba a vystřídala kdysi oblíbené česnekové bagety.

6. Ve stálé nabídce Pasta Frescy se objevuje deset druhů těstovin, které už sedm let vyrábí paní Martina. Týdně se v Celetné zpracuje okolo 400 kilo mouky! Na druhém místě se drží rajčata, ale špatně si nevedou ani lanýže – na talíře se jich měsíčně postrouhá čtyři až pět kilo. 

View this post on Instagram

Shared post on

Santeqniki

7. Přes obědy tu běžně potkáte štamgasty, kteří navštěvují restauraci od samého otevření – a naučili do ní chodit své děti a leckdy už i vnoučata. A speciální požadavky? Například pan Bogdanovič dostává všechna jídla bez česneku, zatímco pan Jindrusák má právo na aglio olio s dvojitým česnekem a chilli. 

8. Zážitek u stolu v Pasta Fresce dnes dokresluje italské rádio. Dřív se k jídlu pouštěl výběr songů Erose Ramazzottiho a Umberta Tozziho. 

9. Kolektiv potřebuje rituály! Pondělí co pondělí se v Pasta Fresce peče na personálku kuře, jinak má tým po náladě. Narozeniny zaměstnanců se slaví na ranním meetingu – u velkolepé snídaně pak nechybějí chlebíčky ani prosecco. 

Na place možná uslyšíte praktické zkratkyPP“ neboli pití a pečivo“ musí dorazit na stůl dřív, než kuchař naservíruje první jídlo, výraz MC“ vznikl z McDonald’s“ a připisuje se na objednávkový blok, pokud host pospíchá. 

Pasta Fresca Kulinář

10. V kuchyni Pasta Frescy se zpravidla pohybují tři kuchaři, kteří zvládnou vydat asi 400 objednávek denně – vystačí si při tom se šesti sporáky. Ne každý zastoupí pozici bourače parmezánu“. Bochník váží 45 kg a musí se rozčtvrtit nožem, kterého se chopí výhradně mužská ruka. Tvrdé kusy se už pěkných pár let strouhají přímo u stolu – obsluha respektuje chutě hostů, ale také potřeby jídla, kterému by uškodilo nekontrolované množství sýra.

Mohlo by vás zajímat
Rigatoni s rajčaty a stracciatellou – uvařte si doma pravou Itálii!

Je libo večeři po italsku? Dejte vařit vodu na těstoviny z Pasta Frescy!

Více zde

A přání k narozeninám?

„Byl bych rád, kdyby se Pasta Fresca dál vyvíjela, pokud jde o suroviny a recepty. Na druhé straně bych si přál, abychom se vrátili do časů, kdy hosté tolik nechvátali a dokázali si pomalu vychutnávat jídlo a atmosféru naší restaurace,“ říká Tomáš Mykytyn a bilancuje: 

„Když se ohlédnu, myslím si, že dnes můžeme být hrdí na svou práci. Jestli jsme se něco naučili, pak je to láska a péče, bez které by nám byly receptury k ničemu. Kuchařina obnáší tvrdou práci, ale zároveň od kuchaře vyžaduje, aby měl cit pro danou kuchyni, a to chce léta praxe.“

 

Zapoj se!!

Miluješ těstoviny? Láká tě italská kuchyně, rodinná atmosféra a práce v gastronomii? Klikni na Zapoj se, nebo rovnou napiš do restaurací Pasta Fresca v Celetné a Pastacaffé ve Vězeňské! Možná hledají právě tebe.

Ugrilujte sýr!

Načíst další článek...