Facebook

7 zdrojů inspirace pro kuchaře

24. června 2018 Autor: Blanka Datinská Foto: Honza Zima

Kousek inspirace si každý kuchař nosí sám v sobě, ten větší kus je potřeba načerpat jinde. Vzpomínky z dětství, maminka a praxe totiž časem nestačí. Stáže, sociální sítě, knihy, anebo restaurace ve vedlejší ulici – jak a kde hledají kuchaři inspiraci?

1. Na sítích
První zásada: nevyčerpávat se tím, že se neustále srovnáváte s okolím, a místo toho dohánět jen ty nejlepší. Díky sociálním sítím se otevřel přístup do top restaurací, které jsou vzorem a tahounem pro celý gastro svět. Instagram a Facebook se staly novodobou interaktivní učebnicí pro začínající i zkušené kuchaře.

2. Na kulinářském sympoziu
Jednou za rok se Slovanský dům v centru Prahy na několik hodin promění v místo sdílení a intenzivní vzájemné inspirace pro naše i zahraniční kuchaře. Termín Symposia si do diáře zapisují všichni, kteří chtějí vidět, vědět a pochopit víc. V hlavní roli nevystupuje surovina a recept, ale filosofie kuchařů, a na pódiu přednášejí jen ti, kteří sakra dobře vědí, o čem je v kuchyni řeč. Letos 26. listopadu!

3. U kolegů
Jíst, pozorovat a mluvit. Všichni a u jednoho stolu, protože právě tam vznikají ty nejcennější nápady. Nejkratší cestou k inspiraci jsou časté společné návštěvy nejrůznějších podniků. Všímejte si, jak to dělají ostatní, vyměňujte si názory i pohled na věc a sbírejte poznatky i zkušenosti v týmu! Většinu z toho, co vás napadne, už dávno použil někdo jiný, tudíž klidně pracujte s cizí myšlenkou. Ale pozor – nekopírujte! Ukládejte si do paměti nové chutě a ke všemu poctivě přidávejte něco ze sebe.

4. Mimo obor
Na některé kuchaře silně působí okolní svět a to, co se děje mimo kuchyň nebo s ní na první pohled nemá nic společného. Příroda a její koloběh čím dál častěji ovlivňují menu i koncept, rodina, a zvlášť děti jsou nejupřímnějšími kritiky, takže se občas nevědomky podílejí na tvorbě receptů. Velký přínos má pro kuchaře také kontakt s jinými obory. Tvořivost a odvážnost umělců, motivace sportovců, schopnost rychlého rozhodování v krizi, jaké vidíme u lékařů, nebo třeba práce architektů – možná vás to překvapí, jaké zdánlivě odlehlé zdroje inspirace vás můžou oslovit a posunout dál.  

5. V knihách
Internet je úžasný pomocník, ale na všechno nestačí. Knihy vám poskytnou přece jen komplexnější informace, navíc se k nim můžete kdykoli v klidu vracet. Příklad? Do knihkupectví nedávno dorazila vlna starých kuchařek v novém vydání, a tak se techniky a recepty z (před)minulého století kombinují s moderní úpravou a místními produkty.

Každý kuchař by měl mít po ruce svoji gastro bibli, která mu odpoví na jednoduché i složité otázky. Art of Cooking, The Flavor Bible, Modernist Cuisine, ale i Ma Cuisine, Kuchařská škola Marie Svobodové, Sandtnerová nebo Rettigová – od základních receptů se pročtete až ke složitějším tématům, jako je párování surovin, technologické procesy a postupy anebo sestavování menu.

Jaké byly nejlepší kuchařky roku 2017? Podívejte se zde.

6. Ve filmu
Vyplatí se předplatit si neomezený zdroj tvůrčí energie jménem Netflix. Každá série dokumentu Chef‘s table vysílá mezi (ne)kuchaře poselství a pořádnou dávku motivace. Příběhy šéfkuchařů ukazují, že úspěch je většinou vykoupen tvrdou dřinou a trpělivostí.

Zajímavá videa objevíte i na Youtube. Svůj kanál mají portály jako Fine Dining Lovers, Eater, Sternefresser nebo Food Network a je dost dobře možné, že i některý z vašich oblíbených šéfkuchařů. Kromě Hestona Blumenthala nebo Gordona Ramsayho vás pobaví třeba Bon Appétit, ChefSteps nebo Chef’s Roll.

7. Na cestách
Dívat se, poslouchat, číst a diskutovat – to všechno chtějí kuchaři, kteří si pro extra porci inspirace jezdí o trochu dál. Stáže v restauracích rozšiřují obzory, rozvíjí kreativní myšlení a vnesou vám do života nové znalosti i přátele. Spousta kuchařů si přiveze domů nejen chuť zkusit to jinak, ale taky kontakty, potenciální fanoušky i hosty a příležitost zmenšit vzdálenost mezi lidmi, kteří si mají co předávat.

Překročte hranice, ochutnejte jiné koncepty a cizí kuchyně. Pouhý měsíc v zahraničí v tu pravou chvíli vám může přinést víc než několik let za jednou plotnou.

Láká vás vyrazit na stáž? Dáme vám tip, jak na to. Jeden a k němu i další.

Sekaná 25. týden

Načíst další článek...