Facebook

Jednou z priorit je udržet týmy

13. března 2020 Autor: Šárka Hamanová Foto: Honza Zima

Zajistit výplaty zaměstnancům a jídlo hostům, kteří si doma nevaří a chodí jíst do restaurací – takový je plán podniků Ambiente na nadcházející období v nouzovém stavu.

Zaměstnanci a hosté jsou spojité nádoby, které jsou teď prioritou. Zatímco ještě před pár týdny kuchaři a číšníci chyběli, teď je na pořadu dne otázka, jak pro ně zajistit dostatek práce, a tudíž výdělek. Omezení provozní doby ve večerních hodinách přinese pokles tržeb, který pro mnohé – i velmi dobře prosperující – podniky může být likvidační.

„Je teď zásadní, aby manažeři víc než kdy jindy mluvili se svými zaměstnanci a přistupovali k nim individuálně. Dost možná jsou mezi nimi takoví, kteří uvítají neplacené volno, aby pracovali na chalupě, nebo ošetřovačku a jsou doma s dětmi, případně si vezmou nemocenskou na plánovaný zákrok,“ říká personalistka Tereza Kučerová z Ambiente. Díky tomu dostanou příležitost pracovat ti, pro  které by výpadek příjmu znamenal katastrofu.

Zkrácení provozní doby, absence turistů a úbytek místních hostů se bez diskuse podepíše na počtu odpracovaných hodin. „Zdůrazňujeme soudržnost, pochopení a solidaritu,“ dodává Tereza. Pro budoucí restart je totiž důležité, aby se sehrané týmy udržely pohromadě, i za cenu zkrácených úvazků nebo jiných omezení.

Zásadní vliv bude mít množství hostů – každá objednávka se počítá. Podniky Ambiente proto hledají nové způsoby, jak uspokojit své hosty. „Česko má tu výhodu, že vidíme, co se děje v Itálii, a můžeme se inspirovat,“ konstatuje Tomáš Karpíšek. Někteří generální manažeři se tak začali připravovat na koronavirovou situaci s předstihem.

„Dlouhodobě dodáváme pečivo na Rohlík.cz, tento týden jsme se domluvili na rozvozu s dovážkovou službou Wolt,“ říká Tomáš Hánek z Myšáka. Pokud během následujících dní poklesne počet hostů, kteří si přijdou posedět, je připravený uzavřít horní patro, rozšířit provoz pekárny a začít prodávat sladkosti s sebou.

Cukráři z Esky posílí tým pekařů a rozšíří nabídku bistra. „Pec na chleba je na maximální kapacitě, ale budeme péct víc bábovek, loupáků a dalšího sladkého pečiva, které si lidé mohou koupit domů,“ dodává David Marek z Esky. Jeho kolegové z Pizzy Nuova testují pizzu jako polotovar – předpečou ji v peci na dřevo, dají na ni čerstvé suroviny, zabalí a dodají hostovi, aby si pizzu dopekl doma v troubě.

Právě jídlo s sebou, polotovary, rozvážky, prodej do ulice a přes e-shopy jsou směr, kterým teď někteří šéfové restaurací Ambiente vykročili. Na místě jsou i úvahy o zřízení výdejních okének, kdyby přišel příkaz úplně podniky zavřít. Bohužel ne všichni mají tuhle možnost – například michelinská La Degustation Bohême Bourgeiose po dobu nouzového stavu přerušila provoz; Kuchyň na Pražském hradě bude fungovat jen o víkendech.

View this post on Instagram

Milí hosté,⁣ nezbývá nám, než naši restauraci na čas uzavřít.⁣ Mrzí nás to a omlouváme se všem, kteří se k nám těšili. Zároveň bychom chtěli vyjádřit podporu kolegům, kteří budou dál vařit pro obyvatele Prahy – každá objednávka teď pro ně bude důležitá. ⁣ ⁣ Děkujeme za pochopení a opatrujte se.❤️⁣ _______________________________________⁣______________________ ⁣ Dear guests, ⁣ in light of ongoing situation and due to our responsibility to our guests and staff, we have taken the decision to temporarily close our doors starting from today. ⁣ ⁣ We will reopen as soon as possible and we are looking forward to seeing you, when we are up and running again. ⁣ ⁣ Thank you for understanding and we are sending a lots of thoughts to all of you. Stay safe.♥️⁣ ⁣ #LaDegustation #LaDegustationBohemeBourgeoise

A post shared by La Degustation (@la_degustation) on

Vedle zodpovědného přístupu ke zdraví teď bude důležitá i solidarita lidí s podniky v okolí bydliště. Živobytí lokálních podnikatelů bude záviset nejen na schopnosti reagovat na aktuální situaci, ale také na přístupu hostů. Pojedou si nakoupit do supermarketu, nebo si dojdou pro chleba k pekaři v ulici či pro oběd do restaurace?

Jídlo a pití v top kvalitě nemusí stát majlant

Načíst další článek...