Facebook

Koronavirové zkušenosti ze světa i domova

13. března 2020 Autor: Blanka Datinská Foto: Luuk Magazine

Sociální sítě se plní fotkami prázdných restaurací, ale taky projevy vzájemné podpory mezi podniky. Ty teď vyzývají k zodpovědnosti a hledají alternativní způsoby, jak své hosty obsloužit, a přitom neohrozit ani je, ani zaměstnance. Tady je pár ukázek ze světa i domova.

Po vyhlášení celkové karantény Itálie se na Instagramu začal šířit hashtag #iorestoacasa („zůstávám doma“). Na jedné straně to svým způsobem ohrožuje zavřené italské podniky, ale na druhé je motivuje k tomu, aby dál pracovaly a hledaly způsob, jak se s nepříjemnou situací vypořádat – a přežít. Kuchaři a provozovatelé restaurací proto vymýšlejí systémy objednávek i rozvozu a vylepšují nabídku jídel s sebou, spolupracují a dávají najevo zodpovědnost i solidaritu.

Jedním z mnoha příkladů je tříhvězdičková restaurace Da Vittorio, která vytvořila doručovací servis Da Vittorio At Home a s ním tři speciální menu s rybou, masem a vegetariánským jídlem. To si můžou hosté vyzvednout na místě, nebo nechat zavézt přímo domů, pričemž při objednávce nad 300 eur je rozvoz do 15 km od města zdarma.

Studené předkrmy, sushi i pokrmy z masa a ryb teď v Miláně rozváží i oblíbený šéfkuchař Wicky Priyan. Využívá k tomu taxislužbu a platba musí být provedena přes PayPal – stačí kliknout na odkaz, který host dostane smskou při objednávce.

Šéfkuchař Daniel Canzian nabízí doručovací službu do domu „DanielCanzian a casa tua“ (= DanielCanzian initiative „in your home“) a nadále hostům servíruje čtyři menu a sezonní jídla ze surovin od malých lokálních producentů. Minimální objednávka jsou dvě menu, pro čtyři strávníky je rozvoz zdarma.

View this post on Instagram

Petali di San Pietro all'olio dolce di mandorla, finocchi e arance alla siciliana 😋 Un piatto veloce da preparare, dal gusto delicato, perfetto come antipasto L'ho inserito in uno dei menu di "DanielCanzian a casa tua", il mio nuovo servizio a domicilio attivo su prenotazione (📍 link in bio) Curiosi di assaggiarlo? #danielcanzianacasatua #cuocoadomicilio #iocomprodalcontadino #manifestocucinaitaliana #food #healthyfood #sanpietro #danielcanzianchef #chef #milanononsiferma #keepmilanoalive #milanokeepsoncooking #michelinstar #jreitalia #cucinaitaliana #cucina #ristorante #dinner #cena #milan #milano #italy #tradizione #cuoco #cibo #arance #pesce #nuovopiatto #pescesanpietro #finocchi

A post shared by Daniel Canzian (@daniel_canzian) on

Milánská restaurace Da Giacomo se stejně jako spousta ostatních rozhodla zavřít, v kuchyni však zůstali aktivní. Jednak nabízejí běžný rozvoz, jednak vycházejí vstříc nejohroženější skupině obyvatel a roznášejí po okolních domech letáky s nabídkou a telefonním číslem, na kterém si staří lidé můžou objednat teplé obědy i večeře, a to bez poplatku za doručení.

View this post on Instagram

Il Gruppo Giacomo è con Milano, con tutte le persone che, come noi, amano Milano. Non ci tiriamo indietro e siamo pronti a fare la nostra parte. È per questo che vogliamo dare il nostro aiuto concreto a chi, in queste giornate, è più fragile e vulnerabile: i nostri “nonni”. Da domani agli anziani del vicinato di Via Sottocorno, offriremo un pasto caldo che verrà consegnato a domicilio, a pranzo e a cena. In questo momento difficile bisogna avere pazienza, come ci ha insegnato nonno Giacomo. “Per me saper aspettare non significa perdere tempo: al contrario significa non sprecarlo. Perché il tempo della vita non e’ solo quello nel quale si fanno le cose, ma anche quello nel quale ci si prepara a farle. “ Giacomo Bulleri #nummghesemm #giacomomilano #solidarieta’ #lunicacosaviralechecipiace

A post shared by GIACOMO, Milano (@giacomo_milano) on

Nouze v praxi

Někteří odborníci tvrdí, že je návštěva restaurací méně nebezpečná než jízda městskou hromadnou dopravou nebo nákupy v supermarketech. České i zahraniční podniky však berou vládní nařízení víc než vážně a kromě zkrácené otevírací doby zveřejňují spoustu dalších kroků, kterými dávají najevo, že je pro ně zdraví hostů i zaměstnanců na prvním místě.

Velký důraz kladou restaurace na hygienu. Nabízejí hostům dezinfekční gel a vlhčené ubrousky, věnují více času sanitaci a čištění dotykových povrchů, jako jsou stoly, židle, dveře a kliky, ale taky zásobníky na příbory nebo platební terminály.

Restaurace školí personál a vysvětlují, jak se zachovat, pokud se necítí dobře a zpozorují na sobě nebo ostatních příznaky nákazy.

Do podniků se vrací ne zrovna ekologická, ale v této situaci nutná jednorázovost. V kuchyních se používají čisticí papírové utěrky, kavárny připravují kávu do kelímků a v některých bistrech znovu zavádějí jednorázové příbory nebo hůlky.

Ze stolů preventivně mizí cukřenky, slánky, dochucovadla, dokonce i jídelní lístky – zkrátka předměty, kterých se během dne dotýká spousta lidí, a tudíž zachycují bakterie a nečistoty.

Podniky žádají hosty, aby byli stejně zodpovědní jako oni, umývali si ruce před jídlem i po něm, anebo návštěvu restaurace odložili na jindy, pokud se necítí stoprocentně zdraví.

Baristé doporučují brát si kávu s sebou nebo si ji vypít na zahrádce.

Některé kavárny dokonce vyhlásily slevu na veškeré objednávky s sebou.

View this post on Instagram

Milí přátelé, vnímáme vývoj současných událostí a chceme, abyste se u nás i nadále cítili bezpečně. Prosíme vás, abyste ohleduplně přistupovali i vy k nám a ostatním hostům. Sepsali jsme proto pár doporučení, kterými se pokusíme společně přispět k prevenci a bezpečnosti nás všech. ~Dle nařízení vlády zkracujeme otevírací dobu do 20h. ~ Pokud je to možné, preferujeme bezkontaktní platby. ~Dezinfikujeme a myjeme si ruce častěji než obvykle a vás, naše hosty, prosíme o to stejné. ~Pravidelně dezinfikujeme platební terminál, kliky, madla i povrchy stolů. ~Cukřenky nahradíme balenými cukry. ~Kávu s sebou podáváme pouze do našich jednorázových kelímků. ~Zavádíme slevu 10 % na každou objednávku s sebou. ~ Jídlo si u nás od teď můžete telefonicky objednat na čísle +420 607 098 557, a poté jen vyzvednout. Obaly ani krabičky neúčtujeme. ~Naše výklady o kávě u stolu se pokusíme zkrátit na minimum. Vše vám však vynahradíme v příspěvcích na Facebooku. Spolu to zvládneme.🖤 . . #staysafe #cofeesshop #skogbrno

A post shared by SKØG (@skog.brno) on

Dánská pekárna Lille Bakery vybídla zákazníky, aby si pečivo pouze vyzvedávali a objednávali telefonicky nebo e-mailem. O víkendu zavírají a jen vydávají předem zamluvené jídlo. To také bezplatně rozvážejí.

Rozvoz dopřává hostům i brněnský bar 4pokoje, který rozjel večerní rozvoz několika drinků a gintonikového balíčku, ale taky sklenic s dvojitou porcí kuřecího kari. V baru, který neexistuje se po 20 hod. míchá speciální “rozvozová” pětice koktejlů a v pražském Lokále Nad Stromovkou čepují pivo do skleněných džbánků, které si hosté můžou pořídit přímo na místě.

View this post on Instagram

Máte chuť na drink, ale nechce se Vám vyrážet do víru (velko)města? Tak zůstaňte klidně doma v teplákách. My vám ten drink totiž dovezeme!🚑 . Namíchali jsme 99 koktejlů v lahvi, které Vám budeme ode dneška rozvážet po celém Brně. A ne jen tak ledajakých koktejlů – bude to Raketovej Mai Tai 2.0, který se už brzo objeví na našem novém menu. Exotika se dvěma druhy rumu, pomerančem, limetou a sirupem z bílé čokolády. Mňam!🍹 . Pro objednání nám napište do 18:00 tady nebo na Facebooku zprávu, ve které uvedete jméno, příjmení, počet drinků, telefonní číslo a adresu. . S rozvozem začínáme v 18:30, takže večer můžete rozjet domácí párty s 4p drinkem v ruce! . Cena jednoho drinku je 150 Kč. Minimální objednávka jsou 2 kusy. . Platit můžete hotově i kartou. A rozvážíme zdarma a do odvolání! 🍹🚑 . . . 📸 @b.artphotos

A post shared by 4pokoje (@4pokojebrno) on

Kávomilci od teď neplatí za dopravu kávy a dalšího sortimentu z e-shopu brněnské pražírny Rebelbean.

Některé špičkové restaurace vracejí peníze za zrušenou rezervaci, které by za normálních okolností zůstaly na účtu podniku.

View this post on Instagram

"At our restaurants, our actions have always been guided by the core values of awareness, initiative and responsibility. This has been our ethos at our establishments, and it remains so in these challenging times. While we have always adhered to the highest cleanliness and food safety standards, we want to ensure our guests, purveyors and staff that we are going above and beyond, and also working in accordance with the guidelines and recommendations set forth by the World Health Organization, the Centers for Disease Control, and local health authorities. . Given the uncertainties posed by the rapidly evolving COVID-19 pandemic, we will gladly accommodate any cancellations and or refunds regarding reservations and or special events. We all have a role to play in contributing to the health and welfare of our communities. We will run our restaurants safely and responsibly for as long as deemed safe. . We would like to welcome you and remain a haven and a source of nourishment and comfort in our communities. We are committed to the safety and health of all our teams and are making sure that each and every member feels informed and protected. . I remain in your service and please reach out to my team at tkrg@prconsulting.net or our restaurants with any questions or concern." – Thomas Keller

A post shared by The French Laundry (@_tfl_) on

Spousta podniků upřednostňuje platby kartou nebo telefonem, někde už hotovost nepřijímají vůbec.

Na place se přemisťují stoly tak, aby mezi nimi vzniklo víc prostoru a mohla být dodržena bezpečná vzdálenost mezi hosty i personálem.

Další restaurace omezují počet míst k sezení a rezervace, ruší degustační večeře nebo je přesouvají na dřívější hodinu, aby stihly zavřít v nařízený čas.

Brněnský Atelier tak jako všichni zkrátil pracovní dobu, zato bude místo pěti dní otevřený celý týden.

Karlínská Eska vytvořila nové menu, a to jednotný brunchový lístek po celý den.

Ve Spojených státech navrhla doručovací služba Postmates možnost „no contact“, tedy rozvoz jídla bez jakéhokoli kontaktu. Roznášková služba nechává zákazníkům předem zaplacenou objednávku za dveřmi.

Častým a taky nejzodpovědnějším řešením je dočasné uzavírání podniků. Chtějí tak předejít nákaze hostů i zaměstnanců a zaujaly stanovisko: Chránit sebe znamená chránit ostatní.

Podpora ze všech stran

Mezi nařízeními a radami se na sociálních sítích opakuje hashtag #supportyourlocalrestaurants. Nabádá hosty, aby teď víc než kdy předtím podporovali podniky a producenty ve svém okolí, nepřestávali chodit na kávu a pro jídlo s sebou, nakupovali v kavárnách čerstvě pražené zásoby na doma a vydali se k farmáři, který nesmí prodávat na trhu, a ztrácí tak odbyt. Lidi všech těchto profesí totiž potřebujeme – stejně jako oni nás!

Vzkaz všem restauracím, kavárnám, barům, cukrárnám, pekárnám a dalším podnikům, výrobcům i zemědělcům:

Dělejte svoji práci dál, jak nejlépe umíte, buďte zodpovědní a pomáhejte si!

Aktualizujeme:

Od soboty 14. 3. od 6:00 se na 10 dní uzavírají restaurace, pivnice, bary a jiná veřejná stravovací zařízení, výjimku dostávají stravovací provozy, které zajišťují stravování poskytovatelům zdravotních a sociálních služeb, ve věznicích nebo v závodních jídelnách.

Zákaz se dle posledního usnesení vlády nedotýká prodeje mimo provozovny, dále by proto měly fungovat podniky s rychlým občerstvením, které mají výdejové okénko nebo nabízí jídlo s sebou bez vstupu do provozovny.

Zdroj: Washington post, Fine Dining Lovers

 

Jednou z priorit je udržet týmy

Načíst další článek...