Facebook

Krupicová kaše z Myšáka – zpáteční jízdenka do dětství

14. února 2022 Autor: Blanka Datinská Foto: Barbora Hasalová

„Krupičná kaše je symbolem dětství. V Myšákovi jsme do ní začali přidávat žloutek a máslo, tak jak to dělávala moje babička,“ sdílí šéfcukrář Lukáš Pohl. Jak zní celý recept a čím posypat vrchovatý talíř hladivé kaše?

Krupice, mléko, špetka soli a navrch kopec sladké fantazie – krupicová kaše se drží ve vzpomínkách hostů, ale také na menu podniků, které si pohrávají s texturou i posypem a servírují dětské jídlo v podobě elegantní nadýchané espumy. Z čeho se vaří a proč nás tolik těší spojení másla a kakaa? Odpovědi i návod na domácí přípravu nám zabalili v cukrárně Myšák!

Krupice, nebo mouka?

V základu krupicové kaše se běžně míchá mléko s krupicí. V Myšákovi používají hrubou mouku, protože má jemnější granulaci než krupice, a tudíž se s ní lépe docílí hladké textury. Velikost obilných částic je navíc ideální na přípravu espumy – menší kousky pomletého zrna vytvoří na talíři krémovou pěnu, aniž by se zadrhávaly v sifonové lahvi. 

Nahrubo mletá mouka představuje specialitu českých mlýnů – ve světě byste ji jen tak nepořídili. Její vlastnosti ji předurčují právě do receptů na vařená jídla, jako jsou knedlíky a noky, slané i sladké kaše. Méně zpracované obilí totiž nesaje tolik vody a obsahuje méně lepku než hladká mouka. Ta by v mléce tvořila hrudky a způsobila tahavou konzistenci kaše. 

Mohlo by vás zajímat
Mouka, to je kumšt

Výběr mouky je pro pekaře stěžejní. Podle čeho se rozhodují?

Více zde

Tuk násobí chuť! 

Nezbytnou ingrediencí je máslo, které se podílí na jemné konzistenci i chuti. Tuk zamíchaný do kaše ulpívá na jazyku – jídlo tak zůstává déle v kontaktu s chuťovými buňkami a ty potom lépe vnímají různé chuťové vrstvy. Krémovitost a plnost zařídí také syrový žloutek, stačí přimíchat ho společně s máslem těsně před výdejem.

Tučné rady: Tuk má schopnost přenášet chuť! Zkuste vmíchat vanilkovou esenci nebo špetku skořice rovnou do másla či žloutků a sledujte rozdíl v zážitku. Kaši vařte z kvalitního plnotučného mléka. Můžete ho předem infuzovat kořením, například zbylým vanilkovým luskem

Mohlo by vás zajímat
3 způsoby, jak využít lusk vanilky

Sladké i slané nápady, jak zužitkovat celý vanilkový lusk.

Více zde

Když cukr, tak slad!

Každá z pěti základních chutí má různé odstíny. Sladká tedy není jen sladká! Cukráři z Myšáka se rozhodli vrstvit sladkost kaše a dochutili ji vanilkovým cukrem i karamelovým sladem ze Dvou kohoutů. Netypické sladidlo vzniká ze zeleného sladu, který se tzv. zcukřuje v pražiči, čímž nabírá karamelovou příchuť a pražené aroma – a prohloubí tak mělkou chuť mléka s moukou. 

Tip: Karamelový slad pořídíte v pivotékách. Stačí ho najemno umlít ve výkonném mixéru a prosít přes síto! Kaši dochutí i sušený ječmenný slad.
 

Co nahoru? 

Posypka na krupicové kaši by měla křupat, vonět a vyvážit celkovou chuť jídla. V Myšákovi si oblíbili čokao, tedy směs na horkou čokoládu z kakaa, 53% čokolády a vanilkového cukru, ale také rozlámaná esíčka, (karamelizované) ořechy nebo domácí granolu.

Málokdo by si na kaši odepřel kakao a radostnou porci másla, které se tradičně zasype lžící cukru – a má to i vědecké opodstatnění! Tuk ve spojení s cukrem totiž údajně zaktivizuje pocit odměny v mozku. Kromě klasiky potěší i lžička ořechového másla, oleje či přepuštěného nebo hnědého másla, které se má obzvlášť rádo s praženými lískovými oříšky.

I sladká jídla volají po kyselosti! Krupicovou kaši vyladí kyselejší ovoce, ať už se miska obloží borůvkami a rybízem, nebo třeba sladkokyselým kompotem. Vsadit můžete na ovoce pošírované s trochou cideru anebo jablečného octa, na lžíci zakysané smetany i na strouhanou citrusovou kůru. Mimochodem nakyslé je i kakao a vysokoprocentní tmavá čokoláda. 

Nezapomeňte se na sůl! Špetka v mléce i pár vloček soli na hotové kaši vyzdvihnou sladkost kaše, popřípadě zmírní hořkost kakaa a rozvine další chutě. Co říkáte na slaný karamel?

Recept z cukrárny

  • 500 ml mléka
  • špetka soli
  • 60 g směsi z Myšáka (obsahuje hrubou mouku, vanilkový cukr a slad)
  • 2 žloutky
  • lžička másla
  1. Nalijte mléko do rendlíku a přidejte sůl, vsypte směs z Myšáka a za stálého míchání (!) nechte pomalu přicházet k varu. 
  2. Provařte do zhoustnutí – trvá to asi dvě minuty.
  3. Hotovou kaši odstavte a pro zjemnění do ní zamíchejte žloutky i máslo. 

Trik: Pokud se směs zahřívá spolu s mlékem, postupně, reaguje lepek jinak, než kdyby se mouka nasypala do vřelé tekutiny – kaši je nutné míchat po celou dobu přípravy, aby se nepřichytávala ke dnu rendlíku a nehrudkovatěla. Cukráři proto mouku nejprve rozšlehají v menším množství studeného mléka a poté ji zašlehají do vroucího mléka v hrnci. Podobně se přistupuje i ke krupici – tu se vyplatí aspoň půl hodiny předmáčet v mléce, aby změkla, nabobtnala a stihla se za krátký čas provařit do hebké kaše. 

Z mlýna a kuchyní: 

Krupice (z různých druhů obilovin) vzniká hned po prvním rozdrcení obilného zrna, které se několikrát pomele, prosije a ve speciální čističce se očistí od moučných částic a otrub. Drcením se rozvíjí lepek, a proto krupice během zaváření v mléce nebo jiné tekutině tak rychle nabobtná. Zatímco lepek vytváří síť, a tím pádem specifickou strukturu, zahušťování mají z velké části na svědomí škroby, a proto se dá kaše stejně dobře připravit i z bezlepkových obilovin. 

Sklizené obilí se v mlýnech nakrápí – vlhké zrno je pružné a dobře se z něj vymílá krupice i hrubá a polohrubá mouka. Nejméně pomletá krupice se běžně dosušuje, a to primárně kvůli delší skladovatelnosti. Suchá zrníčka navíc lépe vážou tekutinu (nejen) při přípravě kaše. 

Krupice mívají různý obsah popela (minerálních látek) a několik stupňů hrubosti – ta nejjemnější se hodí do kaše, zatímco hrubá se dává do knedlíků, noků a těstovin. Krupička se uplatní také při zahušťování polévek, v dezertech typu flameri nebo ve sladkém a slaném pečivu – čistá, anebo v určitém poměru s moukou dovede zhutnit a zpevnit těsto. 

Pro zajímavost stojí za to nahlédnout do starých kuchařek. V Podkrkonoší se z krupice a mléka vařívala řídká kaše, kterou se na talíři zalévala zbylá vánočka – dochutila se cukrem, skořicí a máslem. Mezi recepty se objevuje i pusmifl: půl kila kukuřičné krupice se v litru osolené vody zavařilo do husté hmoty a z té se pak lžící vykrajovaly škubánky. Podávaly se polité máslem a posypané buď sýrem, nebo mrkvovou pracharandou. 

Marie B. Svobodová vylepšila kaši škraloupem ze smetany: „Má-li býti kaše lepší, dá se 70 g másla, 70 g cukru, o málo více než 500 ml mléka nebo smetany vařit, vsype tam pak za stálého míchání 140 g krupice pšeničné a vaří, až zhoustne. Zatím dá se půllitr dobré smetany na mělký kastrol do dobře vytopené trouby, a když se udělá hnědý škraloup, sejme se na talíř, což se tak dlouho opakuje, až je všecka smetana pryč. Krátce před úpravou rozředí se kaše vřelou smetanou, v níž povařena byla vanilie, až je vláčná a hustě teče, pak škraloupky do ní opatrně vmíchají, čímž dostane velmi jemnou chuť, dá na talíř, cukrem posype a rozpálenou lopatkou přihřívá, až se cukr leskne. Smetana na škralonpky musí býti zvláště tučná, jinak by byly v kaši jako hadříčky.“ 

 

Kvalita jídla se dnes posuzuje i podle chuti a etiky

Načíst další článek...