Facebook

Oběd pro dalšího

864
27. července 2017 Autor: Martina Píšová

V Lokále můžete udělat dobrý skutek – koupit oběd pro dalšího. V tomto projektu spojily síly restaurace Lokál s pěti organizacemi, které pomáhají lidem bez domova: Novým Prostorem, Programem Máří, Pragulicem, APLA a organizací Jako doma. O co jde?

Dobrý skutek za 90 Kč

Oběd pro dalšího stojí 90 Kč a hosté ho najdou jako samostatnou položku v nabídce všech pražských a brněnských Lokálů. Každý host jej může zakoupit a Lokál pak předá poukázku zmíněným organizacím. Ty poté odmění své klienty z řad bezdomovců, kteří si jídlo zaslouží.

Držitel poukázky může přijít do Lokálu na teplý oběd a domácí limonádu. Proč je to důležité? „Je to známka normality, možnost setkání. A kdo by odmítl oběd?“ říká Honza, jeden z bezdomovců zapojených do projektu.

Když potkáte Honzu na ulici, nenapadlo by vás, že by mohl být bez střechy nad hlavou. Je elegantně oblečený, má jemné způsoby a dbá o sebe. Honza začal před lety jako vysokoškolák a aktivní fotbalista sázet na sport, z kratochvíle se však stala závislost a on se zadlužil. Přesunul se do Prahy a nastoupil do rytmu azylových domů a ubytoven, každý den ovšem musí vydělat 250 korun na nocleh a zároveň mořit své exekuce. I při práci mu na veškeré ostatní potřeby zbývá okolo 100 korun na den.

Teplé jídlo jako povzbuzení

„Cílem akce je nejenom trochu pomoci lidem bez domova, ale také seznámit hosty Lokálu s jejich příběhy a dát jim možnost udělat dobrou věc,“ vysvětluje Anna Šprynarová, autorka projektu.

NOVÝ PROSTOR

Čtrnáctideník, který nabízejí lidé v sociální tísni, osoby bez přístřeší a lidé ohrožení sociálním vyloučením. Polovina peněz za prodané výtisky zůstává prodejci. Časopis má  dvojí poslání: jednak pomoci lidem v nouzi, jednak vytvořit jedinečnou komunikační platformu, která jde napříč sociálními a věkovými skupinami i kulturními sférami.

PRAGULIC

Sociální podnik, který umožňuje veřejnosti poznat a zažít svět lidí bez přístřeší, čímž mění stereotypy vztahující se k bezdomovectví. Pragulic zaměstnává lidi bez domova, kteří provádějí zájemce zákoutími Prahy, v nichž se dřív sami pohybovali a žili.

JAKO DOMA

Organizace, která spolupracuje se ženami bez domova. Spolu s nimi se učí, jak jim účinně pomoci, jak upozorňovat na nespravedlnost bezdomovectví a vytvářet férovější společnost. Staví na spolupráci, bezpečném prostředí, emancipaci a zlepšování života žen bez přístřeší prostřednictvím nejrůznějších aktivit.

PROGRAM MÁŘÍ

Farní charita zajišťující základní potravinovou a materiální pomoc ženám bez domova. Může pomoci také s hledáním práce či ubytování anebo třeba jako doprovod na úřady.

Lokál se snaží přiblížit příběhy jednotlivců. Chce ukázat jejich snahu a dát jim příležitost znovu se začlenit do společnosti. „Teplé jídlo je pro ně povzbuzení, nakopnutí na cestě dopředu. A pro hosty Lokálu je to příležitost udělat dobrý skutek,“ dodává Anna.

Dobrý skutek za 90 korun

Projekt Oběd pro dalšího běží Lokálech od října 2015.
Za tu dobu se vydalo přes 2000 Obědů pro dalšího.
Oběd pro dalšího stojí 90 Kč a můžete ho zakoupit u obsluhy v kterémkoli pražském a brněnském Lokále.

SEZNAM LOKÁLŮ ZAPOJENÝCH DO PROJEKTU

Lokál Dlouhááá, Dlouhá 33, Praha

Lokál Hamburk, Sokolovská 55, Praha

Lokál Nad Stromovkou, Nad Královskou oborou 232/31, Praha

Lokál U Bílé kuželky, Míšenská 12, Praha

Lokál U Zavadilů, K Verneráku 1, Praha

Lokál U Caipla, Kozí 3, Brno

5 tipů, jak zamrazit úrodu

Načíst další článek...