Facebook

Poštovní holubi jako vrchol menu

1237
27. září 2017 Autor: Martina Píšová Foto: Honza Zima

Sehnat českého holuba, který by se mohl objevit na menu restaurace, je téměř nadlidský úkol. Nákupčnímu z La Degustation Bohême Bourgeoise Liboru Beranovi se to nakonec podařilo.

„Pana Minarčíka, od kterého jsme brali jehněčí, jsem k chovu holubů vhodných k jídlu přemlouval dva roky,” vzpomíná nákupčí. Během sezony jezdí na statek do Mnetěše kousek pod Řípem každý čtvrtek a přiváží holuby staré 28 dní. Jejich červené maso má nezaměnitelnou chuť a patří na vrchol degustačního menu.

Martin Minarčík chová holuby už pětadvacet let. „Jsem vášnivý holubář, ale měl jsem jen závodní holuby poštovní,“ vysvětluje. Nakonec však zjistil, že právě tohle plemeno je na maso nejlepší. „Holubi masných plemen se moc neumějí hýbat, téměř nelétají. Jsou tak nemotorní, že si občas pošlapou i vlastní vejce. Vynikající maso ale mají i ti poštovní, stačí je víc vykrmit,“ říká.

Jídelníček holubů musí obsahovat hodně bílkovin – pan Minarčík ptáky krmí výhradně luštěninami, například hrachem nebo peluškou. „Holoubátka se na požadovanou hmotnost dostanou během 28 dní. Mají velmi jemné maso; oblíbí si ho snad každý, kdo ho ochutná,“ poznamenává.

Holubi jsou choulostiví na nemoci, a protože končí na talíři, během sezony se nesmějí léčit žádnou „chemií“. „Dávám jim česnek, cibuli nebo celer k posílení imunitního systému. Milují kopřivy i česnekový olej, který je udrží ve skvělé kondici,“ prozrazuje.

Na své farmě v Mnetěši chová pan Minarčík hlavně hovězí dobytek, prasata a ovce. Do La Degustation původně dodával jehněčí a kůzlečí maso. Teď každou sezonu odchová několik set holubů. Jejich maso je tak křehké, že se nemusí smažit ani péct, kuchaři ho jen přelévají horkým máslem a hned servírují.

Sekaná 33. týden

Načíst další článek...