Facebook

Relikvie z Kuželky

371
30. října 2017 Autor: Martina Píšová Foto: Honza Zima

Rytiny zabydlují Lokál U Bílé kuželky předměty, jaké se po desítkách let provozu najdou v každé obyčejné hospodě nebo výčepu. Ať už je přinesl hospodský, nebo štamgasti, bylo to vždy ve snaze vylepšit podnik tak, aby se v něm vespolek cítili co nejlíp. Hospodský někdy zdobil i z lehce naivní snahy o design, aby nalákal i jiné hosty než každodenní ochmelky.

Rytin v Kuželce se zhostil grafický designér Bohumil Vašák ze Studia Najbrt. „Byla to naše první práce pro Ambiente, oslovil nás architekt Václav Červenka. Říkali jsme si, že by bylo fajn, kdyby měl každý Lokál svého výtvarníka. A tenhle nápad jsme měli uvést do praxe právě v Kuželce,“ vysvětluje Bohumil.

„K Lokálu humor patří – vezměte si třeba tapety na záchodech –, takže jsme cítili, že nějaký vtip by měl být obsažen i tady. Prostor Kuželky působil celkem studeně. Napadlo mě, že by ho mohly doplnit ozdoby, kterými hospodští své lokály běžně zabydlují, aby v nich bylo útulno,“ popisuje.

Obvykle se návrhy nejprve promítnou na desku, pak se obkreslí a nakonec se vyrývají. Takhle se zrodily rytiny například v Hospodě v New Yorku nebo Lokálu Hamburk. V Kuželce ale vznikaly o poznání méně sofistikovanou metodou – zahrnovala pauzák, fixu, křídu a tesařskou tužku. „Měli jsme na to týden, a abychom všechno stihli, rylo nás nakonec pět,“ vzpomíná Bohumil.

Předměty sbíral v hospodách po celé Praze – když ho něco zaujalo, vyfotil si to. Vytvořil si tak databázi asi stovky „dekorací“. V Kuželce díky tomu dnes potkáte třeba plakát Václav Havel na Hrad, televizi zapnutou na Šlágr TV, retro rádio, hokejku podepsanou Jaromírem Jágrem nebo trubku, kterou tady zapomněl Laco Déczi.

Sekaná 43. týden

Načíst další článek...