Facebook

Sekaná 12.

28. dubna 2023 Autor: Yasmine Borůvková

Co je na scéně nového, kdo otevřel, kdo kde uvaří? Máme pro vás pravidelný report novinek a gastro drbů. Nabídněte si Sekanou! 

Čína na Vinohradech

Vinohrady mají novou restauraci. Pozor – pálí! Zatím běží zkušební provoz, ale podle návštěvnosti se zdá, že jedna z nejpálivějších čínských kuchyní má v Praze úspěch. V Chi Xiao Mian vám naservírují beef hot pot nebo tradiční čínské vaječné nudle, jídla typická pro oblast Čchung-čching, kde se používá velké množství bílého a sečuánského pepře. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @chi_xiaomian

Divadelní kavárna

Kdo je z Dejvic (nebo tam rád jezdí třeba za kulturou), může se radovat z nové Kavárny Dejvického divadla. Zatím také jenom zkouší provoz, ale jeden z provozovatelů – Standa – moc dobře ví, jak to na kavárenské scéně chodí. Za sebou má otevření nuselské Zašívárny i podolské Čekárny. V Dejvicích na vás čeká obědová nabídka, výběrová káva i sladké. 

Kousek Argentiny v Praze

Na Letné se rýsuje argentinská pekárna! V panadérii a rotisserii Cruz budou péct především sladké z listového těsta a připravovat kávu. Otevíračka proběhne každým dnem. Prozatím se můžete pokochat na jejich instagramu

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený CRUZ (@cruz_letna)

Káva, večeře i koktejl

Konkrétní obrysy dostává restaurace a vinárna Alma, která otevře v kouzelné ulici v Jirchářích. Od spoluautora a šéfkuchaře Petra Židka víme, že od 1. května budou s kolegou Michalem Daňkem zkoušet v kuchyni jídla, která vám brzy naservírují. Součástí restaurace, kde se budou podávat také koktejly a naturální vína z celé Evropy, je i kavárna s domácím pečivem. S Almou prostě můžete být od první ranní kávy až do skleničku na dobrou noc,“ popisují koncept autoři projektu. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Alma (@alma__prague)

Novinka v Šumperku

Dál od Prahy, konkrétně v Šumperku, je v procesu další projekt – restaurace PERK. Stojí za ní Jirka Giesler ze šumperské pražírny kávy Pikola a šéfkuchař Honza Malý, který dříve vařil coby sous-chef v karlínské Esce a později v olomoucké Long Story Short Eatery & Bakery. Restaurace by měla otevřít v červnu a bude patřit ke stejnojmenného hotelu. 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený : PERK (@hotelperk)

Zase ty pop-upy!

Už 3. května proběhne další Zkouška sirén v Umu – pop-up kreativních šéfkuchařů Ambiente vám předloží ochutnávku toho, co se právě inovuje a zkoumá na Národní 28. O týden později tam proběhne vzdělávací seminář Ke kořenům, tentokrát na téma mléko. 9. a 10. května vyjedou kuchaři nejen z Ambiente na farmu, absolvují degustaci a uvaří několikachodové menu pro své blízké. 11. května se pop-up zopakuje pro veřejnost – zážitek si můžete rezervovat ještě dnes

Ve čtvrtek 4. května můžete zajít do Holešovické tržnice na Pastrami pop-up. Sendviče z marinovaného hovězího masa vám připraví Big Smokers, Take Eat EZ nebo Meat Vandals. O dobré pití se postarají Vinograf, Slowcafe, Movebar a další. Mimochodem právě Big Smokers rozjedou v květnu pořádné sendvičové rodeo!

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Sandwich Rodeo (@sandwichrodeo)

Kuchařská soutěž 

4.–6. května se koná národní kolo kuchařské soutěže Bocuse d‘Or! Mezi finalisty patří Dominik Unčovský, který dříve působil například v pražském Sanshu, Martin Staněk (člen Národního týmu kuchařů) nebo Vojtěch Petržela, kterého můžete znát třeba z Výčepu. Vstupenky a detailnější program soutěže najdete na stránkách události

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @bocusedorczech

Máme dobrou zprávu pro fanoušky fermentace! Do tisku nedávno zamířila nová kuchařka od fermentátorů ze Zkvašena. Než se objeví v prodeji, hledejte inspiraci na jejich blogu – a přibližte se světu mikrobů.

Finediningová četba 

Teprve před pár dny vyšla z tiskárny kniha šéfkuchařky Manoelly Buffary Manu: Recipes and Stories from My Brazil – něco mezi kuchařkou a cestopisem, který mapuje kulinární tradici Brazílie i cestu profesionálky s velkými vizemi. Šéfkuchařka, které se přezdívá Manu, vede stejnojmennou restauraci – a drží si místo mezi padesátkou nejlepších podniků v Latinské Americe. P.S.: Titul jsme už zahlédli v Booktherapy! 

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Manu Buffara (@manubuffara)

Nakladatelství Phaidon nedávno přišlo s novinkou Ikoyi: A Journey Through Bold Heat with Recipes od šéfkuchaře Jeremyho Chana z londýnské michelinské restaurace Ikoyi. V knize si projdete Jeremyho kulinářskou cestu od Kanady přes Hongkong až do Evropy, včetně osobních příběhů.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílel uživatel @ikoyi_london

Mouka, voda, trpělivost. Založte si vlastní kvas!

Načíst další článek...