Facebook

Sekaná 37. týden

422
15. září 2017 Autor: Martina Píšová

Nová cukrárna ve Vodičkově ulici, návod, jak si udržovat houbičku čistou, pinzeta do každé kuchyně a odhalení tajné pop-up večeře Nomy za 2000 dolarů. Nic nám neuteče.

Cukrárna Myšák otevřela

Ambiente navazuje na prvorepublikovou tradici cukrárny Myšák ve Vodičkově ulici v Praze. Nabízí klasické české zákusky, dorty i poháry a doplňuje je snídaněmi a výběrovou kávou. Zatím funguje v testovacím provozu. Podrobnosti najdete na Facebooku a Instagramu.

Pinzeta do každé kuchyně

„Vím přesně, co si kuchaři myslí o restauracích, kde používají pinzety,“ říká kuchařka Sohla El-Waylly v článku na serveru Serious Eats. Přesto klade všem kolegům na srdce, aby si minimálně jednu pořídili. Bez kuchyňské pinzety si vaření už nedokáže představit – snadno s ní otočíte steak na pánvi nebo vytáhnete kousek skořápky z vajíček. Zdaleka to není jen nástroj pro aranžování jídla na talíř! Sohla navíc poradí, jaký typ pinzety si pořídit.

Jak udržet kuchyňskou houbičku čistou

Na centimetru krychlovém houbičky je asi 45 miliard bakterií, tvrdí vědci. Takový svinčík prý nikde jinde neexistuje, možná kromě lidského střeva. Udržet houbičku opravdu čistou nejde, ale aspoň máme tři tipy, díky kterým se zbavíte toho nejhoršího: Ohlídejte si, aby nepřišla do styku se syrovým masem, po dvou týdnech ji vyhoďte a vezměte si novou a občas ji ohřejte v mikrovlnce. To zabije ty nejagresivnější bakterie.

Volno pro kuchaře

Šéfkuchař Ben Shewry z australské restaurace Attica si řekl, že dá zaměstnancům tři dny v týdnu oraz. Pracují už jen 48 hodin týdně, čtyřikrát po dvanácti hodinách. „Kuchaři jsou lidé, ne stroje. Zaslouží si mít čas na soukromý život,“ prohlásil. Jeho post na Instagramu, kde své rozhodnutí zdůvodňuje, nasbíral přes 8000 souhlasných srdíček ani ne za týden.

2001, 23 years old, shagged. Occasionally well intentioned people will say to me "your success must feel amazing" or the old chestnut "you must feel so lucky" and I'm grateful for sure but this year I've been reflecting on some facts of my "success" ; I'm 40, I've averaged 75 hours per week in kitchens since the age of 14. I've already worked roughly the same amount of hours as a person averaging 40 hours per week throughout their career to retirement age. So no I don't feel "amazing" I feel like I'm 65! We've built the restaurant on the values of questioning everything, EVERYTHING. This year I feel we took a major leap forward in the development of our culture by putting the young men and woman who work in our kitchens on a 48 hour weekly roster. 4 days on, 3 days off. Are the old ways of flogging yourself and having no life outside of the kitchen right? In my opinion no. Do I regret working the hours I have? No, however there wasn't another option. Changing the roster structure to accomodate the fact that cooks are humans, not machines and indeed can have lives as well has been cathartic for not only the team but also the business. We get an elite 48 hours out of each one of them and all of our cooks can work on multiple sections at any given moment, becoming multi skilled in the process. It might sound like an odd thing to say but many Chefs don't learn how to cook properly at fine dining restaurants. You get stuck on a section, you pick a ton of herbs and plate tons of beautiful looking food but often you don't get into the real depths of cooking hard. It is very important to me that our cooks to leave here with the ability to cook properly. And while they are working at attica it is also important for all of our staff to have a life with their partners, friends and family.

A post shared by Ben Shewry (@benshewry) on

Další zářez Davida Changa

Tentokrát má jít o obří Momofuku Noodle Bar v New Yorku, ve stejné budově jako restaurace Per Se a Masa. Šéfkuchařem by měl být Tony Kim, který v Momofuku pracuje od roku 2013. Otevření se plánuje na léto a Changovo impérium se tak rozroste o další pobočku.

Jídlo, jídlo a zase jídlo

Můžete si vychutnat celou řadu nových dokumentů a pořadů na tohle téma. Venku je například trailer na desátou sérii cestovatelského pořadu Anthonyho Bourdaina Parts Unknown, film o nejvyšším gastronomickém ocenění Michelin Guide anebo dokument o životě a práci španělského šéfkuchaře Alberta Adrià a jeho restauraci Enigma.

Přísně tajné

Noma měla pop-up na Manhattanu. Cenu za večeři s vinným párováním nasadili na neuvěřitelných 2000 dolarů. A vyprodali. Lístky byly tentokrát k dispozici jen členům elitního newyorského klubu Spring Place, obyčejní smrtelníci byli bez šance. Jinak otevřený tým dánské restaurace držel tuhle informaci dost pod pokličkou a není se co divit – požadovaná částka nadzvedla nejedno obočí. Po důkladném prošmejdění Instagramu jsme pro vás objevili celou fotoreportáž.

https://www.instagram.com/p/BYzkoQXH2wx/?tagged=nomapopup

Hezky česky aneb Kde se vzal talián s holandským řízkem

Načíst další článek...