Facebook

Sekaná 41. týden

301
11. října 2018 Autor: Martina Píšová

Po více než sto letech zavřel své brány největší trh s mořskými plody na světě, tokijský Tsukiji Fish Market. Kam se přestěhuje? Kromě toho vám představíme čtyři tváře z nové série pořadu Chef‘s Table a podíváme se, jak funguje testovací provoz pizzerie úspěšného podnikatele Johna Vaňhary.

Konec jedné éry
Největší trh s mořskými plody a rybami na světě, tokijský Tsukiji Fish Market, tento týden definitivně zavřel své brány. Celý trh se přesouvá do východního Tokia. Tsukiji Fish Market fungoval od třicátých let. Primárně sloužil jako velkoobchod pro vyhlášené japonské restaurace a každé ráno tu dražili nejdražší tuňáky na světě, zároveň však patřil mezi nejnavštěvovanější turistická místa v celém Japonsku.

Hledáte nové zaměstnance?
Pečujte o ty, které už máte, a dovolte jim, aby o vás mluvili nahlas. Do mailu vám přijde víc životopisů a do práce víc lidi, kteří to myslí vážně. Dnes totiž nevítězí restaurace s nabídkou tučného platu, ale ty, které budují skvělé pracovní prostředí a plní to, co slíbí. Podrobnosti zjistíte v článku na Jídlo a radost.

https://www.instagram.com/p/BoQr8GWADls/?taken-by=ambiente_restaurants

Pizzoun Johna Vaňhary zahájil testovací provoz
Po dlouhých měsících odsouvání kvůli otravné byrokracii se pizzerie českého podnikatele Johna Vaňhary v Los Angeles konečně dočkala otevření. O jednotlivých krocích, které celý proces obnášel, referoval podnikatel na svém blogu, v posledním článku popisuje testovací provoz.

„Trénujeme zaměstnance. Všechno ladíme. Nemáme všechny suroviny. Salámy a šunky mají dovézt až příští týden. Pro jednoduchost jsme dali do nabídky jen sýrovou pizzu. Je to bláznivé. Ale věřte mi, že i tak byli zaměstnanci trošku přehlcení. Samozřejmě ne všechno fungovalo, jak mělo. Celý den se pořád něco zařizovalo a dolaďovalo. A do toho už nám přišli první zákazníci. Bez žádné reklamy. Prostě jen viděli, že je otevřeno,“ píše.

Pátá série Chef‘s Table
Právě teď na Netflixu. Čtyři šéfkuchaři, dokonalá kamera a větší zaměření na ženy v gastronomii. Nová série představí Cristinu Martínez, která se stala absolutní hvězdou gastro scény ve Philadelphii, přestože je v USA nelegální imigrantkou. Šéfkuchař Musa Dağdeviren zase zachovává turecká tradiční jídla v originální podobě, protože jim hrozí zapomnění. Podíváme se i na thajskou kuchyni, a to v restauraci šéfkuchařky Bo Songvisavy, která svůj podnik postavila na filosofii udržitelnosti. Poslední díl série věnovali tvůrci Albertu Adriovi, který stál jako kreativní mozek za restaurací El Bulli a momentálně se pouští do nového projektu v Barceloně.

Jak si stěžovat v restauraci
Jak dát personálu správně najevo, že nejste spokojeni? Existuje pár pravidel, kterých byste se měli držet. Stížnosti sdělujte vždy zvořile a s obsluhou jednejte s respektem. Pokud máte konkrétní představu o nápravě či náhradě, klidně ji vyslovte. Zpětné vazby si v dobrých restauracích váží, proto je ideální zmínit se o problému přímo v podniku, a nenechávat si výtky do recenze na internetu. Na místě se stížnosti řeší výrazně lépe než dodatečně!

26 faktů o lanýžích
Nejvíc se k nim hodí vejce, od roku 1880 na hledání lanýžů cvičí psy a prasata na univerzitě v Roddi a ideální je uchovávat vzácné houby zabalené v ubrousku v uzavřené nádobě při teplotě 3 až 4 °C. Na Fine Dining Lovers najdete 26 pozoruhodných faktů o lanýžích, nejdražších houbách na světě. 

Romantické restaurace v Londýně

Načíst další článek...