Facebook

Stížnost hosta – příležitost pro restauraci

7. července 2019 Autor: Šárka Hamanová Foto: Jakub Dohnálek

Chybovat je lidské, stejně jako si stěžovat. Přijmout kritiku není snadné, ale pokud je konstruktivní, daruje vám šanci se zlepšit, neztratit stálé hosty, neodradit ty budoucí, a možná na tom ještě získat plusové body.

Studená polévka, tuhé maso, nepříjemná obsluha – přímo u stolu se stížnosti řeší snáz a rychleji, než když kritika přijde s několikadenním zpožděním. Proto se v Ambiente snažíme, aby hosté věděli, že si mohou stěžovat hned na místě a nikdo se na ně za to nebude zlobit.

„Okamžitá zpětná vazba je dar a příležitost napravit přešlap dřív, než si toho všimnou další hosté,“ vysvětluje Tomáš Karpíšek. „I kdyby kritika nebyla oprávněná a vy jste si byli jisti, že omáčka je přesně taková, jaká má být, dejte hostovi prostor k tomu, aby vyslovil svoje myšlenky a případně i navrhl, jak reklamaci vyřešit.“

Je důležité se hosta zeptat, jestli má čas počkat si na nové jídlo, nebo si raději dá rovnou dezert. A nic z toho se nesmí objevit na účtu! „Tohle není boj o pravdu. Jeden naštvaný host, který šíří špatné recenze, nás stojí víc, než když ho pozveme na večeři,“ zdůrazňuje Tomáš.

Všechno se dá řešit!

Ti, kdo se ke stížnosti neodhodlají hned v restauraci, můžou využít internet. Možností je celá řada – hodnoticí formulář na webu, recenze na Facebooku, TripAdvisoru, Googlu a podobných platformách.

„Pokud host vyplní hodnoticí formulář na našich webových stránkách, jeho známky a zápis přijdou e-mailem vedení restaurace, kreativním šéfkuchařům, šéfům Ambiente a lidem z marketingu,“ vysvětluje Lucie Svobodová, která v AMBI CZ zodpovídá za spokojenost hostů. Zpětná vazba je totiž extrémně důležitá, proto se jí zabývá tolik lidí.

„Každému, kdo si dá tu práci a něco nám napíše, odpovídáme – ať už přišla pochvala, nebo stížnost, že se něco nepovedlo,“ dodává Kateřina Phillips. Někdejší dlouholetá manažerka z La Degustation Bohême Bourgeoise dnes hlídá weby s recenzemi a  pomáhá generálním manažerům formulovat odpovědi hostům a řešit reklamace.

Proškolení jsou i social media manažeři, kteří se starají o Facebook a Instagram jednotlivých restaurací. „Jednou nám na Facebooku Našeho masa přistála zpráva naštvaného hosta, který si koupil domů tatarák, jenže personál zaměnil balíčky a dotyčný si doma rozbalil sekanou,“ vzpomíná Honza Zima. Bleskurychle se spojil s generálním manažerem Radkem Chaloupkou a vymysleli řešení. „Přes zprávy na Facebooku jsem dotyčného poprosil o adresu, Česťa v Našem mase zabalil tatarák a taxíkem jsme ho poslali nespokojenému hostovi,“ vypráví Honza. Myslíte si, že po téhle akci se mohl pán zlobit? 

Mohlo by vás zajímat
Z nespokojeného hosta štamgastem

Další rady, jak řešit stížnosti hostů v restauracích.

Více zde

 

Šťastný zaměstnanec = spokojený host a lepší obrat

Načíst další článek...