Facebook

Všichni teď děláme fastfood

16. února 2021 Autor: Blanka Datinská Foto: Vojtěch Tesárek

Burgery, zapečené sendviče s hromadou sýra a domácí majonézou a spousta dalších komfortních jídel v housce a do ruky zaplavily výdejová okénka napříč gastronomií. Jak vypadá staronový fastfood v podání šéfkuchařů a co vám zabalí s sebou v Café Savoy?  

„Velká část gastronomie teď dělá fastfood, jen se to bojíme říkat nahlas, protože většina společnosti si pod tímto pojmem vybaví pofidérní řetězce, něco podřadného a nezdravého. Přitom je to další kreativní způsob, jak lidem dopřát skvělé jídlo, kvalitní suroviny a nové chutě,“ tvrdí František Skopec, šéfkuchař Café Savoy, kde se neustále přemýšlejí, jak vylepšit okénkové menu. 

View this post on Instagram

Shared post on

Mezi trendy posledních let boduje zdravý fastfood, v současné gastronomii se ale rozvíjí trochu jiný koncept, a to rafinovaný fastfood v dokonalém provedení mistrů šéfkuchařů. Celosvětovou reakci na koronakrizi odstartoval v gastronomii burger – i když to není žádná revoluční novinka, stal se z něj jeden ze symbolů pandemie. Zafungoval i v michelinských restauracích, podobně jako smažené nebo pečené kuře a další comfort foods dotažené na vyšší gastronomickou úroveň.

„Znovu se ukázalo, že nejlepší šéfkuchaři světa bývají zároveň nejchytřejší. René Redzepi udělal z jednoduchého jídla, jako je burger, absolutní trhák. První den prodal během několika hodin asi 1300 porcí a nakonec otevřel nový podnik zaměřený čistě na burgery,“ vypráví František. „V Savoyi jsme se shodli na tom, že v téhle době nemá smysl vymýšlet nic převratného, a raději se snažíme zdokonalovat jídla do ruky tak, aby do jisté míry odrážely náš koncept a typické menu.“ 

View this post on Instagram

Shared post on

První trefou do černého byl hovězí burger se sýrem Gruyère, hořčicí, lanýžovou majonézou a strouhanými čerstvými lanýži – příklad toho, jak se kvalitní jídlo a exkluzivní suroviny stávají dostupnější než dřív. 

„Lanýže k Savoyi patří. Je to úžasné koření, dává grády slaným i sladkým receptům a platí za určitý luxus. My je ale strouháme na hranolky, míchaná vajíčka a další ,obyčejná‘ jídla, abychom ten zážitek zprostředkovali daleko širšímu publiku. Tohle mě na tom baví. Myslím si, že dostupnost kvality pro co nejvíc lidí se teď v gastronomii řeší mnohem víc. Konkrétně jídlo do ruky nemůže stát tolik jako u stolu v restauraci,“ doplňuje František.

Mohlo by vás zajímat
Může být smažené kuře a burger nový fine dining?

Rozhovor s kreativní šéfkuchařkou Janou Bilíkovou o jednoduchosti, efektivitě a dalších následcích koronakrize v gastronomii.

Více zde

Menu s sebou

V Café Savoy se odehrává nová realita – prázdná restaurace, zato hlava plná myšlenek, jak hostům nabídnout prakticky zabalené, ještě teplé, a především nehorázně dobré jídlo s sebou. „Z jídelního lístku jsme vyřadili kachní prsa, bramboráky s kachními játry a další minutky, protože ty rozvozem vyloženě trpí. Často nás ale inspirují při vytváření jídel do ruky,“ konstatuje František. 

Z okénka se tak vydává například bageta se sušeným kachním prsem, foie gras a brusinkovým džemem nebo smažená treska v housce ze Savoye, s kyselou okurkou a tatarkou z domácí majonézy, do které se kromě okurek, cibule a petržele krájí taky pažitka a kopr. 

View this post on Instagram

Shared post on

„Je to vlastně fish‘n‘chips – ryba usmažená v těstíčku z rýžové a hladké mouky, kypřicího prášku, sodovky a piva. Tresku jsme zvolili proto, že bílá ryba je na smažení ideální a vhodnější než třeba pstruh nebo kapr,“ vysvětluje František. 

V zásadě se ale v Café Savoy uvažuje hodně podobně jako za běžného provozu. „Každý náš fastfood musí mít perfektní chuť a udržet si po určitou dobu příjemnou teplotu. Měl by se dobře jíst a vypadat hezky, i když ho neservírujeme na talíř, ale balíme do pečicího papíru, alobalu a dortové papírové krabičky,“ vyjmenovává František a přiznává: 

„Někdy jsou to tak trochu prasárny, třeba náš sendvič croque monsieur. Jenže jídlo s sebou má být v první řadě za odměnu – a to se nám podle reakcí hostů povedlo.“

Oproti těstu jsme všichni malí

Načíst další článek...