Ambiente spouští kurzy pro veřejnost i profíky v gastronomii

24. srpna 2022
Foto: Jakub Zeman/ Honza Zima
Vaření se šéfkuchaři, školení pro servis, dvoudenní seminář o zvěřině… To všechno, a ještě mnohem víc se už brzy odehraje v centru Um, které si dalo za cíl budovat prostor pro vzdělávání, osvětu – a pozvednout českou kuchyni v kontextu středoevropské gastronomie. Tak vybírejte!

Hamburger s řezníkem Františkem Kšánou, Esence Esky s šéfkuchařem Martinem Štanglem nebo Latte art s baristou Ondřej Štöklem – to je jen krátký výčet kurzů, které na konci srpna začnou v Umu, centru pro vzdělávání a inovace od Ambiente. Několikahodinové podvečerní kurzy jsou určené laikům, kteří se chtějí přiučit u profesionálů.

Například šéfkuchař Martin Štangl naučí studenty připravit nejoblíbenější jídla z Esky – marinovaného sivena, brambory v popelu nebo fermentovanou pšenici. František Kšána přichystal dva kurzy zaměřené na maso – vysvětlí a ukáže vám, jak vybírat maso a grilovat burgery, nebo jak upravovat hovězí čestr a přeštické vepřové. Kurzy mají kapacitu do deseti osob, seznam lekcí najdete na webu www.umumum.cz.

View post on Instagram
 

Víc než jen vaření

Lidé z gastronomie, kteří mají chuť předávat své znalosti a zkušenosti, se v Umu na Národní třídě 28 v Praze scházejí už od letošního jara. „Budujeme místo, kde chceme znovuobjevovat, definovat, vytvářet a zaznamenávat tradici středoevropské kuchyně. Středoevropská gastronomie si totiž podle nás zaslouží dostat stejný rámec jako například ta severská – rádi bychom rozšířili povědomí o našich tradicích a typických surovinách. Stojíme si za tím, že má smysl dál vařit knedlíky a ,projídat se‘ k tomu, kdo jsme. Z toho důvodu pečujeme i o řemesla, která k nám patří stejně jako regionální suroviny,“ vysvětluje zakladatel Ambiente Tomáš Karpíšek.

Pro každého něco!

Ve vzdělávacím centru podporovaném Ambiente se kromě kurzů pro veřejnost odehrávají také školení a kurzy pro manažery, kuchaře, výčepní, baristy, číšníky i hostesky. Dosud byly převážně určeny zaměstnancům z Ambiente, nyní se jich mohou účastnit i zájemci mimo tuto restaurační síť.

„Na začátek září máme naplánovaný například dvoudenní trénink adaptivního leadershipu pro manažery. Dozvědí se, jak rychle řešit problémy a reagovat na situace v neustále se měnícím provozu restaurací,“ popisuje jeden z kurzů v Umu Eva Králová, která je v Ambiente zodpovědná za vzdělávání. Na říjen spolu s Filipem Trčkou připravila kurz pro servis, ve kterém se budou věnovat komunikaci s hostem, řešení nestandardních situací a reklamací.

Ke kořenům a do praxe

„Moc se těšíme na nový program – dvoudenní seminář Ke kořenům, který sestává z výjezdu za farmáři, vaření a výměny zkušeností. První setkání v druhé polovině října si posvítí na bourání a zpracování zvěřiny. Uskuteční se v oboře za Prahou a v Umu a výsledek se bude servírovat na unikátním pop-upu,“ láká Eva Králová.

Ta také stojí za kurzem 60 hodin v kuchyni. Účastníci stráví celé tři víkendy v profesionální kuchyni a vyzkoušejí si práci kuchaře se vším všudy. Pod vedením zkušených šéfkuchařů, sous-chefů a kuchařů uvaří podle receptur několik chodů od snídaní přes personální obědy až po sváteční obědové menu.

„Nenaučíme vás vařit, ale co nejpřirozenějším způsobem vás seznámíme se světem gastronomie a profesionální kuchyně,“ doplňuje Eva Králová. Kurz je vhodný pro všechny, kdo mají rádi gastronomii a uvažují o tom, že by si zkusili práci v restauraci, ať už na plný úvazek, anebo na částečný. Kurz vám zajistí hladký start v profesionální kuchyni.

Kurzy v Umu!

V centru Um na Národní se vaří, čepuje, trénuje příprava kávy - a vzdělává! Řemeslu se můžete přiučit v kurzech pro odbornou i laickou veřejnost pod vedením šéfkuchařů, výčepních a baristů (nejen) z Ambiente. Na jaký se přihlásíte?

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.