Facebook

Jak využít vodu po těstovinách?

12. července 2022 Autor: Blanka Datinská Foto: Honza Zima

Omáčka, pesto, chleba… Do čeho se přilévá slaná voda z uvařených těstovin a čím si vysloužila klíčovou roli v italské kuchyni?

Záhada perfektní italské pasty s omáčkou je dávno vyřešená! Italové naučili svět přidávat do receptů hrnek vřelé vody, která zbývá v hrnci po těstovinách – a dovede zařídit nejen krémovou konzistenci jídel. Jak se s ní pracuje? 

Trik a textura

Vodu po těstovinách lze považovat za právoplatnou surovinu. Obsahuje totiž škrob, který má výbornou schopnost zahustit omáčky a podpořit krémovitost. V některých jídlech tak částečně přebírá úlohu mléka nebo smetany. Jakmile se navíc škroby setkají s tukem (máslem, olejem nebo žloutky), vzniká emulze, která spojí různé prvky v omáčce – a ta potom snáz obalí každou nudli. Proto se vývar přilévá do omáček, které nechtějí přilnout k těstovinám, anebo jsou příliš husté a potřebují naředit, aniž by přišly o sametovou texturu.

Starý známý trik se zbylou vodou představuje zásadní bod při přípravě italských evergreenů, jako jsou těstoviny cacio e pepe nebo carbonara: tekutina se promíchá se žloutky a sýrem a pomůže vytvořit hebký krém. Po kapkách se dává také do pesta genovese, ovšem nejprve musí vychladnout – bylinková omáčka by se neměla spařit, jinak ztratí na svěžesti! Trocha vývaru z těstovin se pak nalije i do pánve, aby se nudle s pestem lépe propojily.

Kalná voda posílí nejen hladké, ale také hrubší omáčky s většími kousky surovin. Efekt závisí mimo jiné na koncentraci škrobu, tedy na poměru vody a těstovin v hrnci. V praxi je znát, jestli se půl kila špaget uvařilo ve dvou, nebo ve čtyřech litrech vody. 

Mohlo by vás zajímat
Jak uvařit těstoviny na výbornou?

Tipy, které se hodí vědět dřív, než otevřete balení těstovin!

Více zde

Na polévku i do chleba 

Voda z těstovin se zužitkuje i do zeleninových nebo masových vývarů a tvoří základ různých polévek. Stejně tak dobře slouží k předmáčení a vaření luštěnin nebo k vypracování těsta na pizzu a chleba – škrob napomáhá při kynutí a změkčuje střídu. Ovšem pozor! Tekutina bývá sama o sobě dost slaná a mohla by přechutit celé jídlo, tudíž se vyplatí přemýšlet nad množstvím soli v receptu – a ochutnávat!

Tip: Vývar z těstovin se dá jednoduše uschovat na příští vaření! Stačí jím naplnit formičky na led a vyrobit kostky, které postupně spotřebujete jako bujon.

U plotny 

Nejlepšího výsledku docílíte, když do omáčky s pastou zamícháte vodu z čerstvě uvařených těstovin. Po ruce tak mějte sklenici, do které si zavčas odlijete jeden nebo dva hrnky vroucí tekutiny. Profíci na to jdou bez cedníku – těstoviny se pomocí (cedníkové) naběračky přemístí rovnou do pánve a vezmou s sebou část škrobové vody. Ta se pak dolévá po menších dávkách podle toho, jak omáčka emulguje a ulpívá na těstovinách. 

Musíte zkusit! Kouzlo prosté italské kuchyně zhmotňují spaghetti all’acqua di limone. Nejprve dejte kůru ze tří citronů louhovat v půllitru vody zahřáté asi na 80 °C, ideálně přes noc. V osoleném nálevu uvařte 250 g těstovin – poctivě je míchejte, jinak by se v tak malém objemu tekutiny slepily.

Za pár minut tak získáte skvělou pastu, a to právě díky škrobu ze špaget. Do hry se nakonec vloží olivový olej, který obstará krásně hladkou (a ne lepkavou!) omáčku. Dílo završí strouhaná citronová kůra a sýr Provolone, špetka soli, pepř a bazalka. Buon appetito! 

Zdroj: kuchaři Ambiente, Let’s Eat Italy, Food and Wine, Pasta Project

Zapoj se!!

Miluješ těstoviny? Láká tě italská kuchyně, rodinná atmosféra a práce v gastronomii? Klikni na Zapoj se, nebo rovnou napiš do restaurací Pasta Fresca v Celetné a Pastacaffé ve Vězeňské! Možná hledají právě tebe.

Trhaný přeštík z Našeho masa

Načíst další článek...