Facebook

Kávová vlna 2019

22. října 2019 Autor: Blanka Datinská Foto: Dominik Janda

8. a 9. listopadu se bude v brněnské Industře přednášet a diskutovat – o výběrové kávě, ale taky o sociálních sítích, klimatických změnách nebo o správném pohybu za kávovarem. Co všechno ochutnáte na 4. ročníku Wave Coffee Conference? Prozradila nám to organizátorka Petra Střelecká.

Zanedlouho proběhne čtvrtý ročník Wave, co vás vede k tomu konferenci opakovat?
Je to určitě poptávka, z té máme největší radost. Celý rok jezdíme po různých podnicích a kavárníci i baristé se nás často ptají: „Tak co, kdy bude Wave?“ To je pro nás ohromná motivace. Myslela jsem, že si letos s Adamem dáme pauzu, protože se nám narodila dcera, ale nakonec jsme o to lidi nechtěli připravit a pustili se do toho znovu.

Co a kdo se tentokrát objeví na programu?
Zajímavé téma je „zážitková ekonomika“, o které promluví Petr Pouchlý. Zaměří se na kouzlo služeb, které kavárnu víc než jen uživí. Moc se těším i na Michelle Losekoot, tu jsme na konferenci chtěli mít od prvního ročníku. Michelle představí svoji novou knihu a v rámci přednášky se bude věnovat sociálním sítím, konkrétně principům úspěchu a radám, jak ze sociálních sítí vyždímat maximum a vyniknout mezi stovkami dalších profíků.

Wave se každý rok snaží otevírat témata, která se právě řeší ve světě kávy, a tak přijede z Berlína, ze společnosti Café Imports, Simone König. Bude mluvit o tom, jak se klimatické změny podepisují na pěstování kávy, kam vede šlechtění kávových odrůd a jak se to odráží v chuti každého šálku. Udržitelností a možnými způsoby, jak pomoci farmářům pěstovat kvalitnější kávu, se bude zabývat i Bára Ernygrová, která pracuje pro importéra Falcon Coffees.

Hlavní hvězdou konference je Cory Andreen, Američan žijící v Berlíně, který se v kávě pohybuje už patnáct let a je světovým šampionem v degustování. Přesně o tom bude i jeho přednáška a workshop, na kterém rozebere senzoriku a poradí baristům, jak se vyznat ve vadách kávy.

View this post on Instagram

‘There has been a major paradigm shift in the sustainability conversation in coffee. Altruism, caring for the welfare of others, has become critical to business. As an industry, we are arriving at the conclusion that to secure our future, we have to invest in the welfare and resilience of the millions of smallholder communities that grow most of our coffee.’ – Our CEO Konrad Brits recently met with Brown Brothers Harriman (services firm) to discuss the timely traceability trend in coffee, the significance of shared value across supply chains and the importance of reshaping business culture around our collective responsibility as global citizens, to each other and for our shared stewardship of the environment. – The full article is available in our bio. #sustainablecoffee #sustainableagriculture #timeforchange #falconcoffees #socialchange

A post shared by Falcon Coffees (@falconcoffees) on

Na jaké další workshopy se můžeme těšit?
Tentokrát jsme jich naplánovali šest a každý účastník si vybere jeden z paralelně probíhajících seminářů. Nabídneme senzorickou ochutnávku s Bárou Ernygrovou, kurz „Copywriterem za 50 minut“ s Michelle Losekoot a workshop o grafice v kavárnách s Tomášem Procházkou.

Všechno jsou to odpovědi na současné trendy a problémy v českých kavárnách, proto se s Romanem Nejedlým z Fiftybeans podíváme na práci, kalibraci a údržbu populárního mlýnku EK43 na filtrovanou kávu a s Terezou Balou z pražírny doubleshot na správný pohyb za kávovarem i mimo něj, protože bolesti rukou a zad trápí spoustu z nás.

Kdy se Wave rozjede? 
Loni jsme startovali už v pátek a všem se to moc líbilo, a tak jsme se rozhodli to zopakovat. 8. listopadu, v předvečer konference, pořádáme panelovou diskusi, kterou povede šéfredaktor magazínu Standart. Téma jsme nechali na něm, takže to bude překvapení i pro nás. Hned potom proběhne cupping nových kávových odrůd se Simone König – to bude takový bonus, stejně jako rezervace v Kabaretu Špaček na sobotní večer, kam se chceme se všemi účastníky i hosty přesunout na pivo a svatomartinskou husu.

Jaký je hlavní záměr letošního ročníku?
Myslím, že se od toho prvního nezměnil. Stále chceme vzdělávat kávové profesionály, a to nejen v kávě, ale i v blízkých oborech. V Čechách mají baristé dost omezené možnosti, jak si v oblasti výběrové kávy rozšiřovat znalosti, a kromě pár kurzů našich kolegů jsme buď odkázáni na sebevzdělávání, anebo musíme vyjet daleko za hranice.

Wave je synonymum pro vlnu trendů a každý ročník je pro mě takové okno do budoucnosti kávového průmyslu. Zároveň se nám daří budovat a propojovat kávovou komunitu, ze které jsou nadšení i přednášející, co se v gastru vůbec nepohybují. Třeba expert na podnikání Robert Vlach si loňskou konferenci užil natolik, že o ní pověděl přátelům, a díky tomu si teď můžeme vybírat z předních expertů na marketing, pricing a tak dále.

Umožňujete lidem z oboru vzdělávat se a seznamovat s odborníky a kolegy. Co přináší Wave vám a vaší kavárně?
Věřím, že nám dává dobré jméno. Naše kavárna pro nás nikdy neznamenala jen kávu a dorty. Snažíme se dívat dopředu, experimentovat, soutěžit a testovat nové technologie. A v tom nám Wave pomáhá. Moje role spočívá v komunikaci s přednášejícími. Když společně vymýšlíme témata a workshopy, posouvá to dopředu nejen mě, ale celý náš tým a samozřejmě i samotnou konferenci.

Už na první ročník se nám podařilo pozvat spoustu výborných řečníků, ale teď jsme organizačně dospěli a z Wave se stala značka kvalitní konference. Ta se ale vyvíjí i díky skvělým návštěvníkům a baristům. Průběžně se ptáme, co by je zajímalo, abychom jim na každé „Vlně“ doručili skutečně přínosný obsah. A míříme stále výš. Jednou chceme naplnit Janáčkovo divadlo, nebo alespoň kino Scala, a kdo ví, možná vezmeme Wave i za hranice republiky.

Co byste si letos popřáli?
To, co přejeme všem účastníkům – co nejvíc brouků do hlavy a nových obchodních i přátelských vztahů.

A výběrové kávě?
Aby rostla.

9 + 1 seriálů na Netflixu, které vám spraví chuť

Načíst další článek...