Facebook

Sekaná – 22. týden

206
30. května 2019 Autor: Martina Píšová

K dnešní Sekané servírujeme tip na nový dokument na Netflixu z prostředí kuchyně, 27 horkých rad přímo od kuchařů a praktický návod, jak přestat plýtvat. Kromě toho se podíváme na prekérní situaci z minulého týdne – jak byste se cítili, kdybyste si omylem objednali víno za 3 750 dolarů? – a na jednu známou psychologickou teorii.

Pohádka o dvou kuchyních
Nový dokument na Netflixu se na jídlo dívá z trochu jiného úhlu pohledu. Kamera nás zavede do dvou restaurací Cala v San Franciscu a Contramar v Mexico City. Spojuje je osobnost majitelky Gabriely Cámara, té se ovšem dokument věnuje jen pár minut. A Tale of Two Kitchens se totiž zaměřuje hlavně na personál obou podniků, jejich rodinnou atmosféru a na dnešní dobu dost neobvyklý přístup k zaměstnancům majitelka se totiž nebojí zaměstnat bývalé vězně, a jak se ukazuje, vše funguje naprosto bez problémů.

27 horkých rad přímo od kuchařů
Vznikly na základě zkušeností, pokusů a omylů. Vařit se totiž naučí jedině ten, kdo se ptá a rozhlíží kolem sebe. Kdo se nebojí šlápnout vedle a ví, že chyba není selhání, ale příležitost být lepší. Vybrali jsme pro vás přesně 27 tipů.

Host omylem objednal lahev vína za 3 750 dolarů
Měla to být normální pracovní večeře v restauraci Bobby Flay Steak v Atlantic City. Hosté si nechali od obsluhy doporučit víno, a když se zeptali na cenu, slyšeli třicet sedm padesát. To může v angličtině znamenat dvě věci: 37,50, ale taky 3 750. Že šlo o druhou možnost, bohužel zjistili až při placení. „Když přišel účet, málem jsme dostali infarkt,“ řekl jeden ze stolujících. Po dohadech se s restaurací domluvili na snížení ceny na 2 200 dolarů.

Jak přestat plýtvat?
Nastavit nová pravidla, redukovat odpad a hledat alternativní řešení. Pilotní projekt neziskové organizace Incien pomáhá kavárnám, které hledají cestu k udržitelnému provozu. V Praze 7 se zatím zapojilo pět podniků. Proč to celé vzniklo a co komplikuje udržitelnost v české gastronomii?

Maslowova pyramida potřeb platí i v kuchyni
„Už to není, co bývalo. Mladá generace nevydrží tolik co my,“ slýcháme od starších kolegů v restauraci. Zkušený šéfkuchař Paul Sorgule si dlouho říkal totéž. Teď na svém blogu došel k zajímavému závěru – generace X i mileniálové podle něj pracují s úplně stejným nasazením jako on sám, když před 40 lety začínal. Je ale třeba myslet i na pokrytí základních lidských potřeb, které Maslow definoval už v roce 1943. Jak se tato psychologická teorie vztahuje na chování v kuchyni, se dočtete na jeho blogu. 

8 jarních výletů za jídlem

Načíst další článek...