Facebook

Kvalitní vína ze zapomenutého dvorku

20. listopadu 2015 Autor: Šárka Hamanová Foto: Filip Šlapal

Vína a sýry, sommelieři jako obsluha a zapomenutý dvorek s pavlačí v Dlouhé ulici 37. To je nová Bokovka, vinný klub vedený sommelierem Romanem Novotným.

Pamatujete si na vinný klub Bokovka v Pštrossově ulici? Založili ho přátelé z uměleckého prostředí, kteří se scházeli a ochutnávali vína. Posléze si otevřeli vinárnu, kde se pila velká vína po malých sklenkách. Po víc než roční pauze se pod taktovkou Ambiente otevírá nová Bokovka, která na původní klub navazuje. „Chtěli jsme do Prahy přenést punkovou atmosféru karlovarské Bokovky,“ vysvětluje Tomáš Karpíšek. Bokovka ve Varech je unikátní tím, že otevírá jen jednou ročně, během Mezinárodního filmového festivalu. Lidi postávají se sklenkami na neudržovaném dvoře a pražská Bokovka si něco z této atmosféry bere – je to především nenucenost a ležérnost, ke kterému patří improvizované posezení na radiátoru, parapetech nebo venkovních lavičkách ve vnitrobloku.

O Bokovku se starají čtyři sommelieři pod vedením Romana Novotného. Překvapivé je hlavně prostředí. V pavlačovém domě U Zeleného stromu najdete původní klenby, oprýskané zdi, dvorek ve vnitrobloku, ale zároveň design, nadsázku a hravost – architektka Tereza Froňková například využila lustru Jiřího Černického, který nečekaně spojuje záři industriální zářivky se světlem voskových svíček; zástěry a oponu s motivem kapky navrhla Kristina Netíková.

K Bokovce patří i místnost v prvním patře. Lze v ní posedět nebo si ji pronajmout pro soukromé akce. Je vybavena filmovým plátnem, projektorem, křesly a bazarovými sedačkami z kina (včetně údajné první řady z kina Světozor). „Režisér David Ondříček si vzal na starosti dramaturgii a bude tu promítat filmy,“ těší se grafik Aleš Najbrt. Jako někdejší zakladatel Bokovky má v klubu roli stmelovatele a věří, že dvůr v Dlouhé ulici je to správné místo pro vinný klub. „Jsem přesvědčený o tom, že se tady projeví veškerá energie, kterou do toho vkládáme – hlavně radost ze setkávání a vztah k vínu,“ dodává.

Výběr vín má v nové Bokovce na starosti sommelier Roman Novotný, dosavadní hlavní sommelier La Degustation Bohême Bourgeoise. Bokovka je pro něj nová výzva. „Chtěli jsme podnik, kam budou moct přijít úplně všichni, ať už milují přírodní, nebo komerční vína. Když se podíváte na regály, krásně se to prolíná. Jsou tu autentisté, ekologičtí vinaři ze zahraničí, ale i relativně velké firmy,“ popisuje Roman. Najdete tu proto zajímavý výběr vín z celého světa, zatím s velkým důrazem na Evropu. Časem by tu mělo být tři sta až tři sta padesát druhů.

Jak Bokovka vznikla?

Na začátku bylo přátelství a radost z vína. Aleš Najbrt, Jan Hřebejk, David Ondříček, Tono Stano, Jan Bejšovec a Stanislav Diviš se totiž skládali na vysněná vína – jak jinak si dopřát kapku z posvátné lahve Château Haut-brion 1970, než když se na ni složí parta kamarádů? Díky tomu pak vznikla rovnou celá vinárna BOKOVKA – místo, kde se pijí velká vína po malých sklenkách. Později se ke klubu Bokovkářů přidal Tomáš Karpíšek z Ambiente, ale roku 2014 se původní Bokovka zavřela a odstěhovala na novou adresu.

Vinný klub Bokovka ve dvoře domu U Zeleného stromu v Dlouhé ulici 37 bude mít otevřeno denně kromě neděle; tento a příští týden od 18 hodin, dále od 15 hodin. 

 

10 rad pro stolování s dětmi

Načíst další článek...