Facebook

Žádný obal není ekologický

16. července 2019 Autor: Blanka Datinská Foto: Aneta Vrkotová

Sklady podniků a tašky hostů se teď plní kompostovatelným nádobím a bioplasty, jenže zelený proužek a slovo „eko“ ještě nic neznamenají – alternativní obaly jsou ve skutečnosti stejně neekologické jako jejich plastoví předchůdci. Co je potřeba uvést na pravou míru a jak velká je zodpovědnost restaurací?

Jídlo a nápoje s sebou prožily vrchol slávy, která teď opadá stejně jako nadšení z jednorázových obalů. EU i Česká republika navrhují opatření a plánují způsoby, jak planetě ulehčit od odpadu, kterého produkujeme víc, než jsme schopni efektivně zpracovat.

V roce 2020 se tak z provozů povinně ztratí plastové příbory, míchátka, talíře, brčka, nádobí z OXO plastů a polystyrenové boxy, omezení spotřeby se dotkne nádob na potraviny a nápojových kelímků. Většina podniků se udržitelné myšlence nebrání, někteří se však, stejně jako hosté, ocitají ve spleti protichůdných názorů a informací, které je třeba vyjasnit.

Tlak veřejnosti

Nabídka je závislá na poptávce, a tak se i gastronomie přizpůsobuje tlaku veřejnosti, která se čím dál víc ohlíží na životní prostředí. „Pro restaurace je to někdy složité. Hosté často odmítají plasty a neekologické obaly, ale zároveň si chtějí jídlo odnést s sebou. Podniky bojují s praktickým použitím eko materiálů a s poptávkou, která se teď řídí hlavně zelenou barvou a nápisem ,eko‘. Snažíme se jim pomoct, jsme v kontaktu s panem Manhartem z Ministerstva životního prostředí a sledujeme vývoj nové směrnice EU,“ vypráví Michaela Dědicová, která se stará o obalové materiály v restauracích Ambiente.

Zvýšený zájem o ekologické obaly ovlivňuje tzv. green washing, marketingová strategie spousty firem, které se díky šíření dezinformací dělají zelenější, než reálně jsou. „Na obalech najdeme spoustu značek, ale většina restaurací ani hostů nemá čas na to, aby si nastudovali jejich význam a skutečné složení obalů. Sama jsem si dřív myslela to co ostatní – vidím eko, beru to. Plánujeme exkurzi do pražské třídírny odpadů, abychom si udělali představu o tom, jak to probíhá v praxi,“ dodává Míša.

Restaurace by (se) měly vzdělávat, ale zodpovědnost za životní prostředí nenesou jen ony. Přebírá ji i každý, kdo si do jednorázového nádobí nechá zabalit jídlo nebo nalít kávu.

Plast, bioplast a spol.

Špatná pověst plastu přivedla na svět spoustu nových materiálů, jenže s nimi neumíme pracovat. Alternativy z biomasy, především hojně diskutované bioplasty, tak představují dobrý, ale bohužel nevyužitý nápad. K jejich rozkladu a kompostování jsou totiž třeba oxo degradační činidla a mikroorganismy, ale taky vysoké teploty a ty dovede vytvořit jen větší kompostárna.

„V České republice neumíme bioplast zpracovat, tím pádem končí ve spalovně anebo na skládce. Skládkování je u nás totiž bohužel levnější než odvoz tříděného materiálu specializovanou firmou,“ říká Míša.

Zpracování bioplastů není jediný problém, ten první přichází už při výrobě. Pěstování rostlinných proteinů, nejčastěji celulózy a škrobu z kukuřice, brambor, ze sóji, cukrové řepy a třtiny, může mít horší následky než produkce a spalování plastů. Rostliny se jen málokdy pěstují v ekologickém režimu a konvenční přístup vede ke kácení lesů, k narušení biodiverzity a k velké spotřebě vody i energie. I když nám bioplasty svými vlastnostmi dokážou plně nahradit plast, v budoucnu bychom téhle varianty mohli litovat.

Další minus představuje špatné třídění – bioplasty končí ve žlutých kontejnerech a na třídicí lince páchají velké škody. I jediný eko kelímek může zničit várku plastu, který by se mohl v podobě drti zrecyklovat a znovu použít.

„Třídění je naprostý základ, jenže spousta provozů se teprve učí a dozvídá, co všechno to obnáší. Bioplast musí skončit ve směsi! A pokud restaurace nabízí alternativní obal, měla by hostům zároveň vysvětlit, kam ho vyhodit, “ zdůrazňuje Míša.

Mohlo by vás zajímat
Kam s kelímkem?

No ano, s kelímkem od kávy i jiných drinků. Uprostřed festivalové sezony o tom pouvažoval Ondřej Štökl, hlavní barista Ambiente.

Více zde

Existuje vůbec ekologický obal?

Mohlo by se zdát, že vítězem duelu je plast, protože s tím si aspoň víme rady, takhle jednoduché to však není. Češi jsou mistři v třídění, přesto se dotřídí a zrecykluje pouze okolo 60 % plastového odpadu. A co obaly z papíru, slámy, kávového lógru, vosku, mléčného proteinu nebo mořských řas?

Na trhu najdeme spoustu inovací, ale skutečně ekologický obal není jednorázový: „Nemůžeme jen říct, že je tenhle materiál lepší než druhý. […] Nejekologičtější je vždycky to, co používáme nejvíckrát. Musíme se zaměřit na to, abychom se vyvarovali jednorázových produktů, a nemusíme řešit, co je lepší. Pojďme ty věci používat znova,“ řekla v pořadu Fokus Václava Moravce Soňa Jonášová, zakladatelka a ředitelka Institutu cirkulární ekonomiky.

Co na to restaurace?

První otázkou, kterou si může položit každý podnik, je množství používaných obalů. „Kromě toho, že se v restauracích špatně třídí, se taky často plýtvá materiálem. Podle mě je nesmysl odsoudit plast a vnímat ho jen jako problém. Průšvih je jeho nadužívání. Nejdřív bychom se měli zaměřit na to, jestli v některých podnicích není přeobalováno,“ navrhuje Míša.

Chcete redukovat odpady ve vašem podniku? Máme pro vás 6 tipů, jak si poradit s obaly a komunikovat s dodavatelem i zákazníky.

Hlavním cílem však není třídit a recyklovat, stěžejní je vracet obaly do oběhu. Sleva na kávu nebo oběd do vlastní nádoby (ano, už je povoleno si ji přinést) a vyšší poplatky za krabičky na jídlo s sebou – podobná opatření vás příliš nezatíží a pomůžou životnímu prostředí. Není divu, že se projekty jako Otoč kelímek, Vratné misky nebo Rekrabička stávají hitem sociálních sítí i gastronomie.

Podtrženo, sečteno

Pro restaurace je někdy obtížné vytřídit pravdivé informace od klamavých, vytvořit si vlastní postoj a předat ho hostům. Jedno je ale jisté – ekologické obaly nejsou trvale udržitelným řešením, představují spíš impuls, který nás má dovést k otázkám, co, jak a proč třídit, recyklovat, anebo vůbec nevyhazovat. Změny se nemusí odehrát ze dne na den, každý podnik však může postupně nahradit jednorázové pohodlí za udržitelnou osvětu, kterou jednou všichni oceníme.

Incien a Cirkulární kavárny doporučují podnikům:

 • Přejděte na znovupoužitelné nádobí, které si může zákazník koupit, nebo za symbolický poplatek půjčit.
 • Drobnými slevami motivujte hosty k nošení vlastního nádobí. To jednorázové naopak zpoplatněte.
 • Odstraňte nebo omezte nadbytečné položky, jako jsou brčka, míchátka, porcovaný cukr a podobně. Nakonec zjistíte, že je host nepotřebuje.
 • Zapojte se do některé z akcí, které vám pomůžou zredukovat zbytečné obaly i náklady.
 • Informujte hosty o slevách a poplatcích, vysvětlujte jim své rozhodnutí a připojte návod na správné třídění obalů. Nejlepším kanálem jsou sociální sítě a šikovný, proškolený personál.

Věděli jste, že…?

 • Škodlivé jsou především mikroplasty, plastové částečky menší než 5 mm, které se uvolňují ze spousty výrobků a vznikají rozpadem plastového odpadu. Právě mikroplasty zaplavují oceány, vzduch i půdu, a proto EU zaměřuje pozornost na recyklaci plastu, zákaz některých mikroplastů v kosmetice a čistících prostředcích, stejně jako jednorázových obalů, které často končí v mořích a mají neplastovou alternativu.
 • Do žlutých popelnic na plast se nesmí vyhazovat mastné obaly se zbytky potravin nebo čistících přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek.
 • Plasty je před vytříděním třeba sešlápnout anebo zmáčknout, aby nezabíraly příliš mnoho místa.
 • V EU se spotřebuje 725 milionů kelímků na kávu denně.
 • V České republice se vytřídí a zrecykluje pouze 69 % plastových obalů.
 • Do restaurace si už můžete přijít nejen s vlastním hrnkem, ale taky s krabičkou na jídlo. Ideální je čistá plastová nádoba nebo jídlonosič.
 • Tip: Podívejte se, jestli se váš oblíbený podnik nepodílí na akci Vratné misky. Pokud ano, můžete si misku na jídlo půjčit a pak ji vrátit v dalších zapojených restauracích a kavárnách.

Zdroje: Incien, Spirit magazín, Fokus Václava Moravce, Ústav pro hydrodynamiku (AČV)

Aby bylo pivo ještě lepší

Načíst další článek...