Facebook

10 užitečných tipů pro houbaře

31. července 2023 Autor: Šárka Camrdová Foto: Daniela Kadlečková

Jak zjistit, jestli houby zrovna rostou – a kde? Je třeba sebrat celou plodnici, nebo se má uříznout nad zemí? A kterou aplikaci k určování hub si stáhnout do mobilu?

Češi jsou národ houbařů. Ať už jste houbařští začátečníci, co sbírají jen dobře známé druhy, nebo zkušenější nadšenci, tipy od profesionálního houbaře Juraje Macúcha a vášnivého amatérského mykologa Vládi Sojky vám při lovu houbové úrody přijdou vhod. Kdo je připraven, není v lese zaskočen!

1. Houby je třeba určovat s přihlédnutím k ročnímu období! Doba růstu totiž patří k základním určovacím znakům.

2. Vždycky seberte celou houbu! Je potřeba vyndat plodnici ze substrátu, jedině pak je totiž možné zkontrolovat všechny poznávací znaky a správně určit druh houby. Pokud ji odříznete nad povrchem, neuvidíte znaky, jako je kalich či barvy v bázi.

Mohlo by vás zajímat
Houbový boom v kuchyních

Napříč gastronomií se rozpoutala houbová mánie. Co na to říká dlouholetý houbař a mykolog amatér Vláďa Sojka z Fermentárum.cz?

Více zde

3. Pokud se naučíte, jak vypadají přirozená prostředí konkrétních druhů hub, s velkou pravděpodobností z typických nalezišť neodejdete s prázdnou. Do hry však silně zasahuje počasí i náhoda – můžete mít perfektně zvládnutou teorii a hledat houby tam, kde by měly růst, a přesto na ně nenarazíte.

4. Správný houbař by měl mít po ruce adekvátní literaturu. Samoukům doporučujeme aktuální atlasy, třeba ilustrovaný Přehled hub střední Evropy nebo Velký atlas hub z Ottova nakladatelství. Pokročilejší houbaři uvítají rozsáhlou Ottovu encyklopedii hub či publikaci Zrádní dvojníci jedlých hub. Není radno řídit se populárními atlasy staršími dvaceti let, za tu dobu se významně změnilo názvosloví i poznatky o jedlosti a výskytu. Literaturu lze doplnit o mobilní aplikaci Na houby, malý kapesní atlas, který zkontroloval mykolog Martin Kříž.

5. Jak by měli houby určovat začátečníci? Chce to klid a soustředění. Ideální je udělat si na místě sběru poznámky o okolních dřevinách, pořídit fotografie hub v přirozeném prostředí (získáte kontext), vytrhnout odděleně celou plodnici či dvě a i ty nafotit ze všech úhlů. Doma se pak pusťte do určování s pomocí solidní literatury, případně oslovte mykologickou poradnu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Mushroom Hunter Czech (@mushroomhunter.cz)

6. Bližší informace, aktuality a zajímavosti ze světa hub i mykologickou poradnu najdete na webu České mykologické společnosti. Cenné zkušenosti lze nabírat také v oblastních spolcích a na komentovaných vycházkách, které vedou amatérští houbaři i profesionální mykologové sdružující se kolem společnosti – ta má odnože v řadě měst a jejím členem se může stát kdokoli. Tematická videa a přednášky si pak můžete přehrát na na jejím YouTube kanále.

7. Rostou? Růst hub predikuje Český hydrometeorologický ústav podle vývoje srážek a teplot. Na uživatelsky přívětivou mapu růstu koukněte zde. Aktuální poznatky o růstu hub v podobě mapky rozesílá během růstové sezony svým členům Česká mykologická společnost, a to každý týden.

8. Houbaření vás pohltilo a pohráváte si s myšlenkou, že byste své úlovky posílali dál? Ten, kdo sbírá houby v lese nebo je pěstuje a chtěl by je uvádět do oběhu či z nich připravovat výrobky, musí složit oficiální zkoušky. Získá tak osvědčení o znalosti hub, které platí deset let. Zkoušky pořádají oblastní hygienické stanice, konají se vždy na jaře a termíny jsou zpravidla vypisovány ve větších městech.

Mohlo by vás zajímat
Jak pracuje houbař z povolání?

Kde Juraj Macúch loví houby a jak spolupracuje s kuchaři?

Více zde

9. Nejčastější otázky spojené s houbami zodpovídá Juraj Macúch na svém webu. Zjistíte tam také, jaké jedinečné houbové produkty Juraj s dcerou Ivanou vyvíjejí, zpracovávají a prodávají v rodinném podniku Domácí houbové speciality. Už jste ochutnali hříbkovou houboládu nebo hlívové pralinky?

10. Inspiraci načerpejte při sledování lesního počínání Vládi Sojky na jeho instagramovém profilu @mushroomhunter.cz. Pomocí vlastních fotek na něm propaguje rozmanitost a krásu hub, laikům mnohdy zcela neznámých.

 

Sekaná

Načíst další článek...