Facebook

Dáme pancla? Lokál představuje vlastní zelenou a hruškovici

7. prosince 2023 Autor: Soňa Hanušová Foto: Kateřina Janíková

Výsledkem je dvojice alkoholů podle vlastní receptury, s důrazem na dobrou pitelnost. Oba produkty lidé z Lokálů ve spolupráci s palírnou Rudolf Jelínek vyvíjeli a přechutnávali téměř rok, včetně slepých degustací, aby měli jistotu, že vyberou to nejlepší. Představujeme Zelenou Lokál a Hruškovici Lokál z dubu. 

Hospody Lokál si zakládají na poctivé české kuchyni a správné péči o pivo. Na lehkou váhu tu však neberou ani další alkoholické nápoje, které jsou v aktuální sezoně zabijaček zvlášť oblíbené. Mezi nejčastěji objednávané patří zelená, která je tradičním hospodským pitím, a hruškovice. V Lokálech se proto rozhodli tyto dva alkoholy prozkoumat blíže a vyvinout vlastní recepturu.

„V Lokálech se dlouhodobě zaměřujeme na vysokou kvalitu produktů. U piva chceme, aby bylo jako křen, u jídel dodržujeme tradiční recepty a postupy doplněné o čerstvé suroviny. Našim hostům zkrátka chceme dopřát to nejlepší. Proto jsme se nyní zamysleli i nad alkoholem a pustili se do hledání zelené a hruškovice, které budou splňovat všechny naše požadavky,“ uvádí Adam Utíkal, brand manažer Lokálu.

 

Zobrazit příspěvek na Instagramu

 

Příspěvek sdílený Restaurace Lokál (@lokalcz)

Pitelnost na prvním místě

Oba alkoholy pro Lokál vznikají ve vizovické palírně Rudolf Jelínek, která pomohla také s vyladěním receptury. Nejdůležitějším kritériem přitom byla dobrá pitelnost. U zelené se jí dosáhlo nižším obsahu cukru, takže se potlačila obvyklá přílišná sladkost, a zároveň zůstaly zachovány její typické vlastnosti. Ty ještě podtrhne o něco vyšší objem alkoholu, který činí 21 %.

Zelenou Lokál doplňuje Hruškovice Lokál z dubu. Základem jsou hrušky z chilských sadů Rudolfa Jelínka, konkrétně odrůdy Williams a vysoce aromatická Bartlett Williams, která pálence dodává intenzivní hruškovou vůni. 

Po vypálení se destilát nejprve nechává několik měsíců scelit, čemuž napomáhá i to, že do Evropy putuje lodí, a poté se na 146 dní uloží do znova vypálených dubových sudů. Dřevo tak má dost času na to, aby ovlivnilo barvu i chuť nápoje. Jak Zelenou Lokál, tak Hruškovici Lokál z dubu ochutnáte pouze v Lokálech.

Mohlo by vás zajímat
Věda jménem sýr. Jak vzniká nový smažák pro Lokály

Obalit, osmažit a hotovo? To by bylo příliš snadné! Šéfkuchaři Lokálů se zapojili do procesu výroby a ve spolupráci s Farmou Struhy vyvíjejí řemeslný sýr podnikům na míru.

Více zde

Podniky bez obsluhy? Gastronomie si zvyká na jiný formát servisu

Načíst další článek...