Facebook

Na léto!

111
4. srpna 2016 Autor: Martin Levý Foto: Jakub Dohnálek

Sauvignon blanc je francouzská aromatická bíla odrůda, která se skvěle hodí na léto, a to hlavně díky ovocně-bylinkové aromatice a šťavnaté kyselině. Dáte přednost tradiční eleganci, anebo novosvětské intenzitě?

Angrešt, rybíz, bezinkový květ, broskve, meruňky, máta, rajčatový list, kopřiva – to jsou typické projevy této odrůdy, spontánního křížence Cheninu blanc a Tramínu. Není divu, že je Sauvignon oblíbený po celém světě; v rozdílných podmínkách navíc nabízí úctyhodné množství stylů.

Klasická, elegantní vína se rodí především v údolí Loiry: AOC Sancerre a AOC Pouilly-Fumé. Za krále Sauvignonu je zde považován Didier Dagueneau, ten však už bohužel sklízí nebeskou révu a vinařství dnes vede jeho syn Louis-Benjamin. Sladká vína ze Sauvignonu najdeme především v Bordeaux, konkrétně v AOC Sauternes.

Dalším slavným SVG regionem je jižní Rakousko; ve Štýrsku se této odrůdě daří přímo báječně a jména jako Manfred Tement nebo Sepp Muster zná každý její milovník. Raketový start (a velmi úspěšný marketing) se podařil na Novém Zélandu, především v oblasti Marlborough, kde se vyrábějí Sauvignony velmi ovocného a aromatického stylu. V České republice dává odrůda dobrá vína hlavně na Znojemsku.

3 + 1 zajímavý Sauvignon mimo slavné regiony

Movia, Sauvignon 2013 – Eska
Víno z kultovního slovinského vinařství od přírodního vinaře Aleše Kristančiče.

Peter Dipoli, Sauvignon 2012 – Pizza Nuova
Ukázkový SVG ze severu Itálie od tradičního vinaře.

Leyda,Sauvignon Blanc Reserva 2015 – Brasileiro Slovanský dům
Pěkné, vyvážené novosvětské víno z Chile.

Bonus
Roman Fabig, Sauvignon 2015

Autorem je mladý a nadějný vinař z Hustopeč, který se zaměřuje právě na tuto odrůdu.

 

10 + 1 českých foodies, které se na Instagramu vyplatí sledovat

Načíst další článek...