Facebook

Na Tučný čtvrtek do plna!

8. února 2018 Autor: Klára Kvitová Foto: Honza Zima

Už vám dostatečně vytrávilo po Vánocích? Pro ty, kteří na obžerství vzpomínají bez výčitek, nebo dokonce s nostalgií, je tu Tučný čtvrtek. Tento den odpradávna sloužil k tomu, aby se lidé pořádně nacpali před dlouhým půstem. Čím si letos můžete udělat zásoby?

Tučný čtvrtek je podle tradice posledním dnem masopustu – svátku nezřízeného hodování, oslav a zabijaček. Tento den býval poslední možností pořádně se nasytit před vymrzlým obdobím, kdy příroda nepřináší žádnou úrodu a netrpělivě se čeká na jarní probuzení. Proto se od Popeleční středy, která následuje po Tučném čtvrtku, drží až do Velikonoc čtyřicetidenní půst.

Aby našim předkům pocit plného pupku vydržel co nejdéle, vařila se sytá jídla a sádlem se rozhodně nešetřilo. Všechny čekalo čtyřicet dní bez masa, a tak se nikdo neostýchal, a kdo mohl, dopřál si pořádný flák, plný talíř jitrnic, ovaru a dalších zabijačkových specialit.

Uznejte, že je to vyloženě příjemná záležitost, takže proč si zimní hodování neužít, i pokud půst není nic pro vás? Nezapomeňte ani na dezert – pro masopust jsou typické koblihy, smažené ve vysoké vrstvě oleje. Abyste vydrželi degustovat co nejdéle, nezdráhejte se vše zapít pořádným hltem piva a panáčkem na slehnutí.

Tradici Tučného čtvrtku ctíme i v restauracích Ambiente, a tak jsme pro vás přichystali celou řadu překvapení. Panáky i talíře budou přetékat. Dietní jídla ve čtvrtek 8. února na jídelním lístku nenajdete.

Co jsme pro vás připravili?

V Pasta Fresca si přijdou na své milovníci těstovina a risotta – porce se zvětší o polovinu. Denní menu bude obsahovat tučná jídla a panáky budou dvojité.

Pastacaffé Vězeňská nabídne menu složené převážně z masa a porce se tento den zvětší. Ve Vodičkové vás čekají speciální amuse bouche, překvapení od šéfkuchaře.

V Kantýně budou na Tučný čtvrtek podávány jednohubky se šunkovou pěnou, škvarkovou pomazánkou nebo sádlem. Najdete je na každém stole – berte si dle libosti.

Pokud vás přepadne chuť na pravou neapolskou pizzu, vyrazte do Pizzy Nuovy. Pizzy budou větší a o polovinu narostou i porce těstovin.

Cukrárnu Myšák zažije Tučný čtvrtek poprvé. Vytáhne se dvojitým věnečkem a velkým šunkovým chlebíčkem.

Pokud na jídelních lístcích Lokálů najdete symbol tučňáka, znamená to, že dostanete dvojitou porci masa anebo velkého panáka za cenu malého.

V Café Savoy si zase můžete dopřát větší porci denního menu i talíře Savoy.

Brasileiro Slovanský dům nabídne amuse bouche v brazilském stylu, Brasileiro U Radnice zase torresmos, neboli škvařený vepřový bok s omáčkami.

Na stolech v Esce na vás bude čekat pomazánka ze škvarků z pražské šunky s rohlíkem.

V Grils se budou držet svého – na tučný čtvrtek si tak budete moci pochutnat na kuřecím vývaru.

20 + 1 věc, které byste měli vědět dřív, než se stanete číšníkem či servírkou

Načíst další článek...