Facebook

Oběd jako dobrý skutek

29. listopadu 2020 Autor: Blanka Datinská Foto: Oldřich Hrb

Před pěti lety se v Lokálech rozběhla akce Oběd pro dalšího, díky které mohou hosté předplatit teplé jídlo lidem bez domova. Teď se projekt rozšiřuje do dalších podniků Ambiente a podpoří i jiné neziskové organizace. Kde a pro koho můžete udělat dobrý skutek, který znamená víc než oběd zdarma? 

Oběd pro dalšího stojí 90 Kč a můžete ho zakoupit u obsluhy v kterémkoli pražském a v brněnském Lokále, ale také v Café Savoy, Pizze Nuova, Esce a cukrárně Myšák. Dobrý skutek pořídíte i na e-shopech restaurací nebo při nákupu dárkových poukazů na e-shopu Ambiente. Podnik pak vytvoří poukaz na teplé jídlo a nealkoholický nápoj a odevzdá ho vybrané charitativní organizaci, která obědy rozdá konkrétním lidem v nouzi. Na ty čeká v každém podniku důstojné místo u stolu a kvalitní jídlo z denní nebo stálé nabídky.

„Funguje to stejně jako na začátku. Host zaplatí v Lokále 90 korun a restaurace nabije poukázky na Oběd pro dalšího, my je jednou za měsíc posbíráme a předáme charitativním organizacím. Ty je pak rozdělí mezi své klienty,“ říká Barbora Jiranová za Lokály v Praze i v Brně, které spolupracují s organizacemi Pragulic, Program Máří, Jako doma a Nový prostor. Jejich klienti si pak mohou zajít do vybraných restaurací na oběd a objednat si jakoukoliv hotovku a nápoj. 

Oběd s příběhem

Za pět let se v Lokálech odvyprávěla spousta příběhů lidí, kteří díky zdánlivě drobné pomoci dostávají příležitost začlenit se do společnosti, posadit se ke stolu a cítit se v bezpečí a vážení, stejně jako běžný platící host. Oběd pro dalšího tak pro ně znamená víc než jen kvalitní teplé jídlo.

„Díky Obědu pro dalšího mají lidé bez domova nebo v jiné tíživé situaci přístup ke kvalitní stravě a nejedí pouze v rychlém občerstvení nebo uzeniny s bílým pečivem. Velký přínos ale vidím taky v tom, že mohou trávit čas ve většinové společnosti, což podporuje jejich integraci a dává celé akci širší rozměr,“ hodnotí projekt ředitelka Nového prostoru Dagmar Kocmánková. Právě ona před lety pomáhala nastavit podmínky spolupráce:

„Kartičku na Oběd pro dalšího využíváme jako motivaci. Za odměnu ji dostávají ti, kteří v určité dny prodají nejvíc časopisů, nebo prodejci zařazení do programu Bonus klub, kteří dodržují všechna pravidla, zodpovědně plní své povinnosti a za to pak čerpají výhody. Obědem zdarma podporujeme i nováčky, kteří se ocitli v krizové situaci a teprve se snaží nějak začít,“ vysvětluje Dagmar a dodává: 

„Naši prodejci si pochvalují milý přístup personálu a obědy v Lokálech doslova zbožňují. Třeba pan Pavel často nadšeně povídá o tom, jak mu v Lokále Hamburk vždycky přidávají jeho oblíbené omáčky.“

Mohlo by vás zajímat
Oběd nás vrací do hry

Jak pomáhá Oběd pro dalšího v brněnském Lokále?

Více zde

Oběd pro další organizace

Koncept Oběda pro dalšího zůstává stejný, mění se pouze to, že jednorázovou plastovou  kartičku nahradí ekologičtější varianta z papíru, a taky se prodlouží seznam zapojených podniků. Projekt se totiž ke konci listopadu rozroste o další restaurace Ambiente a naváže spolupráci s novými neziskovými iniciativami. 

„K akci se přidaly Café Savoy a Eska, Pizza Nuova a cukrárna Myšák, a tak jsme se rozhodli oslovit i charitativní organizace, které se zaměřují na pomoc seniorům, matkám samoživitelkám a dalším skupinám v těžké situaci,“ informuje kreativní šéfkuchařka Ambiente Jana Jelič Bilíková a doplňuje: „Podniky budou nabízet denní menu a nealko nápoj tak jako v Lokálech. Jen v Myšákovi zřejmě připraví kombinaci chlebíčků a dezertů.“

Jídlo jako základní hodnota

Na seznam podporovaných organizací přibyl Klub svobodných matek a taky Breakfaststory, která v březnu zahájila podobnou kampaň Potěš obědem. V rámci té si mohou zákazníci koupit obědové menu uvařené v sociálním podniku a v ceně je i porce jídla pro seniora nebo rodiče samoživitele. Platforma se při tom zřekla nároku na honorář, a tak celý výtěžek putuje do podniků a potřebným lidem, kterým vozí benefiční obědy.

„Záměrem Breakfaststory je podpora sociálních podniků, a to nejen na papíře, ale především prakticky. Trvalo mi dva roky, než jsem našla způsob, jak podpořit jejich byznys a zároveň jim ukázat, že oni sami mohou svou prací pomáhat druhým,“ vysvětluje zakladatelka Lucie Hyblerová, které se daří podporovat hendikepované z různých sociálních podniků. V Enviře nebo třeba v Jídelně kuchařek bez domova se připravuje catering na zakázku, a to hlavně snídaně pro firmy, které s každou objednávkou přispívají taky na snídani pro osamělého důchodce.

„Myslím si, že jídlo je základní hodnota, na kterou by měl dosáhnout každý, stejně jako na střechu nad hlavou. Je to bazální potřeba, jejímž prostřednictvím je ale možné uskutečnit dobré skutky. Právě na téhle jednoduché myšlence jsem postavila Breakfaststory,“ vypráví Lucie, která se bez váhání zapojila i do Oběda pro dalšího. 

„Dělá mi radost, když vidím, jak dokáže jídlo propojit sociální bubliny a bourat předsudky, a proto se mi Oběd pro dalšího vždycky líbil. Ambiente má poměrně velký okruh hostů a fanoušků, kterým dává možnost pomáhat, a tím inspiruje spoustu lidí. Tahle inspirace k solidaritě je můj velký cíl, a když ji budou šířit lídři, ať už v gastronomii, nebo v jiných oblastech podnikání, dojdeme k němu rychleji,“ věří Lucie. 

Breakfaststory

Platforma Breakfaststory existuje od února a podporuje nejen byznys, ale taky společensky prospěšnou aktivitu sociálních podniků, které zajišťují catering na zakázku. V nabídce jsou snídaně pro firmy nebo obědy pro kohokoli, kdo chce přispět na fungování zapojených sociálních podniků a zároveň koupit jídlo pro seniora nebo samoživitele. Nedávno se spustil také sociální e-shop s produkty ze sociálních a chráněných dílen. 

Klub svobodných matek

Nezisková organizace Klub svobodných matek pomáhá samoživitelům, kteří se ocitli v těžké životní situaci, a poskytuje jim nejen finanční a materiální podporu, ale taky právní poradenství a příspěvky na běžné výdaje, jako jsou nájmy, obědy ve školních jídelnách nebo zájmové kroužky dětí. Během koronakrize dostávají postižené rodiny finance na bydlení, stravu i na vybavení, které je nutné pro distanční výuku.

 

 

 

3 + 1 způsob, jak předávat informace

Načíst další článek...