Facebook

Odpovědi gastronomie na koronakrizi

6. dubna 2020 Autor: Blanka Datinská Foto: Jakub Dohnálek

E-shopy, online vaření, obědy pro záchranáře a pomoc lidem bez domova – jak svět restaurací reaguje na nouzový stav?

Restauratéři zažívají velkou nejistotu a zároveň hledají způsoby, jak se s aktuální situací poprat. Našli jsme pár funkčních nápadů podniků a šéfkuchařů, které mají dlouhodobý potenciál i společenský přesah. Tady jsou.

Rozvoz jídel

Vládní nařízení uzamklo dveře podniků, nedotklo se však provozu kuchyní – a tak se týmy snaží pokračovat ve své práci a rozvážet jídlo po vlastní ose nebo prostřednictvím doručovacích služeb. S každou objednávkou se v restauracích zlepšuje nálada, ale taky kvalita rozvozu, na který si řada konceptů teprve zvyká.

Co všechno obnáší přechod restaurace na rozvoz? Přečtěte si tipy, jak uspět s donáškou.

Adaptací na koronakrizi procházejí malá bistra, hospody i michelinské restaurace. Ty ustupují od sofistikovaných degustačních menu a doručují mnohem jednodušší, ovšem stále kvalitní comfort food, jako jsou sendviče, burgery, thajské kari nebo těstoviny. Forma se mění, záměr však zůstává stejný – vytvořit u stolu zážitek. Proto některé podniky zařazují do rozvozové nabídky i předkrm, dezert a víno dle výběru sommeliera.

Šéfkuchař Ben Shewry připravuje moderní i domácí jídla – díky menu pro dva s názvem Ben Shewry’s Family Meal můžou hosté ochutnat i jeho oblíbené lasagne. Rozvoz zahájila také restaurační skupina Alinea Group. Tříhvězdičková restaurace Alinea zajišťuje jídlo s sebou společně s vínem z vlastní vinotéky, a na jejich pokrmy typu kohout na víně s bramborovou kaší, salátem a čokoládovým dezertem pot de créme už dokonce vznikl waiting list. Jídlo domů plánuje i pražský michelinský podnik La Degustation Bohême Bourgeoise.

Karanténa přiměla k rozvážení i dlouhou řadu malovýrobců a konceptů, včetně kaváren, cukráren a pekáren.

View this post on Instagram

Dear friends, we are constantly thinking of ways to better serve our community, and will now begin delivery service on Thursday, 19th of March. To place an order, please DM or email us at info@hartbageri.com. Same day deliveries must be placed by 3pm. Once your order has been confirmed, you can pay via mobile pay. A full menu list can be found in the link in bio. Minimum orders will be 250kr. There will be no delivery fee. Delivery is to Copenhagen K, S, V, Ø, N, NV, and Frederiksberg. Please note we will continue to keep both our guests and team safe, which means we must continue social distancing with deliveries as well. We ask that you please be patient with us, as this will be a new process for us all. In addition, our bakery is still open for take-away. All best, Hart Bageri❤️

A post shared by Hart Bageri (@hartbageri) on

Obchody

Z některých restaurací se z týdne na týden staly prodejny se zbožím k osobnímu vyzvednutí, nebo e-shopy s hotovými jídly, pečivem a dezerty, se zrnkovou kávou a základními potravinami od vlastních dodavatelů.

View this post on Instagram

We’re online!!! 🍋 In light of the new regulations and of this ever changing situation, we have decided to open an online grocery store. You can now order your favourite baked goods, bread, lunch and other staples from the comfort of your own home!Including products from the farms we work with and a veggie box filled with beautiful local produce from Birkemosegaard. Everything is organic and local. Let’s make our local systems more resilient but supporting each other 💛 We will be delivering to Refshaleøen, Christianshavn, Islands Brygge, City center and Nørrebro. But do be patient with us, we are trying something completely new so errors are bound to be made! We are rolling in beta phase. Delivery is now on donation! We have enlisted the help of friends and neighbours who are freelancers, industry friends, our own weekend part-timers who are currently without their normal income. All the money we raise will go towards helping them. (If you would like to join the bike gang drop us a message). To be honest we are not completely sure it will work, but we are willing to try! It was harder day for us today as stricter measures also mean less guests. We have hope we will all find some normality within this crazy setting soon. Thank you all for the support, it means the world to us! Stay safe out there and remember.. Spread the love(not the virus). All our love, Z&M&lille family AND a massive thank you to a forever lillian @johanne8000aa for the cutest drawings and @hirdmar for his photoshop skills and patience in helping us set this up ✨ and to @idunnaagre for the most beautiful picture ever taken at lille 💕

A post shared by lille (@lillebakery) on

Vaření v přímém přenosu

Podniky a šéfkuchaři otevírají virtuální kurzy vaření. Využívají k tomu fotky, videa a živé vysílání přes Insta Stories, ve kterých sdílejí recepty oblíbených jídel (nejen) ze svých restaurací. Jedním z prvních šéfkuchařů, kteří šli příkladem a začali motivovat veřejnost k izolaci a domácímu vaření v karanténě, byl Massimo Bottura a jeho každodenní vysílání z vlastní kuchyně #KitchenQuarantine.

V Limě zveřejňuje receptury peruánských specialit šéfkuchař José del Castillo a hashtag #YoMeQuedoEnCasaCocinando (v překladu „Zůstávám doma při vaření“) přidává na Instagram spousta dalších světoznámých kuchařů, včetně Andoniho Luise Adurize z Mugaritzu. Učitelem se stal i šéfkuchař Sean Brock, který poplatek za své online lekci vaření investuje do platů svých zaměstnanců.

Vzdělávat a bavit hosty v období koronakrize se rozhodly i kavárny, které zveřejňují podcasty a krátká videa o domácí přípravě kávy, vinné bary, které pořádají videodegustace, a pekárny, které se s hosty dělí o kvásek i receptury.

Bedýnky 

Lokálně zaměřené restaurace se vydaly na pomoc zemědělcům a vozí hostům přepravky s potravinami od farmářů, s vlastními zavařeninami, vývary, pečivem a máslem, s několika hotovými jídly i s lahvemi vína a šnapsu. Berlínský podnik Nobelhart und Schmutzig doporučuje k objednávce i ručně vyrobenou svíčku z chráněné dílny, hudbu na Spotify a návod k přípravě a servírování pokrmů. Restaurace Sosein se chystá rozvážet bedýnky s vejci, mlékem, masem a zeleninou, s octy, divokými bylinkami, fermentovanými produkty a kořením a natáčet videa o surovinách a možnostech jejich úpravy.

View this post on Instagram

10 more 100 euro boxes are online for pick up tomorrow.

A post shared by Ernst (@ernst.berlin) on

Podobný nápad měla i tallinská restaurace Fotografiska. Vytvořila e-shop a tzv. isolation box se surovinami a polotovary na přípravu snídaně, oběda a lehké večeře. Koš s potravinami navrhl i mexický šéfkuchař Jorge Vallejo, který se spojil s televizí a prodejci biopotravin a zorganizoval akci #MeteCanasta. Zákazníci si objednávají ingredience od ohrožených farmářů a vaří z nich podle videí od Valleja.

View this post on Instagram

Este sábado 28 de marzo tendrás en tu mesa varias verduras del Rancho La Pausa, del Estado de México. Te contamos de dónde provienen, los beneficios para su entorno y el valor que tienen para nosotros. Entre extensas hectáreas de terreno se ha desarrollado este gran productor que provee a más de 50 restaurantes y empresas en México. Sus métodos se basan en agricultura biodinámica, sus fertilizantes están hechos a base de estiércol y sus pesticidas de hierbas. Incluso, la siembra y cosecha la llevan a cabo con mulas o caballos, en lugar de tractores. Esto impulsa una producción basada en el respeto a los procesos del ecosistema y los climas. Encontrarás muchos productos de Rancho La Pausa en tu canasta para preparar tu menú. Tienes en las manos de lo mejor que hay en agricultura en México y cuya intención es hacer la comida más rica y saludable para los mexicanos. #QuéHayEnTuCanasta #MeteCanasta #RanchoLaPausa #CocinaConVallejoYLoret

A post shared by Mete Canasta (@metecanasta) on

V Kodani vznikla iniciativa #supportlocal pro všechny podniky a jejich dodavatele, která se označuje za Social Media Based Farmers Market, tedy za farmářský trh na sociálních médiích. V jejich bedýnkách najde zákazník biopotraviny a další produkty od farmářů, z kodaňských obchodů a podniků, jako je například pivovar Broaden&Build.

Někteří šéfkuchaři pomáhají dodavatelům nejen s přímým odbytem, ale taky se zpracováním surovin a vymýšlením produktů, které jim zajistí další příjem. Německý šéfkuchař Bernd Ratjen vaří ve spolupráci s farmáři a farmářskými obchody vývary pod etiketou No Show Soup.

Společenská role

I v těžkých chvílích dokáže gastronomie ovlivňovat a posilovat společnost. Krátce po vyhlášení přísných vládních opatření začali mnozí kuchaři z vlastní iniciativy zajišťovat stravu pro seniory, bezdomovce a lidi v karanténě, ale taky pro zdravotníky, hasiče a policisty.

Kodaňský šéfkuchař Rasmus Munk odstartoval neziskový projekt JunkFood, který poskytuje zdravé jídlo lidem bez domova, a vyzval k dobrovolnictví všechny kuchaře, kteří jsou teď bez práce.

Restaurace v Hamburku uspořádaly crowfundingovou kampaň Kochen für Helden a vybírají peníze, za které uvaří jídla pro zaměstnance v nemocnicích, domovech důchodců nebo testovacích centrech po celém Německu. Známý šéfkuchař José Andrés zase přeměnil některé ze svých uzavřených podniků v komunitní kuchyně a v rámci #ChefsforAmerica vaří pro lidi v nouzi v oblasti Bronx a Queens v New Yorku.

V jídelnu se proměnila i kuchyně proslulé restaurace Eleven Madison Park. Její šéfkuchař Daniel Humm spolupracuje s organizací Rethink Food a se svým týmem zajišťuje jídlo pro ty, kterých se koronakrize dotýká nejvíc. Další newyorský projekt dostal název Million Gallons, a to podle milionu galonů polévky, kterou vaří několik šéfkuchařů pro okolní komunity.

Další reakce podniků a gastronomů:

Na podporu svých zaměstnanců uspořádaly některé podniky veřejnou sbírku, prodávají dárkové poukazy s platností až několik let a vyzývají k zaslání dobrovolného příspěvku na své další fungování.

Thomas Keller a jeho restaurační skupina založili fond Feed It Forward na pomoc zaměstnancům restaurací postižených pandemií. Restaurace Eleven Madison Park prosí o finanční podporu na portálu Make It Nice, kde si hosté mohou zakoupit třeba i poukázku na stáž v kuchyni nebo běhání se šéfkuchařem Danielem Hummem.

Brněnská skupina Lidi z baru prezentuje vouchery na webové stránce Dar, který neexistuje. Kromě toho přidali k rozvozu i možnost nákupu na svém online marketu s potravinami od farmářů a dalších dodavatelů.

Skupina podniků Long Short Story v Olomouci rozjela farmářský Foodshop s lokálními produkty taktéž od svých dodavatelů, s denní nabídkou jídel, pečiva a tzv. víkendového pekáče pro více osob.

Německým restauracím pomáhá s prodejem poukazů platforma #PayNowEatLater, projekt na záchranu podniků, který má zajistit okamžitý přísun financí na platy a nájmy. Vouchery platí minimálně tři roky od znovuotevření podniku, zákazník však vzhledem k nejasné budoucnosti nemá záruku uplatnění.

Některé restaurace zatím posílají členy týmu do podniků, kde se vždycky hodí pomocná ruka – třeba do spřátelených pražíren nebo na farmy ke svým dodavatelům.

Rozvoz jako výzva aneb Jak uspět s donáškou

Načíst další článek...