Facebook

Psychické potíže v gastronomii? Mluvte o nich nahlas!

25. června 2019 Autor: Blanka Datinská Foto: Unsplash

Každodenní stres v kuchyni a dlouhodobý nedostatek odpočinku se jednoho dne můžou zvrtnout v závislost na návykových látkách, anebo v těžkou depresi. Smrt Antonyho Bourdaina vedla ke spoustě veřejných přiznání i ke vzniku hnutí za lepší život v gastronomii. Co bude dál?

Stres, napětí, zběsilé tempo, stereotyp a koncentrace na perfektní výsledek – (šéf)kuchaři čelí tlaku ze všech stran, ať už jsou to nároky hostů, médií, nebo sociálních sítí, v některých případech i michelinských komisařů. Gastronomie se stala rizikovou sférou, ve které hrozí psychické vyčerpání a syndrom vyhoření, a to neplatí jen pro kuchaře a obsluhu, ale i pro majitele a manažery podniků. Přibývání sebevražd a častá závislost na alkoholu nebo drogách přiměly některé šéfkuchaře k tomu, aby konečně promluvili nahlas a hledali řešení, které by zajistilo lepší pracovní podmínky a vyrovnaný život jejich lidí. 

Zaměstnanec je totiž stejně důležitý jako host. Přečtěte si víc.

Jedním z propagátorů prevence je kalifornský šéfkuchař Patrick Mulvaney, který ve spolupráci se zdravotníky založil program I Got Your Back. Tato dlouhodobá iniciativa má chránit psychické zdraví zaměstnanců a naučit je, aby nepotlačovali svoje pocity

„Chci, aby lidi dokázali mluvit o svých problémech. Když se zbavíme pocitu hanby, který je spojený s výrokem ,Nejsem v pořádku‘ a se žádostí o pomoc, můžeme zabránit vážným zdravotním následkům,“ řekl Patrick pro PBS. 

V Patrickově kuchyni si při příchodu do práce každý vybere lístek s barvou podle své nálady a hodí ho do krabičky, jejíž obsah tak odráží celkové rozpoložení v podniku. Na každé směně funguje jeden proškolený člen týmu poradce, který sleduje sebemenší náznaky úzkostí nebo depresí a nabízí pomoc. 

Akce vede zaměstnance i zaměstnavatele ke sdílení a k tomu, aby se navzájem podporovali. „Nejde jen o pozorování svých vlastních myšlenek, důležité je všímat si i chování kolegů a nebát se narovinu říct: Hele, kámo, myslím, že nejsi úplně OK,“ dodává Patrick. 

Jak řeší stres ve světoznámé restauraci El Celler de Can Roca? Odpověď je tady.

Patrick doufá, že by tento projekt mohl zredukovat množství nešťastných příběhů nejen v jeho komunitě, ale v restauracích po celé zemi. V gastronomii se v posledních letech prosazuje řada návrhů, které mají zaměstnancům zlepšit život, mezi nimi kratší pracovní doba, delší dovolená a uvolněná atmosféra – ne všichni majitelé a šéfkuchaři však dokážou (anebo chtějí) ze dne na den změnit nastavení svého podniku. 

Spolehlivý návod, jak zabránit syndromu vyhoření a snížit počet sebevražd (ideálně na nulu), zatím nemáme. Otevřená debata, kterou Patrick inicioval, je však podstatným krokem kupředu. Třeba bude inspirovat i lidi z jiných oborů.

Jak se mění pracovní podmínky v kuchyních? Inspirujte se.

Odemykání 13. komnaty

Další otevřenou zpověď vyslal do gastro světa šéfkuchař Chris Cosentino. V krátkém videu popsal svůj boj s bipolární poruchou, která se projevuje prudkým střídáním nadšení s hlubokou depresí. Běžné starosti jako nedostatek zaměstnanců, výpadek na myčce nebo nedodané zboží ho vysilovaly natolik, že už nebyl schopný se soustředit a ztrácel kontrolu nad sebou i svojí prací. Teprve ve chvíli, kdy své potíže přiznal sobě i okolí, se jeho život začal vracet do normálu, a jak zdůrazňuje, dnes se cítí mnohem líp.   

Neztratit sám sebe

Newyorská spisovatelka a publicistka Kat Kinsman si na symposiu Mad vysloužila bouřlivý potlesk za prezentaci o práci a poslání šéfkuchařů, kteří přemýšlejí o kvalitě, udržitelnosti a zdraví druhých, ale zapomínají se starat sami o sebe a stydí se požádat o pomoc. I proto se Kat rozhodla vytvořit webovou stránku Chefs with Issues – místo pro výměnu informací a zkušeností s psychickým tlakem a duševními onemocněními mezi lidmi z gastronomie. 

Zápřah 16 hodin denně 6 dní v týdnu vás může časem proměnit v automat, který postupně, nenápadně ztrácí vlastní život, přestává zvládat roli partnera i rodiče a začne si připadat prázdný. Kuchaři chtějí dělat lidi šťastnými, o vlastní štěstí však můžou snadno přijít; ptají se všech okolo, jestli jsou spokojení, ale sami sobě raději žádné otázky nepokládají. Ano, práce v kuchyni je náročná, ale neměla by být psychicky vyčerpávající

Kuchaři prostřednictvím jídla rozdávají životní energii nedovolme, aby tu svoji nechali vyhasnout.

Tajné suvenýry aneb Co se ztrácí v restauracích

Načíst další článek...