Facebook

9 + 1 netradičních způsobů, jak dodržet anticovidová pravidla

24. května 2020 Autor: Blanka Datinská Foto: Eva Plevier/ Reuters

Plyšové pandy, plexiskla uprostřed stolů nebo káva servírovaná na pojízdném vozíku. Čím hosty chrání a baví restaurace, které berou vládní nařízení vážně, a přitom s nadhledem?

Světová gastronomie zažívá pomalý restart a v jednotlivých zemích se za specifických podmínek znovu zaplňují prostory restaurací. Některé podniky při tom neztrácejí smysl pro humor a reagují na anticovidové podmínky v provozu zodpovědně, ale taky se značnou dávkou ironie a vtipu. Vybrali jsme pro vás originální nápady, které upozorňují na to, že návštěvy restaurací prozatím nejsou to, co bývaly, a pokoušejí se nadlehčit ztíženou situaci restauratérů.

Divadlo v michelinské restauraci

Tříhvězdičkový podnik The Inn at Little Washington využil divadelní minulosti a kontaktů svého šéfkuchaře Patricka O’Connella a posadil mezi hosty elegantní figuríny. Ty zabraly volná místa, která vznikla po vymezení povinného rozestupu v interiéru, a budou prý dokonce obsluhovány stejně jako reální zákazníci. Hotel Haase v německém Laatzen ze stejných důvodů rozmístil v jídelně panenky v životní velikosti.

Hosté z papíru

Rozpačitý dojem hostů z poloprázdného podniku chtěla vylepšit australská restaurace Five Dock Dining, a tak v ní teď posedávají postavy vystřižené z kartonu.

Nudle na hlavách

Kavárna a cukrárna Rothe v německém městě Schwerin nasadila hostům na hlavu klobouky z pěnových vodních nudlí, aby jim usnadnila odhad nařízené vzdálenosti a dopřála kromě bezpečné návštěvy i trochu fyzického kontaktu a zábavy.

Večeře ve skleníku

Restaurace Mediamatic Eten v Amsterdamu obsluhuje hosty v designových sklenících na břehu řeky. U jednoho stolu se sejdou maximálně tři lidé a zaměstnanci využívají při servisu ochranné štíty a dlouhá prkna, která jim umožňují zachovat dostatečný odstup od zákazníků.

Restaurace pro jednoho

Šéfkuchař Rasmus Persson a jeho přítelkyně Linda Karlsson otevřeli nezvyklý koncept Bord för En (švédsky „stůl pro jednoho“), který se nachází uprostřed pole a nabízí individuální stolování bez rizika. Menu za cenu „zaplať, kolik chceš“ si host užije v naprostém soukromí, a dokonce i bez obsluhy – tu nahrazuje košík s jídlem doručený po laně.

U stolu s pandou

Provozovatelé vietnamské restaurace Maison Saigon v Thajsku se rozhodli, že ke každému stolu přistaví jenom jednu židli. Podnik však působil zoufale prázdně, a tak teď naproti hostům sedí plyšové pandy.

View this post on Instagram

NEW NORMAL @ Maison Saigon เมซง ไซ่ง่อน เปิดให้รับประทานในร้านแล้ว !! จะมาเดี่ยวๆ มาเป็นคู่ หรือมาทั้งครอบครัว เรามีบรรดาน้องหมีแพนด้า และแผ่นฉากใสมาช่วยรักษาระยะห่างให้คุณแฮปปี้ และเฮลท์ตี้กับรสชาติอาหารเวียดนามแท้ๆ .. อย่างปลอดภัยไร้กังวล พร้อมมาตรการรักษาความสะอาดอย่างเข้มงวดตามมาตรฐานของรัฐ พิเศษสุดในช่วงเดือนพฤษภาคมนี้ เรามอบส่วนลดอาหาร 20 % สำหรับการรับประทานในร้าน เมซง ไซ่ง่อน โครงการ เวลา แอทสินธร วิลเลจ เปิดให้บริการทุกวันตั้งแต่เวลา 11.00 น. ปิดรับออร์เดอร์เวลา 19.00 น. สำรองที่นั่ง 02 656 4966

A post shared by Maison Saigon (@maison.saigon) on

Na drink do pneumatiky

Sociální sítě obletěly fotografie z restaurace Fish Tales v americkém Ocean City, kde pro návštěvníky zřídili přenosné gumové kruhy, které připomínají pneumatiky a jízdu na autodromu. Cílem je vytvořit bezpečnou zónu pro hosty, ale taky jemně parodovat současná omezení v podnicích.

Plexisklové barikády

Některé restaurace v Thajsku rozdělily interiér plastovými zábranami nebo zabudovaly doprostřed stolů bariéry z plexiskla. Chtějí tak izolovat jednotlivé hosty a dopřát jim příjemný zážitek bez obav z nákazy.

View this post on Instagram

เมื่อเราไม่สามารถรอความชัดเจนได้ . กวิ้นเลยตัดสินใจว่า คิดว่าทำอะไรได้ แบบไม่ผิดกฎ แล้วเราก็ยังพออยู่รอดได้ก็ลองทำ . แบบตัวนี้คือ ฉากกั้น ที่เราคิดว่าลงตัวมากที่สุดสำหรับเพนกวิ้น หลังจากที่ปรับมาแล้ว 3-4ครั้ง ตั้งแต่เป็นรูปตัวU แล้วก็มาเป็นรูปตัว S แล้วก็มาเป็นรูปตัวZ ที่ตอนแรกก็คิดว่าดีที่สุดละ . สุดท้ายพอโพสไปแล้ว มีเพื่อนกวิ้นคนนึง ได้ลองออกแบบหน้าตา #รูปทรงยึกยัก ตัวนี้มาให้ เลยลองเอาไปทำตอนบ่ายวันนี้ดู ทุกคนสรุปว่าดีเลย วางจานง่าย และไม่รู้สึกอึดอัด ใช้งบแค่300บาทเอง #ใครสนใจcopyแบบไปทำได้เลยนะะ . จริงๆพอลองโพสไป หรือไปตามอ่านข่าวที่เอากวิ้นไปลงเรื่องการปรับตัวทำฉากกั้น แล้วบอกว่ากั้นแบบนี้ นั่งรถกลับไป เค้าก็นั่งด้วยกันอยู่ดี อันนี้ต้องบอกว่า กวิ้นเข้าใจครับและตระหนักเรื่องนี้ดี . ส่วนเรื่องความร้อนกับพลาสติก กวิ้นพยามเว้นระยะห่างหม้อกับพลาสติกไว้ เลยต้องออกแบบให้มันลึก และใช้แผ่นพลาสติกแบบหนา มันอาจจะไม่ได้ดีที่สุด แต่สำหรับงบประมาณมันค่อนข้างถูกกว่าแผ่นอคิลิคหลายเท่า (ยันไงจะพยายามหาsolutionที่ดีกว่าเดิมมาอีกครับ) . แต่ที่กวิ้นตัดสินใจทำมันขึ้นมาแล้วโพสไปในออนไลน์ เพราะจุดประสงค์ที่แค่อยากบอกให้ ทุกคนรับรู้ว่า . . #อย่ารอให้ใครมาคิดแทนเรา ถ้าในเมื่อเรารู้ว่า เราไม่สามารถหวังอะไรกับรัฐบาลหรือตัวช่วยอะไรตอนนี้ได้ การออกกฎมาว่า ให้นั่งโต๊ะละคน โดยไม่ได้บอกความชัดเจน คนทำร้านอาหารแค่คิดในใจก็รู้ว่าเปิดไปไงก็ขาดทุนอยู่ดี กวิ้นเลยตัดสินใจลองคิด #โมเดลพบกันครึ่งทาง คือ ทำฉากกั้นแบ่งครึ่งโต๊ะ เพื่อให้สามารถรับได้สองคน และ นั่งห่างกัน 1ม. โดยที่ถ้าโต๊ะกว้าง 80-90ซม. คนนั่งก็เอาตัวออกห่างขอบโต๊ะแค่คนละ 5-10ซม. ก็น่าจะได้ละ . . #อย่าไปรอความชัดเจน ในเมื่อ ความไม่ชัดเจน คือ #ความชัดเจนเดียวที่เรารู้ เราเลยตัดสินใจ เปิดร้านเลย2สาขา เพราะรัฐบอกว่า ห้ามร้านเกินตึกแถว2คูหาเปิด คำถามคือ ร้านในบ้านเปิดได้ไหม? ร้านใต้ตึกเปิดได้ไหม? อย่างน้อยถ้ามันผิด เพนกวิ้นจะได้เป็นตัวอย่าง ให้ร้านอื่นรู้ว่า แบบนี้มัน #คือไม่ได้ . . #อย่ารอให้ทุกอย่างพร้อมแล้วค่อยทำ แค่จากการลองทำฉากกั้น ก็ทำให้ได้รู้ว่า ไอเดียแรกมันไม่เคยดีที่สุด แต่มันจะทำให้เราได้ไอเดียที่ดีขึ้นและดีกว่า ตราบใดที่เรายังไม่หยุดปรับตัว . . #อย่ามัวรอโอกาสที่จะเปลี่ยนชีวิต เพนกวิ้นยังไม่กล้าบอกว่า เพนกวิ้นเปลี่ยนชีวิตตัวเองให้ดีขึ้นได้แล้ว แต่มันทำให้เรารู้ว่า เราได้ลองสร้างโอกาส ในระยะเวลาสั้นๆให้กับตัวเอง ที่ไม่เคยได้ทำมาก่อน หรือเคยคิดแต่ก็ติดกับ #ข้ออ้าง มากมายที่ตัวเองมี . . #อย่ามัวแต่ด่าวิกฤตแต่ลองให้โอกาสมัน ลอ

A post shared by PenguinEatShabu เพนกวินกินชาบู (@penguineatshabu) on

Káva na kolečkách

Společnost Art of Coffee v Bangkoku omezila kontakt mezi hosty a personálem tak, že zavedla výdej kávy a jídla pomocí lana, kladkostroje a vozíku. V německém Kielu zase baristé vyřizují objednávky po ručně vyrobené skluzavce.

Nejdřív sprcha, potom jídlo

U vchodu do Kichiri Shinjuku v Tokiu vítá hosty obsluha na obrazovce, ze které je vyzývá k dezinfekci rukou a k měření tělesné teploty. Další podmínkou pro vstup do restaurace je „sprcha“ naředěnou kyselinou chlornou. Teprve pak se hosté mohou odebrat ke stolu, který ohraničují akrylové desky, a objednat si jídlo přes smartphone. 

View this post on Instagram

新しい生活様式(厚生労働省)の時代に準じた新居酒屋様式誕生~業界内最高レベルの安心空間を提案~  KICHIRIは、新型コロナウイルスの影響で外出自粛が続く中、これまでも消毒・除菌の徹底、検温での体調管理、換気徹底など、お客様が安全にお食事頂けるよう、万全なコロナ対策を行い営業をして参りましたが、  この度、宣言解除後に更にお客様が安心して楽しくお食事ができるように「#新しい日常」を応援する、 これまでにない厚生労働省の“新しい生活様式“に対応した新居酒屋様式のモデル店舗(KICHIRI新宿店)の営業を開始します。  グループ会社であるウィルス予防消毒の コンサル設計施工のサニタイズ社(@sanitize_jp)の監修・指導のもと開発を行いました。  まずは新宿店をモデル店舗としてスタートし、 随時新しい施策・対策をアップデート、 そして順次既存店舗への対策反映を行っていく予定です。  進化し続けることを目指すKICHIRIの、この「新居酒屋様式」をぜひお試しくださいませ。  #KICHIRI #きちり #新宿 #Shinjuku #sanitize #サニタイズ #新しい生活様式 #生活様式 #除菌 #消毒 #新型コロナウイルス対策 #新型コロナウイルス #オンライン飲み会 #オンライン飲み #Youtuber #一人飲み #自粛明け #新しい日常 #stayhome #ウイルス対策 #居酒屋 #コロナ対策 #新居酒屋様式 #安心空間 #飲み会 #おもてなし #次亜塩素酸水 #パーテーション #プレゼント

A post shared by 【公式】KICHIRI (きちり) (@kichiri_co_official) on

Zdroj: Rollingpin.de, Business Insider Australia, Independent

 

 

 

 

Rozestupte se!

Načíst další článek...