Svatomartinskou husu nemusíte péct celou! Jak zpracovat jednotlivé partie?
Nabízí se hned několik způsobů, jak svatomartinskou husu pojmout. „Někdo na sváteční oběd pozve rodinu nebo kamarády, na jeho přípravu si vyhradí dostatek času a husu peče klasicky celou, dlouho a při nízké teplotě. Menší rodina nebo pár si však vystačí jen se stehny nebo prsy,“ konstatuje Martin Štangl, šéfkuchař karlínské restaurace Štangl.
Jak naporcovat husu? Jednoduše!
Jednotlivé partie seženete málokdy – kupte husu celou a doma ji sami rozbourejte. Porcování může být ze začátku výzva, jeho zvládnutí však patří k základním dovednostem každého kuchaře. Nákup masa v celku doporučují i profíci – pořízením celé drůbeže výrazně ušetříte, z jednotlivých částí pak navíc připravíte celou řadu pokrmů.
Pravidlo číslo jedna: Velké kuchyňské prkénko podložte mokrou utěrkou, aby drželo na místě. Poté si připravte menší vykosťovací nůž, musí být opravdu ostrý, případně nůžky na drůbež.
Rada: Než začnete bourat drůbež, obujte se do uzavřených bot z pevného materiálu, která ochrání nárt i prsty – to kdyby vám náhodou upadl nůž.
A dál?
- Husu očistěte, omyjte a důkladně osušte papírovou utěrkou. Pak drůbež položte na prkénko hřbetem nahoru.
- Křídla těsně u trupu nařízněte kolem dokola a zlomte v kloubu. Odřízněte je a dejte stranou. Přebytečnou kůži u krku uřízněte. Nevyhazujte ji!
- Stejně postupujte u stehen – u trupu je nařízněte kolem dokola, zlomte je v kloubu a odřízněte.
- Husu otočte, aby byla prsy nahoru.
- Nahmatejte hrudní kost a veďte řez od krku až na konec hrudní kosti. Z jedné strany opatrně seřízněte maso z hrudi, jde to poměrně snadno – nechte se vést žebry. Případnou přebytečnou kůži odřízněte a schovejte na pozdeji. Zopakujte na druhé straně.
- Zbylý skelet rozpulte, aby se vám s ním později lépe manipulovalo – menší části lépe naskládáte do hrnce. Z hrudní části vyřízněte plíce, omyjte je a uchovejte.
Prsa na růžovku, stehna na konfit
Nebojte se, žádná část husy nepřijde nazbyt! Každá partie se však hodí k jiné kuchyňské úpravě.
Prsa jsou nejchutnější grilovaná, pěkně narůžovo. „Ve Štanglu husí prsa nejdřív připravujeme čtyři hodiny při 60 °C v sous-vide, až potom je grilujeme. Husí prsní sval je krytý silnou kůží – položte ho na studenou pánev a pak ji pozvolna zahřívejte. Díky tomu se začne z kůže pomalu vypékat tuk a ona bude výrazně křupavější, než kdybyste ji dali na rozpálenou pánev,“ vysvětluje Martin.
Oproti tomu husí stehna nejlépe chutnají konfitovaná a dobře propečená, aby se maso snadno oddělovalo od kosti. „Stehna osolte, ochuťte skořicí a badyánem či zázvorem, přidejte k nim cibuli, zalijte je vypečeným husím sádlem a při 80 °C konfitujte asi 12 hodin v konvektomatu nebo troubě. Podávejte se šouletem z luštěnin nebo krup, to je výborná kombinace,“ doporučuje Martin Štangl.
A dodává: „Ze zbytků stehen připravte tradiční francouzskou pomazánku rillettes – konfitovaná stehna natrhejte, smíchejte s trochou sádla, osolte, opepřete, dochuťte svým oblíbeným kořením anebo třeba jemně nastrouhanou citrusovou kůrou. Důkladně promíchejte, dejte do čisté sklenice a zalijte zbytkem sádla, které pomazánku zakonzervuje. Rillettes nechte minimálně pár hodin odležet a podávejte namazené na čerstvém pečivu.“
Tip: Stehna můžete také upéct, podusit nebo vykostit a připravit z nich rolky plněné nádivkou.
Co se skelety a sádlem?
„Křídla, páteř a přilehlé kosti poslouží jako základ na silný vývar nebo omáčku. Propůjčí jim krásně vypečenou chuť,“ říká Martin. Skelety dejte na plech a opečte je v troubě. Během pečení pustí sádlo, které využijete na konfitování stehen. Pokud bude sádla hodně, seberte ho do uzavíratelné sklenice a skladujte v lednici, kde vydrží až několik měsíců.
V zimním období je výborné do cibulových základů, pod jakékoli maso a obecně poslouží při přípravě jídel místo rostlinného tuku. Jeho výhodou je, že neobsahuje vodu, má vyšší kouřový bod (cca 190 °C) a při vysokých teplotách je poměrně stabilní. Hodí se tedy i na smažení.
Vnitřnosti a kůži nevyhazovat!
„Zbylé droby zpracujete do tradičního kaldounu, jehož základ tvoří vývar z opečených skeletů. Měl by obsahovat knedlíčky z jatýrek a žaludků, nějakou těstovinu a trochu vařeného masa obraného z krku. Husa ho mívá velký, masitý,“ přidává Martin Štangl hřejivý tip na závěr. Játra se dají stejně jako husí stehna také konfitovat, podávají se opečená a samozřejmě jsou z nich delikátní paštiky a teriny.
Z kůže s tukem vyškvaříte sádlo a současně získáte křupavé škvarky.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.