Na sklenku i pro lahev. Kam v Praze zajít na naturální víno?

17. dubna 2024
Foto: Jakub Zeman
Na rande, s přáteli i s rodinou, pro lahev na piknik nebo k večeři. Důvodů, proč navštívit obchod s naturálním vínem, není nikdy dost. Kde ochutnat vína od vinařů, kteří to s přírodou myslí vážně?

Na deci, pro lahev i degustaci

Pro fanoušky naturálních vín s duší i tělem je otevřena vinotéka Vin de Marie. Dveře jsou v Dlouhé 37 otevřené od pondělí do pátku od 10 do 18 hodin. Přijďte si vybrat, nebo nechat poradit. Máte to do Dlouhé daleko? Vybírejte z e-shopu.

Vršovice

Skromný prostor skýtající bohatý výběr vín, sýrů a uzenin nabízí vršovický Fajnšmekr. „Věříme, že má smysl pít zdravá vína, která vznikají tradičně, rukodělně a bez chemie, a podporovat tak vinaře, kteří neplundrují, ale kultivují a ochraňují přírodu a krajinu“ – tak zní jejich filozofie. Čím dál teplejší jarní večery lákají k posezení na jejich „zahrádce“ v západním stylu – jednoduše sedíte se sklenkou vína na ulici a užíváte si atmosféru čtvrti.

View post on Instagram
 

Naturální víno s výbornou večeří či obědem můžete spojit ve vinohradském nebo vršovickém Kro. (Nebo vyražte do toho karlínského – tipy na karlínské podniky najdete níže.) Ochutnejte třeba svěží, hravá vína od burgenlandského vinaře Markuse Altenburgera.

View post on Instagram
 

V létě chystají znovuotevření po velkém malém faceliftu ve Vile 63. Naturální víno si nově vychutnáte i uvnitř v kavárně (třeba když bude pršet).

A Ráno kávu večer víno hledejte v Kodaňské 4. 

View post on Instagram
 

Holešovice a Bubeneč

Holešovičtí, Letenští a Dejvičtí míří pro víno a na skleničku do Na břehu Rhôny (pobočku najdete i na Letné a v dolních Holešovicích, na Vinohradech, na Výtoni i na Maltézském náměstí) nebo do Sedmičky na Strossmayerově náměstí či do Winegeeku na Řezáčově náměstí, přezdívaném Heřmaňák. Dolní Holešovice zvou do Osadní ulice, kde máte na výběr ze tří míst. Prvním je kavárna Osada, druhým The Winery – vinná odnož nedaleké restaurace The Eatery, a kdo holduje „naturálům“ i pizze Katky Jakusové, ať zamíří na roh do Slice Slice Baby.

Odpolední odměnu v podobě „deci“ slibuje bistro Šodó, jehož spoluzakladatelé Honza a Zuzka rádi vyrážejí na jižní Moravu za vinaři.

View post on Instagram
 

Sklenku naturálu si můžete odpoledne i večer vychutnat v baru Luft vedle Akademie výtvarných umění. V nabídce najdete klasiky od Milana Nestarce nebo také populární „oranžádu“ Vulcanica od Pivnice Čajkov. 

View post on Instagram
 

Karlín

Z Holešovic se přes řeku vydejte do Karlína – do moderní zástavby k Flemmingovi nebo na zahrádku Veltlinu, kde se mnohdy konají i zajímavé degustace.

Brunch se sklenkou vína nebo posezení na venkovní zahrádce s vínem v ruce se nabízí v oblíbeném podniku Etapa.

View post on Instagram
 

Na skleničku láká také bar Revír na karlínském břehu lávky Holka. Uvnitř s hudbou od DJe, venku s kamarády o letních večerech.

View post on Instagram
 

Centrum

Procházku starou Prahou přes týden završte ve Vin de Marie v Dlouhé ulici. Anebo si dopřejte hezký večer ve vedlejší degustační restauraci Marie B, kde vám k chodům, budete-li chtít, napárují některá z vín právě z Vin de Marie. I tady každý měsíc pořádají degustace a prodávají pečlivě vybrané naturální víno. 

View post on Instagram
 

V sobotu si vychutnejte skleničku a atmosféru dvorku Bokovky, pro fanoušky naturálních vín je otevřený i obchod s vínem Alma Wines v ulici V Jirchářích. Prodlouženou si můžete dát v Vin-arně nebo na večeři v Almě. Autentická, naturální vína vám nabídnou také v Autentistovi, v nově otevřené vinotéce Winist, specializující se na gruzínská vína, nebo ve známém Vinografu v Jindřišské ulici.

View post on Instagram
 

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.