Facebook

Aktivita je teď zásadní, pasivita nás ubíjí

13. dubna 2020 Autor: Blanka Datinská Foto: restaurace Hiša Franko

Tým slovinské restaurace Hiša Franko se po uzavření státních hranic ocitl v kolektivní izolaci. Rozhodli se, že ji využijí k plánování, vzdělávání a také k realizaci dlouho odkládaného projektu na podporu lokálních surovin a producentů. Jak společně bojují proti ponorce, demotivaci a nejistotě?

Ano, nejprve děkuji za váš čas. Rovnou se zeptám jak zasáhla koronakrize vaši restauraci?
Stejně jako všechny místní podniky jsme se snažili rychle vzpamatovat a myslím, že jsme na situaci zareagovali poměrně dobře. Věřím totiž, že každá krize dává příležitost vyvinout něco nového, a tak jsme se pustili do projektu, o kterém sním už několik let a na který doteď nebyl čas. Jde o to, využívat ingredience z údolí Soča Valley a techniky z Hiša Franko, vytvářet originální produkty a vyslat je na slovinský trh i do celého světa.

Navázali jsme proto spolupráci s našimi dodavateli, s místními farmáři, sběrači a výrobci mléčných produktů, a připravujeme například krekry s omáčkami, pesta a čatní z divokých bylin nebo fermentované produkty. Slovinci se teď zásobují spíš trvanlivými potravinami, a tak farmářům přebývají čerstvé suroviny. Proto jsme se spojili s mlékárnou Planika a vymýšlíme nové receptury na zmrzliny z horského mléka.

V tomto náročném období se z mojí představy stalo akutní řešení pro nás i zemědělce, ale zároveň je to dlouhodobý plán, ve kterém chceme pokračovat i po koronakrizi. I když nás to pak bude stát hromadu energie a práce navíc.

Boxy s různými produkty, včetně vína, čerstvého pečiva od pekařky Nataši Djuric a Aniny nové knihy, si mohou objednat zákazníci ze Slovinska i z jiných evropských zemí. Restaurace také zprovoznila e-shop s víny a svoje unikátní výrobky nabízí i na platformě Gajbica.si.

Jak teď vypadá váš provoz?
Tým Hiša Franko je mezinárodní, a proto většina zaměstnanců zůstala v restauraci. Slovinské hranice se totiž uzavřely poměrně rychle a přesun domů by pro ně byl komplikovaný. Společně jsme tak uvízli v izolaci, která limituje náš pohyb i možnosti, a přestože jsme obklopeni nádhernou přírodou a můžeme chodit na vycházky nebo si zaběhat, jsme tu jako ve vězení. Naše dny připomínají horskou dráhu. Dneska jsme dole a zítra nahoře, střídavě se smějeme a brečíme, chvíli se nenávidíme a hned nato se máme zoufale rádi.

Je to velká lekce pro každého z nás, ale jsem si jistá, že výsledkem téhle krize bude více propojený tým, ve kterém se všichni respektují.

Fungování týmu je teď úplně jiné. Stává se z nás daleko silnější rodina, a to v pozitivním i negativním smyslu. Sdílíme všechny pocity, které jsou stejně extrémní jako tahle situace, a těžko říct, jestli je snazší být v karanténě sám, nebo se izolovat ve skupině. Je to velká lekce pro každého z nás, ale jsem si jistá, že výsledkem téhle krize bude více propojený tým, ve kterém se všichni respektují.

View this post on Instagram

When Slovenia’s government suddenly closed its borders to prevent the spread of Covid-19, Hiša Franko’s international team was forced into collective lockdown. But chef Ana Roš and her staff are finding ways to support each other emotionally while feeding the local community and propping up the food chain. Here’s how: 𝐅𝐢𝐧𝐝 𝐩𝐨𝐬𝐢𝐭𝐢𝐯𝐞𝐬: For Roš, the temporary closure of her restaurant brought the opportunity to action a dream that had been in the works for five years. While the original idea was to create a series of products using Soča Valley ingredients and Hiša Franko techniques to be sold to customers around the world, the concept has now been modified and fast-tracked into food packages available to anyone in Slovenia, and soon the rest of Europe. 𝐒𝐮𝐩𝐩𝐨𝐫𝐭 𝐭𝐡𝐞 𝐟𝐨𝐨𝐝 𝐜𝐡𝐚𝐢𝐧: While Roš and her team create new products, they are also helping to tackle the knock-on effect of the virus on the local farming community. Many Slovenians are stockpiling long-life milk instead of buying it fresh, which has led to problems for farmers whose cows are still producing. To help support the industry, Hiša Franko has teamed up with Anka Lipušček Miklavič’s local dairy business, Planika, to create new ice creams and other products. 𝐁𝐞 𝐩𝐫𝐞𝐩𝐚𝐫𝐞𝐝 𝐭𝐨 𝐛𝐞 𝐯𝐮𝐥𝐧𝐞𝐫𝐚𝐛𝐥𝐞: “I’m going above what a lot of people think is healthy for a boss or chef to be saying to people. I couldn’t help but break down in front of the team when I found out my friend Nino was the first to die from coronavirus in Croatia. To see me being vulnerable and afraid is important. You need to be an example for them, but you also need to be human,” she explains. 𝐋𝐨𝐨𝐤 𝐟𝐨𝐫 𝐚 𝐛𝐫𝐢𝐠𝐡𝐭𝐞𝐫 𝐟𝐮𝐭𝐮𝐫𝐞: Roš has allotted time for the team to talk daily about their concerns and fears, as well as giving them the opportunity to put forward ideas for what they would like to work on. The dining room wall is now covered in papers full of handwritten ideas from both the kitchen and front-of-house staff, and the chef hopes her team will use this time to their advantage. Photo: Suzan Gabrijan Repost from @theworlds50best

A post shared by Hiša Franko (@hisafranko) on

Jaký režim jste v restauraci zavedli?
Od začátku jsme věděli, že musíme udržet motivaci v týmu. Máme striktní časový harmonogram pracujeme od deseti hodin ráno a končíme v pět odpoledne, stanovili jsme si přesný čas oběda a program na každý den. Disciplína, aktivita a pravidelnost jsou teď zásadní, protože odvádějí pozornost od negativních myšlenek a paniky. Dodávají nám pocit naplnění z odvedené práce, zatímco pasivita nás ubíjí.

Do činností jsme zahrnuli i vzdělávání a školíme jak servis, tak lidi v kuchyni. Obsluha se například zabývá vinařskými regiony ve Slovinsku a měla by zvládnout druhý stupeň sommelierského kurzu, kuchyně se bude každý týden věnovat jinému tématu, jako je fermentace, pečení chleba, druhy těst a těstoviny nebo sýry. Školení trvá asi dvě hodiny denně a probíhá ve skupinách v čele s lídry, kteří dané problematice nejvíc rozumějí. Všem opakuju, že teď je ten nejlepší čas ke studiu a prohlubování znalostí.

Mohlo by vás zajímat
Odpovědi gastronomie na koronakrizi

Jak se restaurace přizpůsobují nouzové situaci a do jakých akcí se zapojují?

Více zde

A co bezpečnostní opatření?
Jsme skupina asi třiceti lidí, včetně mých dětí a Valtera, takže se může zdát, že porušujeme všechna pravidla. Ve skutečnosti je však dodržujeme snad ještě víc než ostatní. Máme za sebou měsíc přísné izolace, složení týmu se nezměnilo a nikdo z nás se nesmí setkávat s lidmi mimo restauraci, což se týká i nákupu surovin. Necháváme si je dovážet až do Hiša Franko, abychom nepřišli do kontaktu s nikým cizím.

Jak podporujete svůj tým?
Ze všeho nejvíc se jim snažím dát morální podporu a neustále je vést k tomu, aby byli aktivní, udrželi si disciplínu a neztratili směr. Zavřeli jsme, ale je důležité si uvědomit, že pořád něco produkujeme, ať už jsou to nové recepty, dovednosti, nebo to, že se vzájemně hlouběji poznáváme. Nemá smysl trávit celé dny zavření v pokoji a brečet do polštáře, když můžeme být kreativní.

Zavřeli jsme, ale je důležité si uvědomit, že pořád něco produkujeme, ať už jsou to nové recepty, dovednosti, nebo to, že se vzájemně hlouběji poznáváme.

Vyčlenili jsme čas na setkávání, při kterých můžeme otevřeně mluvit o svých obavách, ale taky o nápadech, na kterých chceme pracovat. Stěna v jídelně se pomalu zaplňuje návrhy od kuchařů i servisu a jsem si jistá, že je využijeme v náš prospěch.

Zároveň si myslím, že šéfkuchař může a má ukázat i svou zranitelnost a svůj strach. Musíme jít zaměstnancům příkladem, ale měli bychom si při tom zachovat lidskou tvář.

Odhadujete, jaké následky bude mít koronakrize pro Hiša Franko?
To nevíme. Žijeme teď a tady, na klidném místě, kde se zatím neobjevil žádný případ nákazy, ale ještě není všem dnům konec a zatím si nedokážeme představit, co přijde a jaký to bude mít dopad na nás, na slovinskou gastronomii a celou potravinovou produkci a distribuci. Myslím si, že následky koronakrize v našem i globálním měřítku budeme schopni změřit možná až příští rok.

Oproti sousedním státům zvládáme situaci dobře a já upřímně doufám, že Slovinsko zůstane bezpečnou zemí. To by nám mohlo přinést větší šanci na turistické mapě, protože až lidé zase začnou cestovat, pravděpodobně si vyberou nejméně zasažené destinace. Pořád tvrdím, že v každé špatné době je třeba hledat pozitivní odpovědi a jednat, ale jen Bůh ví, kdy a jak tohle všechno skončí.

Solidarita na české (gastro)scéně

Načíst další článek...