Facebook

Každá objednávka se teď počítá!

21. října 2020 Autor: Blanka Datinská Foto: Vojtěch Tesárek

Rozvozové společnosti významně podporují fungování restaurací, za svoje služby si ale fakturují až 30 % z ceny jídla, což je teď pro spoustu provozů příliš vysoká částka. Restauracím proto v současné době pomáhají nejen doručovací služby, ale taky objednávky, které si hosté koupí a vyzvednou přímo na místě. Jaké cesty k zákazníkovi si podniky vybírají a podle čeho se rozhodují?

 

Pro většinu podniků je rozvozová aplikace první a nejjednodušší řešení, které se v této době nabízí. A jejich rozhodnutí dává smyslne každý podnik si může dovolit solidní e-shop a vlastní rozvoz nebo si na to troufne. Doručovací služby zajistí nejen rozvážení jídel, ale taky se postarají o propagaci, část marketingu a zákaznický servis, udrží stávající hosty a oslovují nové. Firmy navíc ovládají logistiku a zodpovídají za kurýry. 

Platformy jako Wolt, Bolt nebo Dáme jídlo si říkají o provizi, která se pohybuje mezi 20 a 30 % z ceny jídla. To je celkem riskantní podmínka spolupráce v době, kdy se podniky snaží jakýmkoli způsobem udržet nad vodou a nezkrachovat. Mezi restauratéry, v médiích a na sociálních sítích se proto ozývá kritika a žádost o snížení těchto poplatků aspoň po dobu uzavření podniků

Minusy a plusy

Některé podniky tvrdí, že se celkové poplatky za spolupráci s rozvozovými firmami vyšplhají až na 40 %. Ve smlouvě se zároveň objevuje podmínka, že podniky nesmí navýšit cenu jídel o poplatek rozvozovým službám. Navíc téměř každá aplikace vyžaduje nákup speciálního tabletu, který (aspoň prozatím) nekoresponduje s rozšířenými pokladními systémy. Vstupní investice a ztráty na objednávkách jsou tak pro spoustu restaurací neúnosné.

Gastronomie by v současné situaci uvítala nižší provizi, v řadě podniků si však uvědomují, kolik práce za ně odvádějí zaběhnuté platformy a jejich kurýři. „Rozjeli jsme e-shop, ale doručujeme taky přes Wolt, Bolt a Dáme jídlo. Sice platíme vysokou provizi, ale víme za co firmy nabízejí funkční aplikaci, která má dosah, spolehlivé kurýry a taky operátory, kteří za nás vyřizují zákaznickou podporu,“ říká generální manažer Myšáka Tomáš Hánek a dodává: 

„Myslím si, že právě teď je důležité být vidět všude, oslovit co nejvíc lidí a dopřát maximální komfort hostům, kteří jsou zvyklí na různé aplikace. Rozvozové služby nám v tom pomáhají, přestože je pro nás bezesporu lepší, když si lidé objednají a vyzvednou jídlo přímo v cukrárně.“

Přímá objednávka

V posledních dnech kolují na sociálních sítích výzvy směrem k hostům, kteří často netuší, kolik peněz jejich oblíbené podniky zaplatí při objednávce přes doručovací službu. 

„Je to stejný rozdíl, jako když si rezervujete pokoj na booking.com, nebo přímo v hotelu,“ tvrdí Jana Jelič, kreativní šéfkuchařka Ambiente. „Objednávání přes platformy není nic špatného a pro spoustu lidí je to jediná možnost, jak si koupit jídlo ze své oblíbené restaurace. Nemá smysl vyčítat rozvozovým společnostem marže – je to cena za službu a platy jejich zaměstnanců. Je ale dobré zdůraznit, že právě teď můžeme jako hosté obětovat kousek pohodlí ve prospěch svých oblíbených podniků a objednat si jídlo přímo u nich.“ 

Způsob, jak v nejbližší době efektivně podpořit gastronomii, šíří hashtag #objednejprimo, který chce veřejnost informovat o možnosti jednoduché pomoci.

„Tahle výzva má oslovit hosty, aby si teď v restauracích, bistrech a kavárnách objednávali napřímo, samozřejmě pokud jim to dovolí zdraví a čas,vysvětluje Jana Slabá, spoluautorka iniciativy, která dlouhodobě působí ve škole vaření Laboratorio a pořádá pravidelná setkání (šéf)kuchařů Chefs night. Rozhodně to není kampaň proti doručovacím službám ani snaha odradit lidi, aby je využívali. Každá objednávka se počítá, ale připadalo nám důležité vysvětlit, kolik peněz hosté ušetří podnikům, když si jídlo koupí a vyzvednou na místě.

View this post on Instagram

Mám na vás všechny velkou prosbu! Prosbu o pomoc. Přemýšlely jsme s @blankadatinska, co teď můžeme udělat pro podniky a gastronomii, a dostaly jsme nápad na relativně jednoduchou pomoc. Pojďme si objednávat ve svých oblíbených restauracích, bistrech a kavárnách napřímo, a tím podnikům ušetříme provize, které si nárokují rozvozové firmy – ve výši až 30 % z ceny jídla. Nevystupujeme proti doručovacím službám – chceme, aby hosté věděli, jak teď mohou skutečně ocenit a podpořit gastronomii. Aby naše iniciativa byla efektivní, potřebujeme vás! Tahle výzva může skutečně pomoct ovlivnit přežití spousty podniků. Šiřte prosím tuto výzvu nejlíp, jak umíte.. Moc dekuju predem❤️! #objednejprimo @chefs.night

A post shared by Jana Slaba (@jana.slaba) on

Možnosti pro podniky

Ideálním řešením z pohledu provozů se zdá být kombinace přímých objednávek a spolupráce s rozvozovými a kurýrními službami, jako je například Liftago. Obzvlášť teď po vyhlášení lockdownu, který z bezpečnostních důvodů omezí pohyb hostů a jejich možnost vyzvedávat si jídlo osobně.

„Oproti jiným podnikům máme tu výhodu, že lidé dál chodí nakupovat do naší pekárny, takže nejsme odkázaní jenom na výdejní okénko nebo rozvoz,“ konstatuje David Marek, generální manažer Esky. „Jsme na Rohlík Bistru a máme e-shop, ale rozvážení je pro nás cizí disciplína, a proto spolupracujeme s Liftagem. Každá vyslaná ,zásilka´ stojí přibližně 160 korun a dopravu většinou dotujeme jako poděkování hostům za objednávku napřímo, ale je to bez provize a líbí se nám jejich profesionální servis a snadná komunikace.“ 

Podniky zlepšují vlastní e-shopy, ale také čím dál víc využívají služeb různých aplikací. Hlavním důvodem je logistika online objednávek. Zpravidla totiž přicházejí do mailu, na tablet nebo třeba do zpráv na Facebooku, a tak je pro podniky náročné odbavit je všechny včas a správně. 

Přímé objednávky usnadňují různé aplikace jako například Nesnězeno, které bojuje proti plýtvání a umožňuje doprodávat jídla za sníženou cenu. 

„Chtěli jsme najít řešení, kterým můžeme být i při pandemii užiteční. Nabídli jsme proto aplikaci k online prodeji bez zachraňovacích slev. Na jaře jsme provizi nechtěli, teď žádáme o 10 %, abychom zaplatili servery, platební bránu apod. Spousta podniků nám děkuje za férový a otevřený přístup,“ popisují Michaela Gregorová a Jakub Henni, zakladatelé projektu. Hosté si přes aplikaci vyberou jídlo, zaplatí a vyzvednou si ho „mezi dveřmi“. 

View this post on Instagram

❗️ PODPOŘME PODNIKY vol.2 ❗️ Od dnešního rána jsou opět zavřené restaurace. ⛔️ Kuchyně však nezavírají – a otevřenými okýnky nám ukazují, jak velcí jsou bojovníci! 🖤 My jejich snahu můžeme podpořit. 💪 📲V aplikaci nyní najdete jak klasické dobroty k záchraně se slevou, tak nově NABÍDKU ZA PLNOU CENU. 💯 ⭐️ Nesnězeno se zase NA ČAS stane nástrojem, jak snadno nabídnout, zakoupit a vyzvednout jídlo “mezi dveřmi” podniku. ✅ Chceme tím pomoct podnikům přežít tuto těžkou dobu a dát lidem možnost se bezpečně najíst i bez vaření. Vy je můžete podpořit taky! 👍 🍴Objednejte si sem tam něco dobrého. 📣 Prosím, SDÍLEJTE TENTO POST na svých Faceboocích, ať se dostane k co nejvíce lidem i k podnikům, které už od jara řeší existenční otázky, plné sklady, propouštění a další nepříjemnosti. Naše mise totiž není jen o záchraně jídla … JE O PODPOŘE CELÉ GASTROSCÉNY 🙏🧡 Pomozte nám prosím s šířením a my uděláme maximum pro to, aby naše podniky zase brzy naplno otevřely. Když se nám to společně povede, budete mít možnost se kvalitně najíst jak v této nejisté době… tak hlavně po ní.

A post shared by Nesnězeno (@nesnezeno) on

Některé podniky oceňují systém OneMenu od společnosti Storyous, přes který si hosté objednávají jídlo s sebou. Stačí vyplnit aktuální menu a zadat způsob předání osobní převzetí nebo doručení, pokud má restaurace vlastní rozvoz. Registrace a správa profilu na webu je zdarma a provize dělá 3 až 4 % z objednávky. Tu lze zaplatit předem kartou a propíše se automaticky do pokladního systému. 

Další nástroj na podporu gastronomie vymysleli ve zlínském Creepy studiu jejich bezplatná aplikace Sebou.cz zjednodušuje online objednávky a prodej. Způsob doručení i platby je uveden v přehledném objednávkovém formuláři a zůstává na rozhodnutí samotných podniků buď upřednostní vyzvednutí u výdejního okénka, nebo zařídí vlastní rozvoz (to se zpravidla týká větších nákupů). Vzhledem ke snadné registraci, administrativě a aktualizaci využívá tento nástroj už přes 200 podniků, online platba kartou je v přípravě. 

Bez provizí a poplatků funguje taky jednoduchý objednávkový systém Vyzvednisi.cz. Jeho prostřednictvím můžete lidem v nejbližším okolí nabídnout nejen jídlo, ale taky potraviny a doplňkový sortiment s sebou, a to hlavně k osobnímu odběru a bez nutnosti zakládat si web. Projekt zaplatí reklamu a propaguje podniky na svých sociálních sítích, už spustil mobilní aplikaci a připravuje možnost online plateb. Vyzvednisi.cz je dílem společnosti Dotykačka, jejich pokladní systém však není podmínkou využití aplikace. 

Plánování a odbavení pravidelných online objednávek od stálých zákazníků, ale taky organizaci práce v provozu a vlastní rozvoz se snaží zjednodušit objednávkový systém Vezumenu.cz. Za využití aplikace zaplatí podniky 1 % z tržeb, jako minimální sazbu uvádí autoři 990 korun za měsíc.

5 tipů, jak uspět v online prodeji

Načíst další článek...