Facebook

Divočina u myslivce i v kuchyni: Nahlédněte Ke kořenům

25. října 2022 Autor: Blanka Datinská Foto: Anna Grosmanová (Foodpioneer)

19. a 20. října se odehrálo sympozium Ke kořenům, které zve kuchaře na cestu za surovinami a dává účastníkům prostor navzájem se učit a inspirovat. Pilotní díl o divočině je zavedl do lesa i do kuchyně v Umu na Národní. Jaká vize se za tím skrývá a co se uvařilo z divokého prasete? 

Vzdělávání v Ambiente se rozrostlo o další formát, který dostal název Ke kořenům. Dvoudenní seminář se zaměřuje na lokální suroviny, nabízí výjezdy k zemědělcům, výrobcům a dalším lidem z oboru a chce propojovat nejen kuchaře s farmáři, ale i profíky napříč gastronomií. 

Na návštěvě u myslivce

První setkání, věnované zvěřině, odstartovalo 19. října, kdy se třicetičlenná skupina přemístila z Prahy do Tehova – za kuchařem a myslivcem Jirkou Voráčem. „Zvěřina má vysoce kvalitní maso, obrovské chuťové portfolio a výjimečný charakter. Věřím, že stojí za to objevit její potenciál a zařadit ji na menu tak, aby to dávalo smysl,“ zahájil Jirka celodenní program ve stodole mysliveckého spolku a pustil se do přednášky – o sezonnosti a druzích zvěřiny, ale také o myslivosti, dobách lovu a zodpovědnosti myslivců, kteří berou do ruky zbraň.  

„Mladá zvěř do dvou let se může lovit celoročně, pro ostatní zvěřinu platí konkrétní období lovu. K tomu je však zapotřebí povolenka od hospodáře, který komunikuje s myslivci a má tak přehled o zvěři v dané lokalitě,“ vysvětlil Jirka. „Lov není cíl, ale pouze součást myslivecké činnosti. Jako spolek předkládáme státu plán lovu, který respektuje úživnost honitby a říká, kolik zvěře smíme zastřelit, aby se v revíru zachovala rovnováha.“ 

Kebab z muflona, řízky z bažanta

Mysliveckou teorií se prolínaly Jirkovy zkušenosti se zpracováním divočiny v profesionální kuchyni – vaří ve Výčepu v Korunní a v projektu ZE MĚ. „Jelení a dančí maso připomíná hovězí, zatímco muflon se podobá skopovému a je skvělý třeba na kebab. Specifická chuť se skrývá v tuku a ten lze odstranit nebo vypéct,“ zmínil Jirka a poradil: „Pozor si dávejte u starších samců, pokud zrovna procházejí obdobím říje. Jejich maso v té době mívá nakyslou chuť a často zapáchá. U jelenů se to děje v září, u daňků v říjnu.“

Řeč došla i na srnčí, které se loví do konce září. „Srnec je mlsoun a živí se až dvěma sty druhy bylin. Proto je srnčí maso chuťově výrazné. Hodí se jak k tepelné úpravě, tak na sashimi nebo tatarák,“ sdílel Jirka a vyzdvihl i jinou zvěřinu, která se v kuchyních běžně nevidí: „V září lovíme divoké kachny, které se výborně konfitují s bylinkami. Z kostí vaříme silný vývar nebo demi glace, srdíčka s jatýrky zase opékáme na ohni a servírujeme třeba na lokších.“ 

„Někdo dělá řízky z kuřete, já z bažanta. Struktura masa je pevnější, ale pracuje se s ním podobně – potřebuje tuk nebo například úpravu v sous-vide. Staženou kůži můžete nahradit slaninou z divočáka,“ inspiroval Jirka a rozpovídal se o zajících, kterých rapidně ubývá kvůli rozvoji technologií a chemii v zemědělství – zvířata nestačí utéct před rychlými traktory s velkým rozsahem, a navíc těžko hledají útočiště na monokulturních polích bez remízků. 

Zaječí maso rozhodně patří na jídelní lístky, ale těžko se shání a stojí poměrně dost peněz. Vzhledem k ceně se vyplatí maso konfitovat, natrhat a přidat do různých jídel. Naposledy jsem ho nastavil zeleninou a osmažil ve stylu krokety,“ poznamenal Jirka a vzkázal: 

„Odebírejte zvěřinu napřímo z výkupu nebo se spojte s mysliveckým spolkem v okolí, ale hlavně kupujte celé kusy. Jako kuchaři byste měli znát příběh zvířete a vědět, odkud pochází, jak je staré nebo jestli nebylo uháněné ve stresu. To všechno ovlivní výsledek na talíři.“

Mohlo by vás zajímat
Tatarák, vývar, nebo roast deer? Máme pro vás zvěřinové tipy od kuchařů!

Tipy, jak zacházet s divočinou v kuchyni, jsme ulovili po boku myslivců i kuchařů!

Více zde

Hvězda sympozia? Bachyně! 

Okolo poledne se plynule přešlo k praxi. Na účastníky čekala ve stodole asi šedesátikilová bachyně, kterou myslivci zastřelili, vyvrhli a nechali vyvěsit pět dnů před sympoziem. „Důležité je naučit se přemýšlet o zvířeti jako o celku a pracovat se všemi částmi, nejen se svíčkovou,“ pronesl Jirka, než začal stahovat a rozbourávat divoké prase. 

„Divočáci se v Česku poprvé stříleli v 60. letech, do té doby jich tu žilo pomálu. V posledních třiceti letech se ale přemnožili, takže se loví po celý rok. V naší honitbě o rozloze 2000 hektarů ulovíme asi dvě stě prasat ročně,“ podotkl Jirka, když popisoval jednotlivé partie, a varoval: „Zastřelený divočák se musí ze zákona poslat na vyšetření do laboratoře, aby se potvrdilo, že nemá svalovce stočeného. Tenhle parazit se může přenést na člověka a způsobit vážné zdravotní potíže.“

Do bourání bachyně se zapojili i někteří kuchaři – pro srovnání se pak stáhlo ještě jedno, o něco menší prase. „Z mladého kance připravíte jemné řízky, starší kus se hodí na guláš. Vnitřnosti jsou výtečné například v ragú, ale zpravidla nejsou k mání. Vývrh zvěře se totiž provádí hned v lese a připadá lovci,“ vyprávěl Jirka během čištění a porcování bachyně.

Do lesa i do bažantnice

Odpoledne se stihla i vycházka do lesa. Jirka provedl kuchaře svým revírem a dokreslil jim představu o práci myslivců. „Spousta lidí nás vnímá jako blázny, kteří běhají s flintou po lese a baví se zabíjením. Tak to ale není! Myslivec pečuje o menší úsek honitby, v zimě přikrmuje zvěř a dělá všechno pro to, aby se v okolí rozvíjel co nejzdravější genofond,“ uvedl Jirka a přiblížil, jak se hospodaří v mysliveckém spolku.

Program završila prohlídka nedaleké bažantnice, kde myslivci chovají bažanty a postupně je vypouštějí do volné přírody. 

Pokračování v Umu

Návrat do Prahy se zvládl podle plánu – okolo šesté večer už se zakládal vývar z bachyně, která se převezla z Tehova do v Umu na Národní. Právě tam se kuchaři potkali další den ráno. Tentokrát v zástěře! Po snídani se rozdělili do týmů, ve kterých měli za úkol vymyslet a uvařit jídla z divokého prasete – tabule na zdi byla do hodiny popsána nápady na několikachodové menu. Tréninková kuchyň se tak zaplnila kreativitou a vzájemným respektem mezi profíky, kteří dokázali nechat ego stranou, sehrát se – a vytvořit výtečnou a promyšlenou večeři.

 

Dopolední přípravu přerušila společná personálka, ale také workshop Erika Cehlára z Goodloku, který přišel pohovořit o fermentaci s koji a rovnou založil garum z bachyně – 2 kila mletých ořezů smíchal s 500 g koji, 800 ml vody a 480 g soli. 

„Omáčka fermentuje asi tři měsíce za teploty 60 °C, přičemž v počáteční fázi se z tekutiny odebírá tuk, jelikož by mohl ohrozit průběh fermentace. Tuk můžete dál využít při vaření stejně jako hmotu zbylou po scezení garumu. Drť se usuší a zamíchá třeba do burgeru nebo do klobás,“ nadhodil Erik jednoduchý recept a nabídl k ochutnání kančí garum, který vyrobil ve spolupráci s projektem ZE MĚ.

Divoký pop-up

Výprava za surovinou vyvrcholila neopakovatelným pop-upem pro pětadvacet hostů, kteří mohli zažít špičkovou divočinu s výhledem na kuchyni plnou adrenalinu a zkušených profíků. Ti pro ně zrežírovali osmichodovou show – od výdeje až po servis a prezentaci jídel u stolů. 

Na úvod se roznášel silný vývar z prasete dochucený šťávou z kysaného zelí a klobása ze směsi tučného a libového masa, do kterého se vmíchal jen libeček, pepř a sůl. Na talířku nechyběla ani variace na vejmrdu – plátky jablek zavakuované s křenem a jablečným octem Utopia. 

Druhý chod zahrnoval rillettes z plecka a bůčku, které se uvařily ve vývaru a spojily se sádlem, kyselými okurkami, šalotkou a klasickým i medvědím česnekem. Pomazánka se podávala s uzenou panenkou, olejem z medvědího česneku a bramborovým pagáčem. 

Jeden tým kuchařů konfitoval dýni v sádle z bachyně s tymiánem. Jako doprovod zvolili dýňové pyré s miso pastou a jablečným octem Utopia s nakouřenou švestkou, zakápnuté dýňovým olejem a redukovaným balzamikem. Křupavý detail zařídily tymiánové škvarky. 

Krkovice posloužila na řízky v trojobalu z chlebové a panko strouhanky. Výsledek se ovoněl bylinkovým máslem s ančovičkami, zintenzivněl strouhaným lanýžem a doplnil o růžičky květáku naloženého nakyselo. 

Jako pátý chod si hosté vychutnali žebra, která se konfitovala v sádle s kořenovou zeleninou a cibulí, opekla v salamandru a nakonec potřela glazé z povidel, pomerančové kůry, citronové kůry i šťávy a perníkového koření, houbového garumu a prachu. Roli přílohy zastalo řepové pyré s bezinkovým octem a řepa, která se zasušila a povařila v řepovém freši a šťávě z kompotovaných třešní. 

Úspěch sklidilo karé – pečeně upravená v sous-vide s hnědým máslem a tymiánem hezky ladila s omáčkou z vývaru, medoviny a kančího garumu, s osmaženým kadeřávkem a černou kapustou, která se podusila s jablečným octem macerovaným s kdoulí, jedlí a hřebíčkem. 

Hlavní chody završilo ragú z kolen a plecka. Maso restované na kančím sádle s cibulí, česnekem a kořenovou zeleninou se podlévalo houbovým a kančím vývarem a ochutilo opečenými houbami – z Tehova se dovezly čirůvky, hříbky, stročky, holubinky i ryzce. Kuchaři připojili také houby nakyselo, rybízový olej a „škvarkoně“ – na másle opečené bramborové noky se škvarky z bachyně.

Ve finále bodoval drožďový lívanec s čokoládovou ganáží a vanilkovým krémem – posypal se lískovými oříšky opečenými na sádle se špetkou soli a škvarky ze špeku a zaléval omáčkou z brusinek, sádla, fazolí tonka, pomerančové šťávy a portského vína.

 

 

Ke kořenům

Ke kořenům

Další setkání Ke kořenům se uskuteční v lednu 2023 - téma se dozvíte brzy! Mezitím sledujte web Umu, kde si můžete vybrat z kurzů pro profesionály. Na Národní 28 se vzdělávají kuchaři a obsluha, baristé, výčepní i manažeři! Co z toho vás teď zrovna zajímá?

Recept Lukáše Pohla: Jablko v županu

Načíst další článek...