facebook
instagram

Voní jako Vánoce a připomíná Slunce. Kde se vzala vinná klobása a jak ji nejlépe připravit?

27. listopadu 2024
Foto: Jan Zima
Vine se a patří do ní víno. Nejen o vánocích patří na stůl vinná klobása – česká, zatočená verze klobásy bavorské. Voní po kardamomu a kůře z citronu, můžete ji vařit, péct i grilovat nebo si na ni zajít do řeznictví Naše maso. Právě odtud máme i následující recept.

Amaso: Záruka kvalitního masa

Amaso spolupracuje s českými chovateli přeštického černostrakatého vepře a čestru. Ve výrobně v Jenči za Prahou řezníci maso bourají a nechávají ho zrát metodou suchého nebo mokrého zrání. Na místě vyrábějí i uzeniny podle prvorepublikových receptur. Maso a uzeniny z Amasa dostanete v řeznictví Naše maso nebo v Kantýně.

Pohanský svátek

Vinnou klobásu najdeme už v kuchařkách z 19. století, přesného autora dnes tradičního řeznického výrobku ale neznáme. Klobása se jí tradičně ke konci adventu, respektive v době zimního slunovratu. Stočená, opečená uzenina totiž svým vzhledem připomíná Slunce, jehož návrat a postupné prodlužování dnů o slunovratu slavili naši předci. 

Jak ji melou a plní řezníci

Vinná klobása dostala svůj název díky vínu, které je jednou ze surovin, po nichž výrobek voní. Do mletého hovězího z čestru a vepřového přeštického masa řezníci přidávají ještě housku, plnotučné farmářské mléko, vodu, sůl, černý pepř, ale hlavně muškátový květ, citronovou kůru a hřebíček. I díky těmto aromatickým druhům koření je klobása skvělým atributem na vánoční tabuli.

View post on Instagram
 

Jak ji připravit?

Klobásu prodávají v Našem mase už stočenou. Vy si z ní můžete jednotlivým vázáním připravit menší klobásky, nebo ji tak jak je propíchnout a opéct na pánvi lehce vymazané tukem. Když ji předtím obalíte v mouce, bude pak příjemně křupat.

Můžete ji také péct, smažit v trojobalu nebo před pečením lehce ohřát ve vodě. Pokud klobásu pečete v troubě, postačí vám vyhřátá na 120°C. Až klobása začne lehce zlatavět, je čas servírovat.

Jak na to, aby klobása nepopraskala?


Spařte klobásu ve vodě. Tento trik radí i Marie B. Svobodová ve své knize Kuchařská škola z roku 1894. Ponořte ji do vroucí vody na 30 sekund, osušte, potřete řádně tukem a až poté pečte nebo smažte. Střívko se ve vodě krásně zatáhne a udrží obsah klobásy při dalším zpracování. Metodu spaření můžete aplikovat také u jelita nebo jitrnice.

Ať už zvolíte jakoukoliv metodu, základem je klobásu nevypéct dosucha. Servírovat ji můžete se zelím po obdobě jelita nebo s chlebem a hořčicí – tak, jak vám ji podají řezníci v Našem mase, jíte-li na místě. Na jejich pultě je možné ji zakoupit na váhu nebo v balíčcích po 500 gramech

ambiLogo

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.

Dále servírujeme