Facebook

Krok za krokem: Holanďák z Lokálů

9. března 2023 Autor: Klára Kvitová Foto: Anna Grosmanová (Foodpioneer)

Holandský řízek není placka v trojobalu, ale nadýchaná kombinace mletého masa s nastrouhaným sýrem, jejíž sousto se rozplývá na jazyku. Zvlášť pokud jde o holanďák z Lokálů! 

Kolagen jako pojivo 

Věděli jste, že do směsi na holandský řízek se nepřidává žádná mouka? Díky tomu je směs kyprá a na řezu se sýr krásně táhne. Jako pojivo fungují vajíčka a kolagen, který je obsažen v mase – v Lokále sázejí na vepřový bůček. Pro dokonalý výsledek je třeba splnit několik důležitých kroků, které jsme pro vás zmapovali se šéfkuchařem Liborem Baďurou z Lokálu.cz.

Holanďák z Lokálů

„Maso na holandský řízek musí obsahovat tuk, aby byl řízek šťavnatý. Proto to u nás vyhrál bůček,“ vysvětluje Libor, a už z něj stahuje kůži a krájí ho na středně velké kostky. Ty pak namele v mlýnku na středním (vychlazeném a nabroušeném!) nástavci.

Holandský řízek

Na sýru záleží

Láká vás přihodit k masu do mlýnku rovnou i sýr? Tak to prrr! Sýr se v mlýnku zbytečně rozmělní a pak se netáhne na řezu. Nastrouhejte ho na hrubším struhadle a přidejte do směsi k masu. „V Lokále používáme eidam. Můžete zkusit i goudu, ale podle mě se do holanďáku hodí právě sýr eidemského typu,“ popisuje Libor.

Holanďák

Přidejte nasekanou cibulovinu

K masu a sýru přihoďte najemno nakrájenou pažitku (případně jarní cibulku), vejce, mléko a pusťte se do důkladného promíchání celé směsi. Opepřete a osolte – se solí ale opatrně, protože sýr je slaný sám o sobě. Nakonec směs ochutnejte, nebo si nejlépe usmažte zkušební kousek.

Holanďák z Lokálů

Trojobal a do rozpáleného oleje

Vytvarujte oválnou placku a obalte ji v klasickém trojobalu. „Dejte pozor, aby byl řízek obalený pořádně a nikde se nevytvořila trhlina, ať z něj při smažení nevytéká šťáva. V Lokále holanďák tvarujeme jako slzu, aby se na talíři už od pohledu lišil od řízků nebo karbanátků,“ přidává Libor další tip. 

Zatímco obalujete, nechte si na plotně rozpalovat pánev s rostlinným olejem. „Jakmile se řízek zatáhne, ztlumte plamen a holanďák dosmažte zhruba 5–6 minut dozlatova,“ radí Libor. Pak už může řízek na talíř. V Lokále je nejoblíbenější s bramborovou kaší a kyselou okurkou.

 

Na holandský řízek z Lokálů potřebujete:

(Na 4 porce)

 • 400 g bůčku
 • 270 kg sýra eidamského typu
 • 1,5 vejce
 • 12 g nasekané pažitky
 • 50–100 ml mléka (podle vlhkosti masa)
 • sůl a pepř

Na trojobal:

 • hladká mouka
 • vejce
 • strouhanka
 1. Z bůčku stáhněte kůži a nakrájejte ho na kostky. 
 2. Maso namelte na středně hrubo.
 3. Sýr nastrouhejte na hrubém struhadle a přihoďte k masu.
 4. Ke směsi přidejte vejce, pažitku a mléko, dochuťte solí a pepřem.
 5. Vše důkladně promíchejte a vytvarujte placky ve tvaru slzy.
 6. Obalte v trojobalu a smažte v rostlinném oleji dozlatova.

Pro zajímavost: A jak dělají holandský řízek v Holandsku? Nijak! Holanďák je ryze českého původu. S Holandskem ho spojují jen města Edam a Gouda, odkud pocházejí sýry, které se (nejen v Lokálech) strouhají do mletého bůčku. Kdy přesně a jak se holandský řízek stal českou specialitou, se nám vypátrat nepodařilo, takže kdyby se vás nějaký Holanďan vyptával, jen se usmějte a řekněte „sýr“.

Nauč se řemeslo!

Láká tě kuchařina? Máš slabost pro poctivou českou kuchyni? Koukni na Zapoj se, nebo rovnou napiš mail do jednoho z Lokálů! Třeba se v kuchyni zrovna uvolnilo místo právě pro tebe!

Ženy v gastronomii: Čemu pořád musí čelit?

Načíst další článek...