facebook
instagram

Květen na talíři: voňavé byliny, divoké houby a chutě jara podle šéfkuchaře Martina Štangla

Kačenky patří mezi první jarní houby
13. května 2025
Foto: Jakub Dohnálek
V květnu se kuchyně probouzí naplno – divoké byliny jako mařinka, medvědí česnek nebo libeček se potkávají s mladou zeleninou, prvními houbami a lehkými recepty, které ladí s chutěmi sezony. Šéfkuchař restaurace Štangl Martin Štangl sdílí inspiraci z pole, lesa i zahrady a přidává jarní recepty, které voní přírodou.

Degustační večeře v restauraci Štangl

Lokální suroviny z pole i z divoké přírody, ušlechtilé plísně a fermentace. Tým Martina Štangla servíruje sobotní snídaně a od úterý do soboty degustační večeře s možností vinného párování. Každý chod staví do centra pozornosti jednu zásadní sezónní ingredienci.
Rezervace večeře

„Když se řekne květen, vybaví se mi divoká bylina mařinka vonná, která je v tomto období úžasně aromatická,“ přemítá šéfkuchař Martin Štangl. V restauraci Štangl, kterou vede, ji využívá na bylinný olej k dezertům, jelikož má nasládlou chuť – jsou v ní cítit třeba tonka fazole, vanilka nebo sláma. Z této byliny se dělává ale i májové macerované víno nebo likéry.

„Květen je měsíc, na který se zkrátka každý kuchař těší – začíná být čím dál víc čerstvých surovin, ze kterých můžeme vařit. Farmáři sklízí spoustu druhů salátů, je dostatek rebarbory, oba druhy chřestu a skvělý je i pór, který přezimoval. K medvědímu česneku, který hojně roste už zhruba od dubna, se přidávají další divoké byliny nebo i ty, které se pěstují na zahradě,“ pokračuje Martin Štangl a uvádí příklady: meduňka, kopr, šalvěj, libeček, máta, chrpa, řeřicha nebo měsíček. Podobně lze využít i špenát nebo fenyklovou nať. 

„Těším se ještě na brukvovité plodiny, jako je brokolice, divoká brokolice, ředkvičky nebo ředkve. Dá se říct, že všechny tyhle suroviny jsou nyní v nejlepší kvalitě,“ popisuje další sezónní úrodu Martin Štangl.

„Také začínají růst houby, konkrétně pak kačenky a čirůvky. Uměle se na dřevě dají pěstovat i shiitake,“ doplňuje příklady s tím, že právě shiitake mohou doplnit nabídku, když není zrovna sezóna hub nejlepší. Díky dřevu mají také zajímavější aroma.

Salát z brokolice podle šéfkuchaře Martina Štangla

Na pánvi lehce osmahněte v olivovém oleji nakrájený česnek, přidejte slunečnicová či piniová semínka a můžete doplnit i trochou drceného nebo čerstvého chilli. 

Přihoďte na plátky nakrájenou brokolici (nebo divokou brokolici) a krátce orestujte.

Na závěr zakápněte citronem, osolte a opepřete. Salát je vhodný jako hlavní chod i jako příloha k masu.

Jak využít květen v kuchyni

Přichází sezona grilování a lidé chtějí po zimě oživit jídelníček a jíst lehká jídla. K tomu všechny zmíněné suroviny doslova vybízí. Také se dají jednoduše společně kombinovat a vznikne tím plnohodnotné jídlo. 

„Skvěle se vám bude hodit recept na jakoukoliv bílou omáčku, do které přisypete hrst čerstvých bylin. Tou pak můžete přelít opečený chřest nebo pór s houbami. Doplnit se dá třeba pošírovaným vejcem,„“ uvádí Martin a přidává tip: Výborné je i vejce perliček, které snášejí na jaře a v létě. Navíc jsou tato vejce i zdravější než slepičí, jelikož obsahují více bílkovin a minerálů. 

V restauraci Štangl je právě na menu například jehněčí z Bílých Karpat s grilovaným římským salátem, emulzí z medvědího česneku a divokými jarními bylinkami. 

„A protože jarní ryba je candát, nesmí chybět ani u nás – podáváme ho pošírovaného s paprikovou esencí, chřestem a jikrami. Obecně pracujeme se sezonou, surovinami z pole, z divoké přírody a snažíme se využít jejich přirozenou podstatu,” uzavírá Martin Štangl s tím, že každý chod představuje zásadní lokální surovinu.

Emulze z medvědího česneku z restaurace Štangl

  • žloutek 60 g
  • dijonská hořčice 1,5 lžíce  
  • Jablečný ocet 40 g 
  • olej z medvědího česneku 200 g 
  • sladkokyselý nálev 100 g 

Do thermomixu (nebo mixéru) dejte žloutek, hořčici a ocet a nechte mixováním propojit. Postupně pomalu zašlehávejte olej z medvědího česneku, až vznikne konzistence majonézy. Na závěr vše nařeďte sladkokyselým nálevem. 

Emulze se hodí k zelenině, rybám nebo grilovanému masu.

Tip: Použít můžete jakýkoli bylinkový olej. Martin Štangl doporučuje třeba chuťově zajímavý z lichořeřišnice, rukoly, libečku nebo klasického zahradního šťovíku. Pokud pěstujete microgreens, dá se využít i vyklíčená hořčice nebo řeřicha.

ambiLogo

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.

Dále servírujeme