Květen v kuchyni: chřest, houby, jahody

V přírodě, v lese a na poli
Na loukách poletují barevní motýli, v lese se procházejí první bachyně s mláďaty, v české krajině jsou opět slyšet všichni ptáci a magnólie už shodily květy. Zahradníci a farmáři mají napilno a ovocnáři si konečně mohou oddechnout, že mrazíky jsou pryč a zbylým květům na stromech už nehrozí přemrznutí.
Ze kterých surovin se těšit?
Pěstitelům naplno vypukla sezona a vy se teď na farmářských trzích můžete těšit z pórku, polníčku, ředkviček, kedluben, špenátu, mangoldu, prvních cuket, cibulí a brzy už dozrají i jahody a květák. Ze země vykoukl první chřest a co nevidět začne na okrajích lesů kvést bez. Dají se sbírat jeho květy i plody (ty ale dozrávají až začátkem podzimu).
O květnových víkendech se vyplatí přivstat si a vyrazit na houby. V lese můžete pátrat třeba po hřibu dubovém a hřibu kováři, křemenáči březovém a osikovém, muchomůrce růžovce, kačence české nebo jidášově uchu. A pokud si při sběru nejste jistí, stáhněte si do telefonu aplikaci Na houby, kterou doporučuje i profesionální sběrač hub Lukáš Vrána.
Než se pustíte do sezonního vaření, doporučujeme vám čtení a recepty:
- Kam v Praze pro čerstvou zeleninu
- Jehněčí maso na několik způsobů
- Sezonní bylinky a jejich využití
- Jak sbírat a skladovat byliny?
- Maso a bylinky – jak je správně kombinovat?
- Grilovaný chřest s hnědým máslem
- Jak roste český chřest
- Jarní brambory s labnehem podle kreativní šéfkuchařky Jany Jelič
- Výlet na farmu Rašovice: Jak se tu žije kuřatům?
- Jahodový speciál z Kunratic. Kdy se sklízí a která odrůda se hodí na džem?
- Jak zpracovat černý bez v kuchyni?
- Ředkvičkový salát z Kantýny
- Bylina týdne: Pampeliška
Tradice a lidové zvyklosti
Na přelomu dubna a května se na vesnicích a menších městech stavějí májky, které platí za symbol ochrany obce, ale také lásky, plodnosti a mládí. Dekorace májky by měla zahrnovat zelenou barvu, symbolizující vitalitu, a červenou, značící krev a život.
Víceméně zapomenutou lidovou tradicí jsou letnice, pohyblivý svátek slavený padesát dní po Velikonocích, který má připomenout Nanebevstoupení Páně. Poslední den v květnu pak patří otevírání lesních studánek a jejich čištění. Tento rituál byl v dobách, kdy neexistovala kanalizace, pro všeobecné zdraví dosti zásadní.
A věříte-li na pověry, nevdávejte a nežeňte se v květnu. Dříve se říkalo svatba v máji, do roka máry. Mělo to praktický důvod: Pokud by se novomanželům narodilo dítě devět měsíců po svatbě, přišlo by na svět v nepříznivém zimním období (mrazy, minimum čerstvých potravin), což představovalo riziko pro dítě i matku.
Líbil se vám článek?
Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.