facebook
instagram

Od hranolek po espumu. Osvěžte si teorii a vyzkoušejte klasické i nevšední recepty s bramborami

22. července 2025
Foto: Vojtěch Tesárek
„Americké“, na loupačku, s tvarohem nebo do těsta. Brambora, na první pohled skromná surovina, je základním stavebním kamenem nejen české kuchyně. Znáte odrůdu Bluestar nebo Ballerinu? Umíte lokše a máte rádi brambory v popelu? Přichystali jsme pro vás bramborový speciál.

Podívejte se s námi Ke kořenům

Dvoudenní vzdělávací seminář z dílny Ambiente s názvem Ke kořenům je otevřen všem profíkům z gastronomie. Seminář se zaměřuje na lokální suroviny, nabízí výjezdy k zemědělcům, výrobcům a dalším lidem z oboru a propojuje nejen kuchaře s farmáři, ale i profíky napříč gastronomií. Chtěli byste se přidat? Nebo vás zajímá celá nabídka vzdělávání pro profíky?

Ozvěte se Evě Králové na eva.kralova@ambi.cz.

Jak dobře znáte brambory? 

Áčko na salát, B do polévek, gulášů nebo jako příloha a céčko se rádo nechá vyšlehat na kaši anebo rozmělnit do těsta. Tím ale výčet druhů brambor nekončí. Katalog Evropské unie totiž čítá na 1500 odrůd, v Česku pěstujeme okolo 150 odrůd, z nichž pouze desítku běžně vídáme na trzích a regálech obchodů. 

A, B, nebo C? 

Písmeno A označuje brambory s menším množstvím škrobu a pevnou dužinou, která se obvykle nerozvaří a nemoučnatí. Proto se z nich připravují saláty nebo přílohy jako brambory na loupačku a gratinované brambory. 

Do skupiny B se řadí brambory, které mají o něco více škrobu a středně pevnou dužinu. Mají univerzální využití jako příloha, můžou se vařit, péct, restovat, ale taky přidat do guláše, polévky nebo do těsta či kaše.

Poslední varný typ C předurčuje brambory k vyšlehání na kaši nebo k vypracování bramborového těsta, a to kvůli hodně moučnaté dužině, drsnější slupce, vyššímu obsahu škrobu a tendenci se po uvaření rozpadat.

Do podrobnější bramborové teorie i praxe se můžete pustit v těchto článcích: 

Bramborové recepty

Na první pohled obyčejná surovina, která toho v kuchyni dokáže víc, než byste si mysleli. Posbírali jsme pro vás oblíbené recepty z podniků Ambiente. Vyzkoušet můžete gnocchi, bramborové knedlíky, lokše, halušky, bramborovou kaši, hranolky nebo se pustit do ikonických brambor v popelu z karlínské Esky. 

Knedlík, či nok? 

Knedlík, či nok? Dilema jako z Pelíšků. Ale nechme emoce Jiřího Kodeta stranou a pojďme rovnou k věci. Nok neboli gnocchi pochází z jihu Evropy, zřejmě z Itálie, kdežto bramborové knedlíky mají český původ.

V jižních částech republiky se z nich staly drbáky nebo bosáky, jinde se podávají „chlupaté“, a když jsou nasladko, přezdívá se jim šulánky. Gnocchi se navíc ve většině případů stávají součástí omáčky, zatímco knedlíkům nevadí zůstat stranou jako příloha. 

Na Slovensko za haluškami a lokšemi 

Nemáte čas vyjet za hranice? Nevadí! Tradiční slovenská jídla si můžete připravit i doma. Lokše se skvěle hodí ke kachně i huse se zelím, ale výborné jsou také nasladko – s tvarohem nebo povidly. Kdo slovenské kuchyni opravdu holduje, může se pustit do brynzových halušek podle šéfkuchaře Tomáše Valkoviče. 

Táboráková klasika v moderním pojetí

Křehké, popelem vyuzené… brambory z popela. V Esce si před pár lety s touhle táborovkou trochu pohráli, a na světě bylo jedno z nejoblíbenějších jídel na menu – brambory tam dodnes servírují s bramborovu pěnou, uzenou rybou a sušenými žloutky. Zkusili jste si karlínskou klasiku někdy uvařit doma? 

Krémová bramborová kaše a křupavé hranolky

Inkové věřili v bramborová božstva, která uctívali. Brambory milovali natolik, že z nich vyráběli prášek chuño, a dokonce i nápoj podobný pivu. My známe zase recept na tu nejkrémovější bramborovou kaši, která pohladí na jazyku, a na hranolky, které si zaslouží hned několik dipů. 

Hala 22, salsa a restaurace Brambora 

Pro brambory se můžete vydat do Haly 22 v Holešovické tržnici. Doporučujeme zamířit rovnou na konec haly k panu Buchalovi nebo k Ondrovi Svobodovi – hledejte stánky číslo 21 a 3. A když už tam budete, zastavte se i pro bylinky a připravte si pečené brambory s pikantní salsou chimichurri. Komu se zrovna vařit nechce, ale brambory má rád, může zajít do restaurace Brambora na Pankráci. 

Chleba 33

Chléb z kvasu, žitné a pšeničné mouky, brambor a kmínu zraje až 18 hodin. Má křupavou kůrku a vláčnou střídku, která vydrží měkká několik dní. Číslo 33 označuje podíl žitné mouky. Nejlepší je čerstvý s máslem.
Objednat chleba
ambiLogo

Líbil se vám článek?

Sledujte naše novinky. Každý druhý pátek vám je pošleme.

Dále servírujeme